5 niefunkcjonalnych projektów tokenów wiodących w najpopularniejszych przypadkach użycia NFT

Wprowadzenie do najważniejszych projektów wiodących w kolekcjach NFT, grach, targowiskach, sztuce, a nawet nazwach domen

Tokeny niewymienialne to cyfrowe reprezentacje aktywów, które nie są wymienne w świecie rzeczywistym. Podczas gdy oni byli w pobliżu od połowy 2017 roku, NFT zyskały odnowioną trakcję wśród społeczności kryptograficznej w tym roku po boomie DeFi. WI półroczu 2020 r. Kwota przekazanego dolara w ekosystemie NFT osiągnął 232 mln USD – wzrost o 52% w porównaniu z całość z 2019 r.

NFT są często reklamowane ze względu na ich potencjał do zrewolucjonizowania gier, przedmiotów kolekcjonerskich, sztuki cyfrowej i innych sektorów, a podczas gdy ich użyteczność jest nadal badana, OKEx Insights bada pięć najpopularniejszych protokołów NFT, według objętości, w różnych kategoriach, w tym w grach, światach wirtualnych, przedmioty kolekcjonerskie, sztuka i domeny.

1. CryptoKitties: Wiodący NFT wszechczasów

CryptoKitties to gra oparta na Ethereum, która pozwala użytkownikom zbierać i hodować wirtualne koty. Żetony gry są niezfruwalne, ponieważ każdy z nich reprezentuje unikalnego cyfrowego kota w łańcuchu bloków. Te cyfrowe koty są zróżnicowane pod względem wyglądu i cech – ich "cattributes." Biorąc pod uwagę naturę tych tokenów, każdego cyfrowego kota reprezentowanego przez NFT nie można powielić, zniszczyć ani zabrać.

Aby rozpocząć hodowlę cyfrowych kotów, użytkownicy muszą zdeponować Ether (ETH) w oficjalnym portfelu gry, Dapper. Istnieją dwa sposoby rasa nowe kocięta – hodowla dwóch własnych kociąt lub hodowla z publicznym reproduktorem (ojcem). Użytkownicy mogą zdobyć swojego pierwszego kotka, dokonując zakupu na rynku lub licytując go w grze System ofertowy.

Doświadczeni gracze CryptoKitties starają się zebrać jak najwięcej wartościowych cyfrowych kotów. Wartość każdego kotka zależy od jego pokolenia i rzadkości. Od pokoleń ogólną zasadą jest to, że kocięta z mniejszą liczbą pokoleń są bardziej wartościowe niż te z większą liczbą. Dzieje się tak, ponieważ kocięta z mniejszą liczbą pokoleń mają szybsze działanie prędkość odnowienia, dzięki czemu mogą częściej rozmnażać się. 

"Gen 0" to najrzadsze pokolenie kociąt, z podażą ustaloną na poziomie 50 000. To sprawiło, że kocięta Gen 0 były rzadkością, a ich wartość z czasem rosła. Oprócz pokoleń brane są pod uwagę również kocięta rzadko spotykany obejmują te z niskimi numerami identyfikacyjnymi, a także ekskluzywne koty lub koty Założyciele, którymi można handlować po wyższych cenach na rynku CryptoKitties.

CryptoKitties to pierwszy protokół NFT, który przyciągnął uwagę głównego nurtu pod koniec 2017 roku. Ponieważ użytkownicy mogli hodować rzadkie koty i odsprzedawać nowe kocięta z zyskiem, gra przyciągnęła znaczną uwagę. Rosnący popyt na CryptoKitties doprowadził do tego, że liczba codziennych transakcji w sieci Ethereum osiągnęła rekordowy poziom (1,349 mln) w styczniu 2018 r. – rekord, który został niedawno przekroczony we wrześniu 2020 r. Uniswap.

Codzienne transakcje w sieci Ethereum osiągnęły poprzedni szczyt podczas szaleństwa CrypoKittiesCodzienne transakcje w sieci Ethereum osiągnęły poprzedni szczyt podczas szaleństwa CrypoKitties. Źródło: Etherscan, OKEx Insights

Podczas, gdy "godziny największej oglądalności" CryptoKitties minęło, gra zachowuje swój kultowy status jako wiodący protokół w przestrzeni NFT. Całkowity, wszechczasowy wolumen obrotu CryptoKitties obecnie stoi o ponad 64 000 ETH – czyli około 29 milionów dolarów w momencie pisania tego tekstu – w sumie utworzono prawie 2 miliony aktywów NFT.

2. Decentraland: zdecentralizowany wirtualny świat

Obsługiwane przez blockchain Ethereum, Decentraland to zdecentralizowany wirtualny świat, który pozwala użytkownikom korzystać z niestandardowych awatarów, handlować przedmiotami kolekcjonerskimi i uczestniczyć w procesie zarządzania wirtualnym światem. 

Aby rozpocząć odkrywanie Decentraland, użytkownicy muszą najpierw połączyć się z przeglądarką internetową za pomocą portfela kryptograficznego. Użytkownicy mogą następnie wybierać i dostosowywać swoje pliki awatara, a każdy awatar otrzymuje wirtualny paszport reprezentujący jego tożsamość w Decentraland. Gdy użytkownicy zakończą wstępną konfigurację swojego awatara, mogą zacząć budować własne okolice i kupować rzadkie zasoby cyfrowe. 

Uczestnictwo w Decentraland wymaga zarówno zamienialnych, jak i niezbywalnych tokenów. MANA to cyfrowa waluta używana na rynku Decentraland. Każdy token MANA jest wymienny z innym tokenem MANA i dlatego jest zamienny.

MANA można kupić na dowolnej giełdzie kryptowalut, która wymienia jej pary handlowe, na przykład MANA / BTC lub MANA / ETH na OKEx.

Użytkownicy mogą następnie wydawać MANA na działki lub posiadłości LAND, urządzenia do noszenia, a nawet unikalne nazwy na Rynek zdecentralizowany. Oprócz rynku Decentraland użytkownicy mogą kupować obsługiwane elementy na rynkach NFT, takich jak Otwarte morze.

Decentraland wykorzystuje również LAND, NFT, do reprezentowania własności działek i posiadłości. LAND to niezatarty zasób cyfrowy utrzymywany przez inteligentny kontrakt Ethereum, który reprezentuje działki wirtualnej ziemi w Decentraland. Każdy żeton LANDU reprezentuje unikalną działkę ziemi i można nim handlować na rynku Decentraland.

Decentraland DAO pojawił się na żywo we wrześniu i zachęca użytkowników do udziału w procesie zarządzania. Użytkownicy mogą głosować nad propozycjami zarządzania i ich uprawnienia do głosowania pochodzą z trzech źródeł:

  • Wrapped MANA: MANA zamieniona w WMANA. Każda WMANA to jedna jednostka mocy do głosowania.
  • Działki LĄDOWE: Każda działka to 2000 jednostek uprawniających do głosowania.
  • Majątki: każda nieruchomość jest równa 2000 jednostek siły głosu.

Użytkownicy mogą oddawać swoje głosy na różne tematy związane z zarządzaniem, włącznie z:

  • Funkcje i ulepszenia DZIAŁKI i działek.
  • Opłaty rynkowe.
  • Alokacja MANA na prace rozwojowe.
  • Dodanie nowych urządzeń do noszenia do świata Decentraland, konstruktora i rynku.

Strona propozycji zarządzania w DecentralandStrona propozycji zarządzania w Decentraland. Źródło: Decentraland

Decentraland to drugi co do wielkości protokół NFT pod względem całkowitego wolumenu obrotu (49780 ETH, czyli 22,6 miliona USD) i obecnie zawiera ponad 96000 aktywów w grze.

3. Rzadkie: rynek cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich

Rzadkie to platforma handlowa NFT założona przez Aleksandra Salnikowa i Aleksieja Falina w styczniu 2020 r. Platforma z siedzibą w Moskwie umożliwia użytkownikom wybijanie, kupowanie i sprzedawanie rzadkich cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich. Rarible obsługuje różnorodne cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie i produkty, w tym grafikę cyfrową, nazwy domen, polisy ubezpieczeniowe DeFi, memy i metaverses.

Rarible zawiera szeroką gamę kolekcjonerskich dzieł sztuki cyfrowejRarible zawiera szeroką gamę kolekcjonerskich dzieł sztuki cyfrowej. Źródło: Rarible

Tworzenie cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich w grze Rarible jest stosunkowo proste. Użytkownicy mogą zacząć od przesłania przedmiotów kolekcjonerskich w dowolnej obsługiwanej formie cyfrowej (graficznej, dźwiękowej itp.), A następnie dodania opisów i szczegółów cenowych. Następnie użytkownicy muszą połączyć się ze swoim portfelem Ethereum, aby zatwierdzić transakcje bicia.

Funkcja mennicza NFT jest atrakcyjna dla twórców treści i artystów, którzy mogą publikować zwiastuny swoich treści i udostępniać pełne wersje użytkownikom dopiero po zakupie odpowiedniego NFT.

Rarible zyskał dużą popularność wśród społeczności kryptowalut dzięki swojemu tokenowi zarządzania, RARI. Podczas gdy niedawny szum wokół tokenów zarządzania pochodzi ze sfery DeFi, Rarible był pierwszym protokołem NFT uruchomić własny token zarządzania.

Uruchomienie RARI jest pierwszym krokiem w kierunku ostatecznego celu Rarible: stworzenia zdecentralizowanej, autonomicznej organizacji Rarible. Jako posiadacze RARI, użytkownicy mogą przesyłać i głosować nad propozycjami aktualizacji systemu, w tym decyzjami dotyczącymi opłat transakcyjnych Rarible i dodaniem nowych funkcji.

Idąc dalej, Rarible nadal bada integrację NFT i DeFi, a ostatnio partner z platformą Yearn.finance i opartą na blockchainie Nexus Mutual, aby uruchomić ubezpieczenie NFT.

W momencie pisania tego tekstu, Rarible odnotował wszechczasowe wolumeny przekraczające 31,500 ETH, czyli 14,3 miliona dolarów.

4. SuperRare: rynek dla pojedynczych wydań cyfrowych dzieł sztuki

Założona w 2017 roku przez Johna Crain, Bardzo rzadko to cyfrowy rynek sztuki, na którym artyści mogą tokenizować i zarabiać na swoich autentycznych dziełach sztuki w jednym wydaniu jako kolekcjonerskich przedmiotach cyfrowych. Każde dzieło sztuki w SuperRare jest reprezentowane przez token ERC-721, zabezpieczony kryptografią i identyfikowalny w łańcuchu bloków.

Kiedy artyści publikują uwierzytelnione grafiki cyfrowe w SuperRare, ich dzieła są certyfikowane w łańcuchu bloków Ethereum, aby zapobiec fałszerstwom i zapewnić historyczne pochodzenie. Ponadto artyści mogą wyświetlać swoje prace w SuperRare, korzystając z galerii rzeczywistości wirtualnej i wyświetlaczy cyfrowych. Z drugiej strony kolekcjonerzy dzieł sztuki mogą kupować dzieła sztuki w SuperRare i odsprzedawać NFT na rynkach wtórnych, takich jak OpenSea. Wszystkie transakcje w SuperRare są dokonywane za pomocą Ether, a kupujący muszą uiścić opłatę transakcyjną w wysokości 3% za wszystkie zakupy.

Podobnie jak tradycyjne galerie sztuki, także SuperRare pobiera prowizję od artystów. Ze sprzedaży pierwotnej artyści otrzymują 85% przychodów, podczas gdy SuperRare zatrzymuje 15%. W przypadku sprzedaży wtórnej artyści otrzymują 10% opłaty licencyjnej.

SuperRare opisuje siebie jako połączenie Instagrama i Christie’s i jego "Czynność" tab ma interfejs podobny do poprzedniego, natomiast jego rynek jest podobny do tego drugiego – obie ścieżki prowadzą kolekcjonerów sztuki do strony, na której mogą składać oferty online na cyfrowe dzieła sztuki.

Użytkownicy SuperRare mogą śledzić popularne dzieła sztukiUżytkownicy SuperRare mogą śledzić popularne dzieła sztuki. Źródło: Bardzo rzadko

Do tej pory całkowity wolumen obrotu SuperRare przekroczył 16,500 ETH – co odpowiada około 7,5 miliona dolarów przy obecnej cenie ETH – najwyższą spośród rynków NFT-art. Platforma sprzedała ponad 12 000 dzieł sztuki cyfrowej, a jej sprzedaż na rynku wtórnym osiągnęła prawie 1 milion dolarów.

5. Usługi nazw Ethereum: Wiodące NFT w nazwach domen

Założona przez Fundację Ethereum w maju 2017 r, Usługi nazw Ethereum to otwarty, rozproszony i rozszerzalny system nazewnictwa oparty na łańcuchu blokowym Ethereum. Protokół ma więcej niż 190 000 zarejestrowanych nazw i do tej pory zintegrował ponad 100 portfeli i zdecentralizowanych aplikacji.

Natywną domeną TLD – czyli domeną najwyższego poziomu – jest ".ETH" na ENS. Te ".ETH" nazwy domen są unikalne i niewymagalne, reprezentowane przez NFT zgodne z ERC-721 i są dostępne do zakupu i handlu na rynkach NFT, takich jak OpenSea i Rarible.

Nazwy domeny .ETH wystawione na sprzedaż w OpenSea.Nazwy domen ETH wystawione na sprzedaż w OpenSea. Źródło: Otwarte morze

Ponieważ te nazwy domen są zgodne ze standardem ERC-721 NFT, mogą również bezproblemowo łączyć się z rynkami NFT i interfejsami portfela, usprawniając integrację NFT i DeFi.

Ethereum Name Services jest wiodącą firmą NFT w swoim sektorze, z łącznym wolumenem obrotu wynoszącym ponad 6600 ETH (lub 3 miliony USD) i ponad 20000 właścicielami, według OpenSea.

Pięć najlepszych NFT w nazwach domen, które zajmują pierwsze miejsce w rankingu ENSPięć najlepszych NFT w nazwach domen, które zajmują pierwsze miejsce w rankingu ENS. Źródło: Otwarte morze

Droga przed NFT

Oprócz wymienionych tutaj protokołów, rok 2020 był ogólnie dobrym rokiem dla NFT i DeFi. Idąc dalej, możemy spodziewać się głębszych integracji między dwiema przestrzeniami. Na przykład Rarible nawiązał już współpracę z yearn.finance, aby uruchomić ubezpieczeniowe NFT dla protokołów DeFi, a nadchodząca aktualizacja Ethereum 2.0 prawdopodobnie będzie promować bardziej nowatorskie przypadki użycia i pobudzić wzrost w tych ekosystemach.

OKEx Insights przedstawia analizy rynku, szczegółowe funkcje, oryginalne badania & wyselekcjonowane wiadomości od specjalistów od kryptowalut.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map