3 pojawiające się agregatory DEX stają się punktami kompleksowej obsługi dla handlowców DeFi

1inch, Tokenlon i Matcha okazały się najgorętszymi nowymi zdecentralizowanymi giełdami DeFi.

Popularność zdecentralizowanego rynku finansowego wzrosła w ostatnich miesiącach i nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż na zdecentralizowanych giełdach. Całkowity wolumen obrotu DEX osiągnął w styczniu prawie 60 miliardów dolarów. Ta liczba jest już wyższa niż dwa poprzednie najwyższe miesięczne wolumeny łącznie.

Biorąc pod uwagę aktualne prognozy wolumenowe, jest duża szansa, że ​​wolumen w lutym będzie porównywalny ze styczniowym. W styczniu Uniswap osiągnął 25,86 miliardów dolarów pod względem miesięcznego wolumenu – zajmując pierwsze miejsce. Za nim podążał SushiSwap o wartości 12,23 miliarda dolarów, a Curve Finance o 6,28 miliarda dolarów, zgodnie z danymi z Dune Analytics. Cena tokenów zarządzających Uniswap i SushiSwap wzrosła do nowych rekordowych poziomów w połowie lutego, a natywny token Curve, CRV, wzrósł o 400% w ciągu miesiąca.

Warto wspomnieć, że protokół 0x uplasował się w styczniu na czwartym miejscu z miesięcznym obrotem w wysokości 5 miliardów dolarów. Jednak w przeciwieństwie do pierwszej trójki 0x nie jest DEX-em. Jest to protokół DeFi, na którym różne DEX mogą budować i dzielić się płynnością. Jest to również platforma zapytań o wycenę lub zapytań ofertowych, na której zbudowane na niej DEX-y mogą prosić o wycenę. 

Wolumeny handlu DEX osiągnęły w styczniu rekordowe poziomy. Źródło: Dune Analytics

W chwili pisania tego tekstu najlepsze DEXy z największą liczbą użytkowników w ciągu ostatnich 24 godzin to Uniswap, 1inch, Matcha, SushiSwap i Tokenlon, zgodnie z danymi z DeBank. OKEx Insights szczegółowo omawiało Uniswap i SushiSwap w poprzednich artykułach. W związku z tym ten artykuł będzie bardziej skupiony na pozostałych trzech pojawiających się nazwach.

1 cal szybko zyskał użytkowników. Z ponad 4000 aktywnych użytkowników dziennie 18 lutego, stała się drugą najpopularniejszą bramą dla uczestników DeFi – za Uniswap. Mniej znany Tokenlon zajmuje piąte miejsce z około 600 użytkownikami dziennie. Matcha, która zaskoczyła wielu, wyprzedziła SushiSwap na trzecim miejscu z ponad 3300 użytkownikami dziennie. Jednak zarówno Tokenlon, jak i Matcha są daleko w tyle pod względem wielkości. 

Pojawiające się agregatory DEX przyciągają użytkowników. Źródło: DeBank

1inch to największy agregator DEX, mimo kontrowersji

1inch czerpie płynność z wielu DEX, aby zapewnić najlepsze potencjalne kursy wymiany dla handlowców wymieniających tokeny. Agregator DEX osiągnął łączną wartość 20 miliardów dolarów z siedmiodniowym wolumenem łamanie 1,6 miliarda dolarów, według danych z Dune Analytics. Ogólnie rzecz biorąc, agregatory mogą przyciągać więcej użytkowników i wolumenów dla DEX, ponieważ oferują usługę porównywania cen z możliwością optymalizacji poślizgu i opłat.  

Skorzystaliśmy z funkcji porównywania cen w programie DeBank, bardziej neutralną stroną zewnętrzną i uznał, że kurs wymiany wynoszący 1 cal jest w wielu przypadkach bardziej atrakcyjny – zwłaszcza podczas wykonywania dużych transakcji. Może to być spowodowane dużą liczbą obsługiwanych źródeł i własnymi pulami płynności, w których dostawcy płynności mogą zarobić 1 INCH tokenów. 

Kurs wymiany na poziomie 1 cala jest bardziej atrakcyjny w przypadku handlu dużymi kwotami. Źródło: DeBank


W szczególności funkcja Pathfinder na 1inch pokazuje nam, w jaki sposób odkrywa najbardziej wydajne trasy wymiany między wiodącymi DEX, aby zakończyć pokazany na zdjęciu handel 1 milion USDT.

Funkcja Pathfinder 1inch pokazuje trasę wymiany 1 miliona USDT na ETH. Źródło: 1 cal

Jednak plik ostatni artykuł z zespołu 0x stwierdza, że ​​najlepiej podana cena nie zawsze skutkuje najlepiej dostosowaną ceną. W rzeczywistości optymalizacja w celu wygrania kwotowanych cen umożliwia agregatorowi przyciągnięcie większej liczby użytkowników. Jest to ważny czynnik sukcesu 1 cala w programie przyciągający ponad 135 000 użytkowników i prawie 800 000 transakcji ogółem w bardzo krótkim czasie.

Wolumen 1 cala rośnie niezwykle szybko, a nagrody z tytułu płynności odgrywają rolę. Źródło: Dune Analytics

Inną kontrowersyjną kwestią jest to, że 1 cal uzyskuje przychody poprzez dodatni poślizg – różnicę między kwotowaną ceną a ceną zrealizowaną na koszt przedsiębiorcy. Na przykład 1 ETH może być kwotowany po 1500 USDT, ale rozliczany po zrealizowanej cenie 1490 USDT, co skutkuje dodatnim poślizgiem o 10 USDT.

Co ciekawe, 1 cal określa poślizg jako nadwyżkę spreadu i pozwala swoim tokenowym stakerom decydować o dystrybucji nadwyżki. Może to pomóc w krótkoterminowej cenie tokenów 1INCH. Ponieważ jednak traderzy zawsze szukają lepszych cen i nie chcą zdradzać poślizgu, potrzebujemy czasu, aby zobaczyć długoterminowe efekty tego trybu – zwłaszcza, że ​​roczny zysk dla obstawiania tokenów 1INCH ma teraz porzucone od 200% do mniej niż 15%.

Sądząc po aktualnych wynikach ceny tokena, powszechny wpływ poprzedniego airdropu UNI spowodował, że wielu użytkowników utworzyło wiele adresów przed zrzutem 1 CAL w celu otrzymania nagród w postaci tokenów – co spowodowało, że jego cena tokenów musiała po nim zostać masowo wyprzedana zaczął handlować. Jednak cena 1INCH wzrosła z mniej niż 1 USDT do prawie 5 USDT na OKEx. W chwili pisania tego tekstu 1INCH kosztuje około 5,10 USDT z kapitalizacją rynkową około 490 milionów USD. Przy całkowitej podaży 1,5 miliarda tokenów jego w pełni rozwodniona wartość wyniosłaby około 7,6 miliarda USD – ale oś czasu ponieważ jego symboliczne emisje wykazują bardzo ograniczony wzrost do końca 2021 r.

Po fali wyprzedaży ceny 1INCH wzrosły czterokrotnie. Źródło: OKEx

Tokenlon, z mieszanymi mechanizmami, ma dobre finanse

Tokenlon, DEX stworzony przez imToken – największy chiński portfel Ethereum – niedawno wydany w styczniowym raporcie danych, który pokazuje wysoki miesięczny obrót w wysokości 2,23 miliarda dolarów, a także liczbę unikalnych adresów sięgającą 18 960. 

Tokenlon przyjmuje wyżej wymieniony protokół 0x do handlu, który wykorzystuje pozalancjową książkę zamówień lub przekaźnik do wyceny najlepszych cen, ale realizuje transakcje w łańcuchu. Sprowadza profesjonalnych animatorów rynku do zapytań ofertowych, a ostatnio dodał inne sieciowe źródła płynności, takie jak Uniswap i Curve Finance. W porównaniu z tradycyjnymi zautomatyzowanymi mechanizmami kreatora rynku, takimi jak Uniswap, mechanizm mieszany Tokenlon nie tylko ma mniejszy poślizg, ale także znacznie obniża stopy zwrotu.

Z drugiej strony słabość tego mieszanego modelu jest również oczywista – tj. Wybiera on scentralizowany serwer do interakcji front-end i agregacji informacji, a na giełdzie wymieniono tylko 26 kryptowalut..

Większość wolumenu na Tokenlon pochodzi od profesjonalnych animatorów rynku (czarne). Źródło: Dune Analytics

Patrząc na wolumen obrotu Tokenlonu, zaczął on gwałtownie rosnąć od września 2020 r., Co można przypisać jego wydobycie handlu i program poleceń. Całkowity wolumen przekroczył 7 miliardów dolarów, z siedmiodniowym wolumenem około 500 milionów dolarów. Najwyższa miesięczna liczba traderów osiągnęła 27000 w grudniu 2020 r. 

Ponadto w sektorze DEX tylko token zarządzający Uniswap, UNI, ma więcej posiadaczy niż Tokenlon. Obecnie UNI posiada 161.252 posiadaczy, zgodnie z Dane Etherscan, podczas gdy LON Tokenlonu ma 47 727 posiadaczy – przewyższając 34,501 posiadaczy SUSHI w SushiSwap. Te liczby pomagają wyjaśnić jego popularność w Chinach.

Wolumen Tokenlonu wzrósł po rozpoczęciu programu wydobywania handlu. Źródło: Dune Analytics

Co bardziej imponujące, ostatnie 30-dniowe przychody Tokenlonu osiągnęły 6,08 mln USD – co plasuje się na czwartym miejscu po Uniswap, SushiSwap i 1 cal, według danych z Token Terminal. Daje to Tokenlonowi niski stosunek ceny do sprzedaży wynoszący 18,32, co jest bardzo zbliżone do 18,40 Uniswap. Dla porównania, SushiSwap ma stosunek ceny do sprzedaży 8,87, wiodąc w sektorze DEX.

Tokenlon uzyskał 6,81 miliona dolarów przychodu w ciągu ostatnich 30 dni, zajmując trzecie miejsce wśród najlepszych giełd. Źródło: Token Terminal

Obecny wskaźnik P / S Tokenlonu wynoszący 19,78 jest porównywalny do wskaźnika Uniswap. Źródło: Token Terminal

Tokenlon ma obecnie kapitalizację rynkową w wysokości 135 milionów dolarów, a jego w pełni rozwodniona wartość wynosi około 1,34 miliarda dolarów, przy maksymalnej podaży 200 milionów tokenów. LON był notowany na OKEx pod koniec grudnia – a po okresie odkrycia cen, LON zaczął rosnąć o ponad 500% w minionym miesiącu. Jeśli Tokenlon może utrzymać obecne tempo wzrostu przychodów, jego wycena na tym etapie może nadal zostać uznana za rozsądną.

LON osiągnął 10-krotny wzrost ceny po notowaniu na OKEx. Źródło: OKEx

Matcha jest popularna wśród inwestorów DeFi ze względu na dobre doświadczenie

Pod maską Matcha również używa API 0x. Chociaż nie wydano jeszcze żadnych natywnych tokenów – tym samym nie mając motywacji do nagrody w postaci tokenów – wielu użytkowników DeFi wykorzystało już ten agregator DEX jako swoją bramę DeFi. Dzieje się tak dlatego, że Matcha zawsze koncentrowała się na oferowaniu handlowcom najlepiej dostosowanej ceny, którą użytkownik otrzymuje po zakończeniu transakcji w łańcuchu, a gaz i opłaty zostały zapłacone. Ponadto Matcha przywiązuje dużą wagę do projektu produktu i doświadczenia z interfejsem użytkownika i wydaje się być bardzo przyjazna dla handlu detalicznego.

Matcha się nagromadziła 3,28 miliarda dolarów wolumenu obrotu od około 174 000 traderów. Istnieją powody, by sądzić, że ten bardziej przyjazny dla handlu agregator DEX przyciągnie jeszcze większy ruch w przyszłości. Ponadto handlowcy będą obserwować, czy Matcha zaoferuje token.

Wolumen handlu na Matcha wzrósł dramatycznie w ciągu ostatnich 30 dni. (Zlecenia tylko z limitem są zgrupowane w Matcha, podczas gdy inne typy zleceń wykonywanych na Matcha są zgrupowane w 0x API). Źródło: 0xTracker

OKEx Insights przedstawia analizy rynku, szczegółowe funkcje i wyselekcjonowane wiadomości od specjalistów od kryptowalut.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map