Bitcoin w 2017 i 2020 roku – tym razem jest inaczej

Porównanie hossy Bitcoin w latach 2017-2020 i zmian na rynku

Społeczność kryptowalut była świadkiem historycznego momentu w zeszłym tygodniu, gdy cena Bitcoina – która 16 grudnia 2020 r. Przekroczyła swój rekord w historii – opublikowała nowy rekord 34.684 $ 3 stycznia 2021 r. Patrząc wstecz na rok 2020, Bitcoin osiągnął lepsze wyniki niż główne klasy aktywów i opublikował roczny zysk 303,5%, zaczynając od 7193 USD, a kończąc na 29 022 USD.

Podczas gdy szum na rynku kryptowalut w 2017 r. Był spowodowany pojawieniem się pierwszych ofert monet i handlu spekulacyjnego, rynek w 2020 r. Wykazał oznaki dojrzałości napędzane silnymi podstawami sieci, popytem instytucjonalnym i rosnącym przyjęciem w sektorze detalicznym.

Aby podkreślić te zmiany, firma OKEx Insights porównała i oceniła obecną hossę Bitcoin w porównaniu z boomem w 2017 roku w świetle następujących czynników:

  • Podstawy sieci
  • Instytucjonalne zapotrzebowanie na kryptowaluty
  • Rynki instrumentów pochodnych na kryptowaluty
  • Detaliczna adopcja kryptowalut

Podstawy sieci

Szybkość mieszania sieci i analiza adresów należą do kluczowych wskaźników używanych do oceny stanu sieci Bitcoin.

Szybkość mieszania mierzy moc obliczeniową całej sieci i rośnie wraz z zaangażowaniem się w nią większej liczby górników. Wysoki współczynnik hash skutecznie zabezpiecza sieć i zapobiega wektorom ataków, takim jak atak 51%.

W porównaniu z 2017 r. Obecny współczynnik hashowania sieci Bitcoin jest znacznie wyższy, co odzwierciedla ogólne zaufanie interesariuszy. W 2020 roku odnotowaliśmy rekordowo wysoki wskaźnik hashów wynoszący 146 milionów, co również skutkowało najwyższym w historii poziomem trudności wydobycia wynoszącym 19,99 bilionów na początku listopada. Jest to wyraźny kontrast w porównaniu z 2017 rokiem, kiedy osiągnął tylko wskaźnik hashowania 15,26 mln u szczytu i trudności wydobycia osiągnęły szczyt 1,93 biliona.

Warto zauważyć, że w 2020 roku doszło również do trzeciego halvingu nagród Bitcoina i chociaż istniały obawy dotyczące opuszczania sieci przez górników z powodu obniżonej rentowności, zamiast tego od tego czasu obserwujemy większy wzrost, odzwierciedlający zaufanie interesariuszy do długowieczności Bitcoina.

Szybkość mieszania i trudność wydobycia bitcoina osiągnęły najwyższy poziom pod koniec 2020 r. Źródło: Blockchain.com

Wzrost aktywnych adresów w sieci Bitcoin również do pewnego stopnia odzwierciedla adopcję, ponieważ wskazuje na wzrost liczby użytkowników. Chociaż nastąpił początkowy spadek liczby aktywnych adresów po boomie bitcoinów w 2017 r., Liczba ta ponownie nabrała rozpędu i osiągnęła 1,19 mln pod koniec 2020 r. Jednak nie przekroczyła jeszcze rekordowego rekordu 1,25 mln z 2017 r. ze względu na względny brak nowych uczestników w ubiegłym roku.

Innym użytecznym wskaźnikiem łańcuchowym jest liczba adresów z co najmniej 1000 BTC. Patrząc na statystyki z Glassnode, liczba ta wzrosła z 1600 na początku 2018 r. do 2275 w grudniu 2020 r. Wskazuje to na kumulację w tym okresie przez wieloryby i instytucje, co jest kolejnym pozytywnym znakiem i wotum zaufania do sieci Bitcoin i perspektyw wartości.

Liczba adresów z saldem co najmniej 1000 BTC od 2017 do 2020 r. Źródło: Glassnode

Bobby Ong, współzałożyciel CoinGecko, powiedział OKEx Insights, że ogólnie rzecz biorąc, podstawy sieci Bitcoin ogromnie się rozwinęły od 2017 roku:


"Powiedziałbym, że wszystkie podstawowe wskaźniki sieci znacznie wzrosły od 2017 roku. Sieć jest bardziej dojrzała niż poprzednio i widzimy większe instytucje wspierające BTC. Obecnie duże spółki notowane na giełdzie, takie jak MicroStrategy i Square, przechowują BTC w swoim skarbcu. PayPal rozpoczął również sprzedaż BTC swoim klientom. Duże banki również zaczęły [w tym] uwzględniać w raportach z badań pokrycie bitcoinami. Wszystko to oznacza dojrzałość w ekosystemie Bitcoin."

Instytucjonalne zapotrzebowanie na kryptowaluty

W porównaniu do boomu Bitcoin w 2017 r., Obecna hossa Bitcoin jest napędzana głównie przez silny popyt instytucjonalny na kryptowaluty. Wzrost tego popytu widoczny jest w następujących segmentach:

  • Spore inwestycje Bitcoin od wiodących instytucji finansowych
  • Ogromny wzrost funduszy kryptograficznych i instytucjonalnych wielorybów Bitcoin
  • Konkurencja gigantów z Wall-Street w uruchamianiu usług związanych z kryptowalutami

Spore inwestycje Bitcoin od wiodących instytucji finansowych

Podczas boomu Bitcoin w 2017 r. Instytucje były bardzo sceptycznie nastawione do aktywów kryptograficznych i były krytyczne, jeśli chodzi o ich perspektywy wzrostu. Na przykład, dyrektor generalny JPMorgan Chase, Jamie Dimon, wielokrotnie zatrzasnął Bitcoin w tym roku i negatywnie wpłynął na jego cenę.

Od tego czasu zaobserwowaliśmy poważną zmianę nastrojów instytucjonalnych, gdy wielkie nazwiska zaczęły poszukiwać ekspozycji na Bitcoiny i kryptowaluty w ciągu ostatniego roku. Na przykład firma MicroStrategy ujawniła zakup bitcoinów o wartości 250 mln USD w lipcu 2020 r., A następnie kolejne 50 mln USD zakup na początku grudnia. Trzy miesiące po pierwszej inwestycji MicroStrategy, Square Inc. zainwestowany 50 milionów dolarów w Bitcoinie, podczas gdy gigant ubezpieczeniowy MassMutual ogłosił zakup Bitcoina za 100 mln USD i nabycie udziałów NYDIG za 5 mln USD.

Ten trend, który ma się utrzymać, jest ostrym kontrastem z 2017 r. I odzwierciedla rosnącą akceptację Bitcoina jako alternatywnego zasobu, zwiększając w ten sposób jego wartość..

Ogromny wzrost kryptowalut i wielorybów instytucjonalnych

Podczas gdy w 2017 r. Było niewiele inwestycji instytucjonalnych w Bitcoin, inwestycje w kryptowaluty z funduszy hedgingowych odnotowały ogromny wzrost w ciągu ostatnich trzech lat. Łączna wartość zarządzanych aktywów globalnych kryptowalut funduszy hedgingowych podwoiła się do ponad 2 miliardów dolarów w 2019 roku i wynosi spodziewany potroi się do końca 2020 r. Ponadto odsetek kryptowalut hedgingowych z AUM powyżej 20 mln USD wzrósł z 19% do 35% w 2019 r..

Nagromadzenie Bitcoinów przez inwestorów instytucjonalnych można również zobaczyć w wpływach i wzorcach niewydanych transakcji lub UTXO. Jak widać na poniższym wykresie, nastąpiła znaczna akumulacja Bitcoinów wg instytucje w minionym roku, zwłaszcza od listopada.

Ogromne nagromadzenie BTC przez wieloryby obserwowane w listopadzie i grudniu. Źródło: Whalemap, OKEx Insights

Grayscale to najwcześniejszy i największy wieloryb Bitcoin wśród instytucji finansowych. Jako pierwszy instrument inwestycyjny w walucie cyfrowej, który uzyskał status firmy raportującej amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, Grayscale Bitcoin Trust po raz pierwszy kupił BTC w 2015 r., A jego akcje są w posiadaniu ponad 30 inwestorów instytucjonalnych. Grayscale również zwiększył swoje zasoby BTC podczas ostatniej hossy Bitcoin, dodając 55 015 BTC w listopadzie i 72,950 BTC w grudniu. Od 4 stycznia 2021 r. GBTC posiada 572644 BTC, czyli 18,99 miliardów dolarów aktywa w zarządzaniu.

Inwestycje w skali szarości posiadane przez BTC z ostatnich sześciu miesięcy. Źródło: bybt.com

Giganci z Wall Street rywalizują o uruchomienie usług handlu kryptograficznego

Podczas gdy większość wielkich nazwisk na Wall Street była bardzo sceptycznie nastawiona do Bitcoina w 2017 roku, zauważyliśmy zmianę opinii tych samych sceptyków, którzy niedawno zaczęli uruchamiać usługi związane z kryptowalutami..

Fidelity Investments to jeden z pionierskich gigantów z Wall Street, który wkroczył do przestrzeni kryptowalut. Firma jako pierwsza utworzyła swoje cyfrowe ramię, Fidelity Digital Assets, i uruchomiła usługi przechowywania kryptowalut w 2018 r. Aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na Bitcoin z biur rodzinnych, Fidelity również uruchomiona Fidelity Digital Funds w sierpniu. Fundusz jest biernie zarządzany i utrzymywany przez Fidelity Digital Assets. Oprócz Fidelity, ramię fintechu Standard Chartered, SC Ventures także partner z Northern Trust, aby uruchomić rozwiązania do przechowywania kryptowalut dla klientów instytucjonalnych.

W porównaniu z przechowywaniem kryptowalut, handel kryptowalutami jest bardziej gorącym polem bitwy wśród gigantów bankowych ze względu na ogromny popyt instytucjonalny. Na przykład Belarusbank, uruchomiona pierwsza w kraju platforma handlu kryptowalutami w listopadzie, po czym nastąpiła propozycja miękkie uruchomienie DBS Digital Exchange wspieranej przez największy bank Singapuru w grudniu. Inni giganci bankowi również podobno uruchamiają własne biurka do handlu kryptowalutami, w tym Standard Chartered, BBVA, Bank państwowy Indii i Japonii SBI H.starsze.

Ong w CoinGecko uważa, że ​​konkurencja w uruchamianiu usług związanych z kryptowalutami wśród gigantów z Wall Street będzie się tylko nasilać w przyszłości, co doprowadzi do głośnych fuzji i przejęć. Powiedział OKEx Insights:

"W końcu Wall Street będzie chciało kawałek tego ciasta kryptowalutowego i będzie aktywne M.&A w przestrzeni, w której instytucje będą starały się pozyskać istniejących graczy, aby kupić branżowe know-how i relacje z klientami. Jeszcze tego nie widzimy, ale to nastąpi wkrótce."

Rynek kryptograficznych instrumentów pochodnych wykazuje dojrzałość w 2020 r

Oprócz szumu rynkowego napędzanego przez ICO, boom Bitcoin w 2017 roku był również początkiem rozkwitającego rynku krypto-pochodnych. Cboe był pierwszym tradycyjnym dostawcą usług uruchomić głównego nurtu kontraktów futures na Bitcoin 10 grudnia 2017 r., a każdy kontrakt reprezentował 1 BTC. CME podążył za Cboe do uruchomić swoje własne kontrakty terminowe na Bitcoin tydzień później, a każdy kontrakt CME reprezentował 5 BTC.

Podczas gdy Cboe zatrzymany notując kontrakty terminowe na Bitcoin w marcu 2019 r. ze względu na brak zainteresowania detalicznego, od tego czasu krypto pochodne ogromnie wzrosły. Napędzane silnym popytem instytucjonalnym, łączne otwarte zainteresowanie kontraktami terminowymi na Bitcoin osiągnął rekord wszechczasów wynoszący ponad 10 miliardów dolarów na początku stycznia 2021 roku.

Zagregowane otwarte zainteresowanie kontraktami terminowymi na Bitcoin. Źródło: krzywy

Ten rosnący rynek krypto pochodnych jest jednym z fundamentalnych czynników wspierających hossę Bitcoin w 2020 roku. W przeciwieństwie do tego ten sam rynek prawdopodobnie przebił bańkę w 2017 roku.

Komentując stan krypto pochodnych, Emannuel Goh, współzałożyciel firmy skew zajmującej się analizą danych, powiedział OKEx Insights:

"Produkty pochodne odnotowały ogromny wzrost od 2017 r., Najpierw wraz z szybkim pojawieniem się kontraktów terminowych i swapów wieczystych, a teraz z opcjami. Uważamy, że przyczyniło się to do lepszego procesu odkrywania cen Bitcoina i ostatecznie pomaga zmniejszyć jego zmienność."

Sprzedaż detaliczna Bitcoin

Sprzedaż detaliczna Bitcoin otrzymała ogromny wzrost w 2020 r. Po decyzji PayPal o obsłudze Bitcoin i innych wiodących kryptowalut. Oferta kryptowalut giganta przetwarzania płatności jest teraz dostępny dla klientów z USA, a firma planuje rozszerzyć usługi na Venmo w 2021 roku.

Warto zauważyć, że w 2017 r. Podjęto wiele wczesnych prób zwiększenia popularności Bitcoina w handlu detalicznym. Na przykład cyfrowy bank Revolut z siedzibą w Wielkiej Brytanii uruchomiona swoje usługi kryptowalutowe w 2017 roku, umożliwiając użytkownikom kupowanie i handel BTC, LTC, ETH, BCH, XRP i XLM w obsługiwanych regionach. Od tego czasu Revolut odnotował znaczny wzrost, ale jego oferta nie sprawiła, że ​​Bitcoin stał się bardziej kosztowny.

Wraz z dołączeniem PayPal do tej platformy w zeszłym roku, możemy spodziewać się ogromnego wzrostu popularności w nadchodzącym roku. W porównaniu z Revolut, który ma 12 milionów użytkowników, Paypal ma setki milionów, a ponadto jest w stanie wykorzystać swoją spółkę zależną Venmo, która to zrobiła 52 miliony użytkowników i dominuje rynek płatności mobilnych wśród amerykańskich millenialsów.

Jak podsumował Henri Arslanian, światowy lider kryptowalut PwC, PayPal to duża wygrana dla Bitcoina:

"Podczas gdy inne firmy płatnicze w USA, takie jak Robinhood czy Square, już oferowały dostęp do kryptowalut, PayPal jest znacznie większy i bardziej międzynarodowy."

Wniosek

Boom na Bitcoin w 2017 roku był w dużej mierze napędzany przez spekulacje i szum ICO. Ten szum zaczął się ochładzać na początku 2018 r. Z powodu presji regulacyjnej ze strony amerykańskiej SEC, której prezes, Jay Clayton, ostrzeżony inwestorzy przeciwko ICO z powodu manipulacji cenami i problemów z legalnością. Rozwój ten, w połączeniu z dostępnością kontraktów terminowych, zaowocował zimą kryptograficzną w 2018 roku i przez większość 2019 roku.

W porównaniu do boomu Bitcoin w 2017 roku, ostatnia hossa nie jest napędzana przez szum ICO. Zamiast tego byliśmy świadkami szerokich zmian – czy to rosnącego zainteresowania instytucjonalnego, przejrzystości regulacyjnej, dojrzałości rynkowej, przyjęcia detalicznego, czy silniejszych podstaw sieci – które potwierdziły walidację Bitcoina i dały mu uznanie jako ważną klasę aktywów wartą rozważenia. Krótko mówiąc, tym razem jest naprawdę inaczej.

OKEx Insights przedstawia analizy rynku, szczegółowe funkcje, oryginalne badania & wyselekcjonowane wiadomości od specjalistów od kryptowalut.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map