Czy kryptowaluta DCEP? Eksperci branżowi omawiają rodzącą się cyfrową walutę Chin

W ciągu ostatnich kilku tygodni długo oczekiwany cyfrowy juan w Chinach – Digital Currency Electronic Payment (DCEP) – odzyskał popularność w kryptowalutach i mediach głównego nurtu, gdy pojawiło się więcej wiadomości o jego rozwoju. Od stycznia temat poruszany jest przez media głównego nurtu, w tym CNBC, Forbes i Przewodowy.

Projekt, kierowany przez chiński bank centralny, PBoC, pojawił się ponownie na radarze branży 14 kwietnia, kiedy zrzut ekranu został opublikowany pokazujący, że DCEP był testowany w Suzhou, Chengdu, Xiongan i innych regionach. Jeszcze nowszy Aktualności, od 23 kwietnia ujawnił, że Starbucks i Mcdonalds należą do gigantów handlu detalicznego zaproszonych do udziału w testowaniu waluty cyfrowej w jednym regionie.

Kiedy media obejmują DCEP – lub jakąkolwiek walutę cyfrową banku centralnego (CBDC), jeśli o to chodzi – zakłada się, że a) waluta jest oparta na łańcuchu blokowym oraz b) jej istnienie jest zatem istotne dla branży krypto i blockchain.

Poprosiliśmy ekspertów zajmujących się blockchainem, technologią i ekonomią, aby przyjrzeli się bliżej DCEP, stojącej za nim technologii i temu, co jego istnienie oznacza dla branży..

Historia DCEP

DCEP był pierwszy wprowadzone do publicznej wiadomości przez Zhou Xiaochuana, byłego gubernatora PBoC, na konferencji prasowej podczas 13. Narodowego Kongresu Ludowego 9 marca 2018 r. W styczniu tego roku chiński bank centralny ogłosił że projekt „najwyższego poziomu” jego cyfrowej waluty został ukończony, dodając "Będziemy nadal stale rozwijać legalne waluty cyfrowe ”. W tym miesiącu tak było ujawnił po raz kolejny, że chińska waluta cyfrowa działa zgodnie z planem.

Jednak profesor Chongqing Technology and Business University, Changyong Liu, który posiada doktorat z historii teorii ekonomii na Uniwersytecie w Pekinie, powiedział OKEx, że chiński bank centralny od wielu lat pracuje nad cyfrową walutą. Wyjaśnił pochodzenie rozwoju DCEP:

„Pod koniec 2013 roku bitcoin po raz pierwszy wkroczył do Chin. W 2014 roku chiński bank centralny utworzył instytut badawczy zajmujący się walutami cyfrowymi i zaczął badać, jak radzić sobie z wpływem kryptowalut i ulepszyć system chińskiego juana za pomocą technologii blockchain.

Ale od 2014 do 2018 postęp DCEP był powolny, być może dlatego, że zdecentralizowana architektura bitcoin lub blockchain jest niezgodna z samą naturą legalnej waluty krajowej, takiej jak renminbi (RMB).

Nagłe przyspieszenie DCEP pod koniec 2019 r. Można bezpośrednio przypisać przygotowaniom […] Facebooka do uruchomienia Libra. Pomimo twierdzenia, że ​​jest ultra-suwerennym i służy globalnym finansom, założyciele Libry, członkowie partnerstwa i waluty kotwiczne świadomie odrzucili Chiny.

To sprawiło, że chiński bank centralny odczuł presję pilnej międzynarodowej konkurencji w obszarze waluty cyfrowej ”.

W jaki sposób chiński DCEP ma znaczenie dla branży blockchain / kryptowalut?

„DCEP niekoniecznie wykorzystuje blockchain”

Prof. Liu zwrócił również uwagę, że „eksperyment” DCEP był do tej pory ostrożny, dodając:

„Trudno zatem ocenić, czy jego celem jest aktywne promowanie reformy monetarnej dostosowanej do gospodarki internetowej, czy też bierna ochrona tradycyjnego systemu bankowego. Ponieważ DCEP jest nadal zasadniczo walutą fiducjarną zdominowaną przez bank centralny, nie można jej zdecentralizować.

Mu Changchun, dyrektor projektu DCEP, już to zrobił wzmiankowany że DCEP niekoniecznie wykorzystuje technologię blockchain.

Obecnie DCEP jest głównie techniczną transformacją mechanizmu emisji i obiegu RMB. DCEP nie pasuje do globalnego szaleństwa blockchain ”.

Mówiąc o tym, czy DCEP jest dobry dla branży blockchain, prof.Liu stwierdził:

„Jest to głównie transformacja techniczna, nie zmienia charakteru RMB i powiązanych systemów regulacyjnych, dlatego DCEP nie przyniesie dużej wygody obecnej branży blockchain lub branży kryptowalut.

Krótko mówiąc, w tej chwili nie mamy bramy RMB do bramki bitcoin i nie będziemy mieć bramy DCEP do bramki bitcoin w najbliższej przyszłości. Chociaż DCEP niekoniecznie wykorzystuje technologię blockchain, wykorzystuje kryptografię asymetryczną, która jest podstawowym powodem wydajności i bezpieczeństwa płatności elektronicznych zapewnianych przez DCEP i jest prawdopodobnie najważniejszym połączeniem między DCEP a branżą blockchain / kryptograficzną. ”

DCEP to scentralizowana kryptowaluta

Prof.Liu podkreślił, że DCEP nie będzie miał istotnego wpływu na zdecentralizowaną kryptowalutę, argumentując:

„Sam DCEP jest kryptowalutą, ale nie jest zdecentralizowaną kryptowalutą – jest to scentralizowana kryptowaluta.

Jednak DCEP ma ogromny wpływ na scentralizowane kryptowaluty, ponieważ w przypadku scentralizowanej kryptowaluty im silniejsze centrum, tym większa przewaga konkurencyjna.

Obecnie w obiegu znajduje się wiele tokenów wydanych prywatnie. Te tokeny są scentralizowane i mają znacznie niższą wiarygodność niż DCEP. W przeszłości miały one pewne zalety w stosunku do RMB, głównie dzięki kryptografii. Ta przewaga została utracona, gdy RMB również został przekształcony przy użyciu kryptografii. ”

Programowalny charakter DCEP sprawi, że będzie to ważne w dłuższej perspektywie

Yan Meng, wiceprezes chińskiej sieci deweloperów oprogramowania (CSDN), która koncentruje się na tokenowych badaniach ekonomicznych dla największej społeczności programistów w kraju, uważa również, że DCEP nie będzie miał dużego wpływu na kryptowaluty w krótkim okresie. Stwierdził:

„DCEP ma tylko wyimaginowany wpływ na świat kryptowalut w perspektywie krótkoterminowej, ponieważ bank centralny najprawdopodobniej będzie ściśle regulował przepływy DCEP na początku. Niektórzy ludzie w świecie kryptowalut mogą wykorzystać tę okazję do stworzenia szumu, ale ponieważ bank centralny ma nieprzyjazne podejście do kryptowalut, nie widzę żadnej szansy, aby DCEP w jakikolwiek sposób pomógł kryptowalutom. ”

Meng uważa jednak również, że DCEP zmieni świat kryptowalut w dłuższej perspektywie:

„Projekt DCEP zachowuje funkcjonalność programistyczną zwaną„ skryptem ”, a projektanci planują w przyszłości programować cyfrową walutę. Jeśli któregoś dnia organy regulacyjne udostępnią publicznie funkcjonalność programowania, społeczność kryptowalut może z łatwością z tego skorzystać i zintegrować DCEP z wieloma DApps, zwłaszcza aplikacjami DeFi. Wtedy znacznie szerszy krąg ludzi będzie zaangażowany w gospodarkę kryptograficzną. ”

Podobnie jak Meng, Ken Huang – współzałożyciel Metaverse DNA – również uważa, że ​​wpływ DCEP będzie znaczący, ponieważ można go zaprogramować:

„Dzięki programowalnej naturze DCEP, wykorzystując inteligentne kontrakty, można budować aplikacje na bazie DCEP dla różnych rzeczywistych zastosowań, takich jak dotacje rządowe, śledzenie darowizn na cele charytatywne, finansowanie handlu, podatki i płatności międzyplanetowe w przyszłości. Widzę, że przez kilka lat nastąpi stopniowe przyjmowanie, a za około 5 do 10 lat nastąpi nagły wzrost przypadków użycia i szersze adopcje."

Huang uważa, że ​​DCEP ma znaczenie dla blockchain z perspektywy technologicznej, stwierdzając: „wersja próbna DCEP wykorzystuje obecnie kluczowe technologie blockchain, takie jak kryptografia klucza publicznego, UTXO, Smart Contract i Digital Wallet”.

„Bezpośredni wpływ to dzielenie się myślami”

Mówiąc o znaczeniu DCEP dla świata kryptowalut, Shuyao Kong, a felietonista koncentrując się na rynku chińskim w krypto-mediach Decrypt, powiedział OKEx, że „uruchomienie DCEP, niezależnie od jego architekta, zastosowania, a nawet celu, wysyła światu sygnał, że blockchain może być wykorzystywany przez duży podmiot, aczkolwiek scentralizowany." Ona kontynuowała:

"Myślę, że nasuwa się pytanie, co może zrobić sieć blockchain, rozszerzając naszą wyobraźnię o tym, jak będzie wyglądać krajowa waluta płynna; Spójrz tylko, jak DCEP zajmuje nagłówki. Bezpośrednim skutkiem jest dzielenie się myślami ”.

Ogólne znaczenie DCEP

Znaczenie będzie widoczne poprzez iterację

Odnośnie potencjalnego wpływu waluty cyfrowej wydanej przez rząd, Decrypt’s Kong stwierdził:

„Traktuję DCEP jako po prostu kolejne rozwiązanie programowe, co oznacza, że ​​znaczenie można dostrzec tylko w kolejnych cyklach iteracji. Z krótkoterminowej perspektywy znaczenie może być retoryczne, ale może nieznacznie poprawić sposób funkcjonowania chińskiego społeczeństwa i zarządzania ludźmi ”.

Podobnie jak Waga, krótkoterminowy wpływ jest przeszacowany

Jeśli chodzi o znaczenie projektu, prof. Liu stwierdził, że „znaczenie DCEP jest obecnie przesadzone, ponieważ DCEP jest jedynie techniczną transformacją emisji i obiegu pieniądza w tradycyjnym systemie bankowym." On kontynuował:

"Obecny test i aplikacja nie są bezpośrednio zorientowane na najważniejsze przedsiębiorstwa zajmujące się płatnościami internetowymi (WeChat Pay / Alipay).

Obecne przeszacowania znaczenia DCEP są bardzo podobne do zeszłorocznego przypadku Libry: zarówno nie doceniają trudności zmian w tradycyjnej gospodarce, jak i przeceniają siłę technologii blockchain i scentralizowanych instytucji.

Uważam, że w dłuższej perspektywie tak jak największym wpływem Libry jest podniesienie świadomości na temat kryptowalut wśród banków centralnych i opinii publicznej, tak największym wpływem DCEP jest sprowokowanie konkurencji między bankami centralnymi na całym świecie, tak tradycyjny system monetarny musi zostać biernie zmieniony w konkurencja.”

Wpływ na rozliczenia międzynarodowe

Yin Cao, dyrektor zarządzający Digital Renaissance Foundation – który niedawno wziął udział w przemówieniu na DCEP moderowanym przez dyrektora OKEx ds. Rynków finansowych, Lennix Lai – powiedział OKEx, że DCEP już teraz ma znaczenie, argumentując:

„DCEP stał się narodową polityką finansową Chin. Od centrum Partii Komunistycznej i Banku Centralnego Chin po samorządy i państwowe banki komercyjne trwają przygotowania do DCEP.

Zakładam, że zewnętrznie DCEP można wykorzystać jako infrastrukturę rozliczeniową, aby zastąpić rozliczenia w dolarach amerykańskich na obszarze krajów One Belt One Road, ustanawiając w ten sposób krąg gospodarczy RMB.

Wewnętrznie może lepiej realizować różne polityki pieniężne, a nawet wdrażać niekonwencjonalne polityki ujemnych stóp procentowych, a to zapewniłoby cenną przestrzeń polityki pieniężnej do radzenia sobie z bardziej intensywnymi międzynarodowymi zawirowaniami finansowymi i gospodarczymi w przyszłości ”.

Cao dodał:

„W przeciwieństwie do poprzednich krajowych strategii finansowych, chiński DCEP po raz pierwszy zaprasza prywatne firmy, takie jak Alibaba i Tencent, do przyłączenia się i głębokiego uczestnictwa, wskazując, że chiński rząd chce mieć możliwość integracji ogromnej bazy użytkowników bardzo dużych chińskich firm internetowych. Technologia tych firm internetowych i efektywne możliwości strategicznego wdrażania mogą służyć całemu krajowi. „

Jeśli chodzi o ten temat, Huang z Metaverse DNA uważa, że ​​DCEP nie jest właściwym podejściem do internacjonalizacji RMB i ograniczenia dominacji waluty opartej na USD SZYBKI system. Zauważył, że „międzynarodowy system płatności międzybankowych RMB (CIPS) wprowadzony 8 października 2015 r., ale RMB stanowi tylko 3% światowej waluty rezerwowej (dolary amerykańskie przekraczają 67%). DCEP jako waluta rezerwowa stoi przed takimi samymi wyzwaniami, jak w przypadku CIPS. ”

Poglądy i opinie wyrażone w tym artykule są wyłącznie opiniami cytowanych prelegentów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy OKEx.

Komentarze Changyong Liu i Yin Cao zostały przetłumaczone z języka chińskiego przez autora artykułu, analityka OKEx, Yansong Liu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map