Jay Hao: Rekonstrukcja globalnego systemu walutowego w niezrównoważonym świecie

23 marca, gdy pandemia COVID-19 nadal się nasilała na całym świecie, a rynki finansowe nadal spadały, Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych szybko wprowadziła nową politykę, ku zaskoczeniu świata – Quantitative Easing Infinity (inaczej QE Infinity), aby zapewnić płynność rynkową . Czy to skuteczny środek? Poprawia płynność międzybankową, jak stwierdził Fed w swoim niedawnym oświadczeniu, że kupuje papiery wartościowe zabezpieczone komercyjnymi kredytami hipotecznymi. Zmienia to rolę banku centralnego z „ostatniego pożyczkodawcy” na „ostatniego kupującego”. Teoretycznie więc banki mogą udzielić tyle kredytów hipotecznych, ile chcą i pozostawić ryzyko Fedowi, rozwiązując problem kredytów dla banków, a także obniżając koszty finansowania i łagodząc presję spłaty zadłużenia wielu firm..

Ale pytanie brzmi, czy QE Infinity jest lekarstwem na ten kryzys? Wszyscy wiemy, że przyczyną tego spadku była panika rynkowa spowodowana nasileniem się pandemii i spadkiem cen ropy. Wraz z pogarszaniem się nowego koronawirusa, globalna działalność produkcyjna została zatrzymana, co skutkuje spowolnieniem gospodarki i rosnącymi bankructwami firm każdego dnia. Zamknięcie gospodarcze jest sednem obecnego spowolnienia. Wstrzykiwanie płynności na rynek za pośrednictwem QE infinity jest jak dawanie większej ilości składników odżywczych krytycznie choremu pacjentowi – to nie zadziała wyłącznie. Nawet jeśli zwiększy się płynność, fabryki nadal nie będą w stanie wznowić produkcji, a panika na rynku nie zniknie. Zamiast tego rząd powinien wdrożyć bardziej proaktywne środki kontroli rozprzestrzeniania się koronawirusa i wspierać działalność gospodarczą w celu przywrócenia zaufania rynku.

W zeszłym tygodniu zwróciłem uwagę, że luzowanie ilościowe Fed jest nie tylko wykupem dla świata, ale także złagodzeniem jego presji na spłatę zadłużenia – a teraz posunęli się jeszcze bardziej do nieskończoności QE. Tu nasuwa się pytanie: w jaki sposób Fed zmusza inne kraje do płacenia za kryzys własnego kraju?

Od czasu upadku systemu z Bretton Woods i podpisania porozumień z Jamajki w latach 70. dolar amerykański nie jest już powiązany ze złotem, a jego wartość staje się płynna, ale dominacja dolara nie ustała. Od lat 80-tych dolar krąży po świecie w następujący sposób:

  1. 1.Z krajów rozwiniętych do krajów rozwijających się: Aby promować krajowy wzrost gospodarczy, kraje rozwijające się muszą energicznie rozwijać swój przemysł eksportowy i eksportować duże ilości towarów do krajów rozwiniętych z powodu niewystarczającej konsumpcji krajowej.

2.Z krajów rozwijających się z powrotem do krajów rozwiniętych: Nazwa gry eksportowej krajów rozwijających się polega na obniżaniu kursów wymiany w celu utrzymania przewagi cenowej ich własnych towarów. Z tego powodu banki centralne krajów rozwijających się muszą interweniować w kursie, kupując dużą ilość obligacji rządowych emitowanych przez kraje rozwinięte w celu utrzymania korzystnych kursów walutowych, a dolar wraca do krajów rozwiniętych..

Gdy kraje rozwijające się kupują amerykańskie obligacje skarbowe, dolar wraca do krajów rozwiniętych. Wówczas kraje rozwinięte mogą ponownie wykorzystać te fundusze na zakup towarów z krajów rozwijających się.

Aby pomóc Ci lepiej zrozumieć powyższe, spójrz na ten przykład. Rolnik sprzedał swoje ciężko zarobione jedzenie właścicielowi, który zapłacił mu banknotem Benjamina, który w rzeczywistości kosztuje 10 centów jako 100 dolarów. Rolnik następnie wykorzystał ten banknot, aby kupić od właściciela niskooprocentowaną obligację. Następnie właściciel wziął ten banknot o wartości 100 dolarów, aby kupić żywność od rolnika.

Jest to rodzaj wyzysku niematerialnego – kraje rozwinięte mogą płacić nieracjonalnie niskie koszty zakupu towarów wyprodukowanych przez kraje rozwijające się kosztem zdrowia obywateli i środowiska tych ostatnich. Co gorsza, kraje rozwijające się stoją przed trudniejszym problemem – dewaluacją dolara. Dopóki Fed może drukować pieniądze za pomocą tak zwanych narzędzi polityki pieniężnej, kraje rozwijające się nie będą musiały stawić czoła ryzyku kurczenia się aktywów walutowych. Podobnie jak w powyższym przykładzie, chociaż rolnicy kupili 100 USD obligacji od właściciela, rok później, za 100 USD, mogliby kupić tylko pół worka ryżu zamiast jednego worka.

Tak czy inaczej, w ramach tego systemu walutowego kraje rozwinięte również stoją przed poważnymi wyzwaniami. Ponieważ kraje rozwijające się mogą cieszyć się przewagą komparatywną dzięki lepszej jakości produktów po niskich kosztach, osłabia to konkurencyjność krajów rozwiniętych, prowadząc do upadku ich przemysłu wytwórczego. W rezultacie wielu pracowników domowych w Stanach Zjednoczonych straciło pracę w ostatnich latach. To jest miejsce niesławne "Pas rdzy" wkracza. Z drugiej strony sytuacja ta przyniosła korzyści branży usług finansowych. W szczególności firmy z Wall Street zarobiły dużo pieniędzy w procesie globalizacji.

Awaria globalnego systemu monetarnego spowodowała brak równowagi w gospodarkach na całym świecie, nierówności w dystrybucji i wzrost "deglobalizacja" i populizm. Dlatego nie jest zaskoczeniem, gdy Donald Trump obejmuje prezydenturę i wyłaniają się europejskie siły prawicowe, co jest splecione z głębokimi względami ekonomicznymi..

W obliczu tak niezrównoważonego świata, jak możemy zmienić obecny globalny system monetarny?


Podstawowy problem kruchego systemu monetarnego leży w hegemonii jednej suwerennej waluty nad innymi. Aby to pokonać, musimy rozważyć nowy system monetarny, super-suwerenną walutę. W rzeczywistości idea super-suwerennej waluty istnieje od dawna. W latach czterdziestych John Maynard Keynes zaproponował koncepcyjną super-suwerenną walutę o nazwie „Bancor”. Po kryzysie finansowym w 2008 r. Niektórzy zaproponowali specjalne prawa ciągnienia (SDR) MFW. Jednak w obecnym globalnym kontekście politycznym i gospodarczym trudno jest ustanowić globalny super-suwerenny system walutowy poprzez współpracę międzynarodową.

Niemniej jednak widzimy potencjał w kryptowalutach. Obecnie Bitcoin posiada cechy super-suwerennej waluty. Chociaż trudno jest stać się walutą światową ze względu na zmienność cen, widzimy nadzieję w projekcie stablecoin Facebooka, Libra.

Waga jest związana z koszykiem walut. W tym sensie bardziej przypomina SDR. Jego scenariusze zastosowań sprawiły, że był on zdolny do pełnienia podstawowej funkcji super-suwerennej waluty. Co ważniejsze, Libra jest wydawana w oparciu o system walutowy z gwarancją 100% rezerwy. Dlatego też Libra raczej nie zobaczy inflacji z powodu nadpodaży.

Waga to dobra próba przejścia świata w kierunku super-suwerennego systemu walutowego. Pomimo nadchodzących przeszkód, nie mogę się doczekać, aby zobaczyć więcej kryptowalut, takich jak Libra, które przyniosą nam niespodzianki i nadzieje.

Śledź OKEx na:

 https://twitter.com/OKEx

 

https://www.facebook.com/okexofficial/

 

https://www.linkedin.com/company/okex/

 

https://t.me/okexofficial_en

 

https://www.reddit.com/r/OKEx/

 

https://www.instagram.com/okex_exchange

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map