Wcześni inwestorzy Filecoin zachęcali do krótkiego FIL, ale górnicy mogą chcieć akumulować

OKEx Insights przygląda się bliżej interesującej rozbieżności na rynku Filecoin’s FIL.

Od redakcji: OKEx Insights omówił wcześniej Filecoin i jego cel, jakim jest zrewolucjonizowanie branży przechowywania danych w najnowszym wydaniu DeFi Digest.

Długo oczekiwana sieć główna Filecoin w końcu została uruchomiona 15 października – trzy lata po podniesieniu wartości historycznej 258 milionów dolarów. Jednak cena jego rodzimej monety, FIL, była bardzo zmienna od czasu jej wprowadzenia na rynek. Bezterminowe swapy FIL na OKEx 16 października osiągnęły rekordowy poziom 56 USD, ale w następnych dniach 23 października spadły do ​​najniższego w historii poziomu 20 USD. Następnie do akcji wkroczyły ogromne wolumeny zakupów.. 

Ciekawą obserwacją z wyżej wymienionego okresu jest to, że rzeczywiste stopy finansowania wiecznego swapu FIL były na skrajnie ujemnym terytorium, jeśli weźmiemy pod uwagę zakres od -0,03% do 0,03% ośmiogodzinnej stopy finansowania jako normalny. 

Przyjrzyjmy się bliżej.

Jak ujemne stopy finansowania wywołały krótki spadek

Stopy finansowania to sposób, w jaki ceny wieczystych swapów są zakotwiczone w cenie spot aktywów bazowych. Jeśli stopa finansowania jest dodatnia, długie pozycje będą obciążone opłatą za finansowanie. I odwrotnie, jeśli stopa finansowania jest ujemna, krótkie pozycje będą obciążone opłatą za finansowanie. W ten sposób, "saldo" jest obsługiwany.

Między 17 października a 26 października średni poziom finansowania w każdym ośmiogodzinnym okresie osiągnął oszałamiający poziom -1,35%. Trader skracający wieczystą swap i utrzymujący wspomnianą pozycję w tym okresie zapłaciłby 28% finansowania – bez uwzględnienia dodania dźwigni.

Prawdziwa stopa finansowania bezterminowej swapu FIL / USDT na OKExPrawdziwa stopa finansowania bezterminowej swapu FIL / USDT na OKEx. Źródło: OKEx

Jeśli spojrzymy na wykres cenowy FIL / USDT, jego cena bezterminowej zamiany była generalnie niższa niż cena spot. Im większa ta luka, tym wyższa będzie opłata za finansowanie krótkich pozycji – mechanizm mający na celu zepchnięcie ceny z powrotem do linii. W ten sposób mechanika stopy finansowania działa przeciwko "popularny" handel.

23 października cena FIL osiągnęła najniższy poziom około 20 USD. To sprowokowało traderów do zamykania krótkich pozycji i spowodowało znaczny wzrost wolumenu zakupów. Następnie spowodowało to krótki squeeze – gdy ci, którzy stawiają na spadki cen, są zlikwidowani lub zmuszeni do zamknięcia swoich pozycji w celu zapobieżenia dalszym stratom – co tymczasowo spowodowało, że cena swapu perpetual swap przekroczyła 50 USD na OKEx..

Wykres 4-godzinnej perpetual swap FIL ​​/ USDT firmy OKEx - 11.03Wykres 4-godzinnej perpetual swap FIL ​​/ USDT firmy OKEx – 11.03. Źródło: OKEx, TradingView

Oczekuje się, że ujemne stopy finansowania FIL utrzymają się

Podczas gdy stopy finansowania FIL gwałtownie wzrosły w następstwie tego ogromnego krótkotrwałego zawężenia, obecna przewidywana stopa finansowania nadal wynosi -0,16% w momencie pisania tego tekstu – czyli znacznie poniżej normalnego zakresu. Istnieje kilka prawdopodobnych przyczyn takiej sytuacji.


Po pierwsze, FIL jest dystrybuowany do czterech głównych grup uczestniczących w sieci Filecoin. Uczestnicy ci otrzymywali nabyte tokeny zgodnie z harmonogramem, jak pokazano na poniższym wykresie. Ponieważ obecna cena rynkowa FIL jest znacznie wyższa niż koszt dla inwestora, wielu wczesnych inwestorów ma silną motywację do otwierania krótkich pozycji, aby zablokować swoje zyski. Ze względu na długość harmonogramu nabywania uprawnień, wcześni inwestorzy teoretycznie musieliby utrzymywać swoje krótkie pozycje na rynku instrumentów pochodnych przez długi okres.

Wcześni inwestorzy Filecoin są zachęcani do skracania rynku instrumentów pochodnych FIL ze względu na długie okresy nabywania uprawnień. Źródło: MonetaList

Ponadto uczestnicy rynku wtórnego – po ostatniej rundzie zdecentralizowanego boomu finansowego – nie są pewni cen projektów o bardzo stromych krzywych podaży i długich okresach nabywania uprawnień do swoich monet lub tokenów. W związku z tym obawiają się, że ciągła dystrybucja tokenów Filecoin prowadzi do trwałej presji sprzedaży.

Co więcej, implikowana w pełni rozwodniona kapitalizacja rynkowa FIL-u Filecoina – wyceniona na 30 dolarów za monetę przy całkowitej podaży 2 miliardów – wynosi około 60 miliardów dolarów. Stanowi to około 20% w pełni rozwodnionej wartości BTC, natywnej kryptowaluty sieci Bitcoin, i jest wyższa niż obecna kapitalizacja rynkowa Ether (ETH) wynosząca 45 miliardów dolarów. Co więcej, wielkość rynku pamięci masowej w chmurze została wyceniona tylko na 46,12 miliarda dolarów w 2019 r., choć przewiduje się, że do 2027 r. osiągnie 222,25 mld USD. 

Pomimo z natury mylącego charakteru w pełni rozwodnionej miary kapitalizacji rynkowej – jak wcześniej omawiała OKEx Insights – ta ogromna i pozorna zawyżona wycena prawdopodobnie zachęca wielu traderów do skracania FIL. 

Popyt ze strony górników Filecoin może podnieść ceny

Tempo wzrostu dla górników Filecoin spadło po uruchomieniu projektu w sieci głównej z powodu systemu Filecoin wymagającego zabezpieczenia z góry w postaci tokenów FIL. Mechanizm ten ma odstraszać złośliwych aktorów. Jednak górnikom trudno jest postawić wystarczającą liczbę monet FIL, aby zoptymalizować operacje, chyba że kupią FIL na rynku wtórnym. Oznaczałoby to jednak dodatkowy koszt oprócz ich już drogie specjalistyczny sprzęt.

Mimo że Filecoin niedawno uruchomił propozycję ulepszeń, FIP-004 – co sprawia, że ​​25% każdej nagrody za blok jest natychmiast dostępne dla górników, zamiast nabywać ją w ciągu 180 dni – górnikom nadal jest bardzo trudno opłacalnie uzyskać pełną pojemność w krótkim czasie. Zgodnie z mechanizmem Filecoin, górnicy muszą zobowiązać się do złożenia deklaracji około 0,2 FIL / 32 gigabajtów, aby uczestniczyć w kopaniu. Korzystając z danych z KaiYuan Pool, poniższy wykres przedstawia liczbę zobowiązań wymaganych do osiągnięcia przez górnika 9000 terabajtów efektywnej pojemności w ciągu 90 dni – a także dzienne zyski i nabywanie uprawnień. 

Tak ogromny popyt na obstawianie byłby trudny do nadrobienia pod obecną krzywą podaży tokenów, dlatego górnicy ci powoli osiągają pełną funkcjonalność w znacznie dłuższym okresie. Ze względu na tę dynamikę, utrzymujący się popyt ze strony górników może utrudniać szybki spadek cen FIL.

Dynamika wydobycia Filecoin zmotywowała górników do gromadzenia FIL w celu działania na optymalnym poziomieDynamika wydobycia Filecoin zmotywowała górników do gromadzenia FIL w celu działania na optymalnym poziomie. Źródło: KaiYuan Pool, OKEx

OKEx Insights przedstawia analizy rynku, szczegółowe funkcje, oryginalne badania & wyselekcjonowane wiadomości od specjalistów od kryptowalut. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map