Co to jest Stellar (XLM)? Wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Wprowadzenie

W tym przewodniku będziemy analizować, co jest Gwiezdny (XLM), jak to działa, jakie są jego cechy i kto stoi za tym ciekawym projektem na rynku kryptowalut. Dla tych, którzy nie wiedzą, Stellar jest jedną z 10 najlepszych sieci kryptowalut na rynku i działa od około trzech lat od sierpnia 2019 r.. 

Co to jest gwiazdowe?

Stellar to blockchain kryptowaluty stworzony przez Jed McCaleb i Joyce Kim w 2014 roku. Projekt narodził się po współzałożycielu Ripple i giełdy kryptowalut Mt. Gox. 

Stellar to platforma, która łączy banki, systemy płatności i ludzi. Głównym zamiarem jest, aby móc oferować tanie i szybkie przelewy zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i firm korzystających technologia blockchain

Technologia umożliwiła udostępnianie informacji na całym świecie w szybki i łatwy sposób, pomagając firmom poprawiać ich wyniki i zwiększając wydajność społeczeństwa. Jednak przenoszenie funduszy z jednego kraju do drugiego stało się trudne, w istocie jest to kosztowne i powolne. 

McCaleb pracuje nad poprawą dostępu użytkowników do świata kryptowalut oraz sposobów radzenia sobie z zasobami cyfrowymi. On stworzył Mt. Gox, pierwsza ogromna giełda kryptowalut na świecie, był współzałożycielem Ripple, głównego konkurenta Stellara i współzałożycielem Stellar. 

Stellar to projekt ze zdecentralizowaną i otwartą bazą danych, która umożliwia stronom wysyłanie i otrzymywanie środków z czasem potwierdzenia od 3 do 5 sekund. Sieć jest również w stanie obsługiwać tysiące transakcji na sekundę, znacznie więcej niż inne sieci kryptograficzne, takie jak Bitcoin (BTC) czy Ethereum (ETH). 

Aby przesyłać fundusze za granicę, sieć Stellar jest zasilana przez Lumens, dziesiątą co do wielkości kryptowalutę na rynku, która jest reprezentowana jako XLM. Banki łączą się za pośrednictwem tej sieci, umożliwiając użytkownikom wysyłanie środków w szybki i łatwy sposób integrując kryptowaluty i technologię blockchain z tradycyjnym systemem bankowym. 

Jeśli bank chce wysłać środki z jednego kraju do drugiego, można to zrobić za pomocą lokalnej waluty fiducjarnej i otrzymać lokalną walutę w innym kraju. Wszystko można wykonać za pomocą zasobu cyfrowego XLM lub dowolnej innej monety opartej na sieci Stellar. 

Jak wspomniano wcześniej, Stellar jest systemem zdecentralizowanym, co oznacza, że ​​nie ma centralnego organu kontrolującego transakcje. Korzystając z technologii blockchain, wszystkie informacje o wysyłanych i odbieranych XLM mogą być bezpiecznie przechowywane. Te transakcje w sieci są weryfikowane za pomocą Gwiezdny protokół konsensusu.

Kotwice w sieci Stellar pozwalają uczestnikom mieć kredyty, gdy tylko ich potrzebują. Te kotwice przechowują depozyt złożony przez firmę lub osobę fizyczną i udzielają im kredytu. Dzięki tym kotwicom możliwe jest również wysłanie transakcji w jednej walucie, a druga strona otrzyma środki w innej walucie fiducjarnej. 

Sieć posiada mechanizm o nazwie łańcuch konwersji który umożliwia transakcję między dwiema niepłynnymi walutami. Na przykład transakcja między MXN a INR. Fundusze MXN można wymienić na USD, następnie USD można wymienić na BTC, BTC na XLM i XLM na INR. 

Algorytm Gwiezdnego Konsensusu

Stellar pracował z algorytmem konsensusu znanym jako Bizantyjska tolerancja na błędy (PBFT). Dzięki niemu można pomóc sieci działać nawet wtedy, gdy aktorzy działają złośliwie. Niemniej jednak ten algorytm konsensusu został zastąpiony innym. 


W sieci Stellar istniał predefiniowany zestaw walidatorów wybranych przez władze centralne. To jest zupełnie inne niż jak PoW (Proof-of-Work), gdzie walidatorzy to górnicy, którzy zapewniają niezbędną moc obliczeniową i nie są wybierani przez żaden organ centralny. 

Walidatory działające w sieci Stellar uzgodniły różne rzeczy, w tym weryfikację transakcji. Aby systemy PBFT działały, konieczne jest osiągnięcie konsensusu przez 66% walidatorów. Oznacza to, że złośliwi uczestnicy nie powinni osiągnąć więcej niż 33% konsensusu, aby sieć mogła dalej działać. 

Stellar poszedł naprzód i przyjął nową wersję algorytmu konsensusu, który jest oparty na Federalna umowa bizantyjska (FBA) i jest to również znane jako „Stellar Consensus Protocol”. 

Według London Blockchain Labs, Stellar Consensus Protocol to pierwsza implementacja FBA, stworzona w 2015 roku przez profesora Davida Mazières ze Stanford. Ten system opisuje sposób, w jaki węzły w sieci mogą osiągnąć porozumienie, które można wykorzystać w przypadku łańcuchów bloków. 

System ma trzy główne cechy:

  • Zdecentralizowana kontrola: każdy może być walidatorem w sieci.
  • Małe opóźnienie: konsensus można osiągnąć w ciągu zaledwie kilku sekund. 
  • Elastyczne zaufanie: uczestnicy mogą swobodnie decydować, którym innym węzłom ufają, bez ograniczeń.
  • Bezpieczeństwo asymptotyczne: Podpisy cyfrowe i rodziny skrótów są używane w celu ochrony sieci.

System działa na podstawie kworów, wycinków kworum, a także przecięć. Kworum to zbiór węzłów, który wystarczy do osiągnięcia porozumienia. Wycinek kworum to zbiór węzłów wystarczający do przekonania innego węzła o słuszności instrukcji, co nazywa się „wycinkami”. 

Przecięcie kworum ma miejsce, gdy dwa kworum mają wspólny węzeł niezbędny do porozumienia. Zakłócanie i ingerowanie w wewnętrzną umowę drugiej strony. London Blockchain Labs wyjaśnia, że ​​jest to ważne dla silnego protokołu konsensusu, ponieważ w przeciwnym razie sieć mogłaby zawrzeć oddzielne porozumienia. Dlatego każde kworum potrzebuje przynajmniej jednego skrzyżowania z innym, aby konsensus działał. 

Gniazda to aktualizacje księgi, na które muszą się zgodzić wszystkie węzły. 

London Blockchain Lab pisało o automatach:

„Szczeliny to w rzeczywistości bloki. Wszyscy uczestnicy sieci blockchain muszą uzgodnić ważność bloku i zaktualizować swoje rejestry osobiste, aby uwzględnić je po opublikowaniu. Gdy to nastąpi, osiągnięty zostanie konsensus ”.

Węzły mogą źle się zachowywać i dobrze się zachowywać. Węzły źle zachowujące się to te, które nie przestrzegają reguł protokołu i nie działają w najlepszym interesie sieci. Nie wybierają rozsądnych wycinków kworum i mogli się rozbić. To są po prostu uszkodzone węzły, którym nie można ufać w ramach tego konsensusu. 

Dobrze zachowane węzły są zgodne z protokołem i najlepszymi praktykami. Mają też dobre intencje i zapewniają bezpieczeństwo sieci za pomocą różnych środków. 

Dzięki głosowaniu federacyjnemu możliwe jest zapewnienie, że konsensus sieciowy pozostanie nienaruszony pomimo awarii węzła, SCP wprowadza głosowanie federacyjne, które jest również używane z kworami i segmentami, umożliwiając sieci osiągnięcie konsensusu bez potrzeby stosowania wszystkich węzłów w sieci. 

Ten system ma pewne ograniczenia. Nie zapewnia systemu bicia cyfrowych monet ani systemu motywacyjnego zachęcającego węzły do ​​dobrego zachowania. W wielu przypadkach węzły mogą również wybierać wycinki złego kworum i szkodzić konsensusowi. 

Chociaż protokół jest bardzo przydatny w sieci Stellar, może być używany w aplikacjach wykraczających poza technologię blockchain. 

Co to jest lumenów?

Lumens lub XLM to cyfrowa waluta, która zasila sieć blockchain Stellar. Według Oficjalna strona Stellar, lumenów są wbudowane w sieć i można je uznać za jednostkę waluty cyfrowej, podobnie jak Bitcoin. 

Wirtualna waluta została uruchomiona w 2014 roku wraz z siecią Stellar i wyemitowano 100 miliardów lumenów. W tym czasie XLM był znany jako gwiazdy ale nazwa została zmieniona na lumenów w 2015 roku. 

Lumeny mają dwa różne cele. Po pierwsze, mogą odgrywać niewielką rolę antyspamową, ponieważ lumeny są używane do płacenia opłat transakcyjnych i utrzymywania minimalnych sald na kontach w sieci Stellar. Zapobiegłoby to przytłaczaniu sieci i pomogłoby w ustalaniu priorytetów. 

Opłaty transakcyjne w sieci Stellar wynoszą 0,00001 lumenów. Dzięki tej opłacie można zmniejszyć złośliwe zamiary użytkowników dotyczące zalania sieci, co jest znane jako plik Atak DOS, znany również jako atak Denial-of-Service. 

Drugim celem są lumenów, aby ułatwić transakcje wielowalutowe. Lumeny ułatwiają handel między parami walut między nie ma dużego rynku bezpośredniego, który działa jak pomost. Warto zaznaczyć, że pomiędzy lumenem a każdą z zaangażowanych walut musi istnieć płynny rynek. 

Jak wspomniano wcześniej, po wypuszczeniu sieci powstało 100 miliardów lumenów. Jak informuje Stellar, każdego roku inflacja wynosi 1%, a nowych lumeny nie mogą być generowane w sposób arbitralny przez nikogo. 

Węzły, które działają w sposób zdecentralizowany, raczej nie zaakceptują i nie ratyfikują zmiany reguł dotyczących tworzenia prześwitu. Jednocześnie, gdyby zdecydowali się zmienić tę funkcję, ludzie z pewnością straciliby zaufanie do Stellar.org, a cały projekt zostałby poważnie dotknięty.. 

Aby zrozumieć schemat opłat, należy wziąć pod uwagę dwie specjalne wartości: opłatę podstawową wynoszącą 0,00001 XLM i rezerwę podstawową bliską 0,5 XLM. 

Opłata transakcyjna jest obliczana w następujący sposób:

  • Opłata transakcyjna = (liczba operacji x opłata podstawowa)

W efekcie jest to bardzo przystępne cenowo do dokonywania transakcji na całym świecie. Za zaledwie 1 dolara można by pokryć około 400 000 transakcji. Dane dostarczone przez Stellar pochodzą z kwietnia 2018 roku, co oznacza, że ​​w tym czasie mogło się zmienić. 

Różne giełdy kryptowalut pozwoliłyby inwestorom na zakup monet XLM. Wiele różnych par handlowych pomogłoby użytkownikom w zdobyciu tej cyfrowej waluty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz poradnik o tym, jak kupić Stellar Lumens (XLM) od Binance. 

Oficjalna witryna Stellar zaleca użytkownikom zapoznanie się z poradnikiem konsumenckim opublikowanym przez Rada ds. Finansów Ochrony Konsumentów (CPFB) na temat potencjalnych zagrożeń związanych z walutami cyfrowymi. 

Lumens przeszedł bardzo zmienną akcję cenową, podobnie jak wiele innych aktywów cyfrowych na świecie. Wirtualna waluta miała cenę poniżej 0,002 USD na początku 2017 r., Aw styczniu 2019 r. Wzrosła do 0,93 USD za monetę dzięki ogromnemu kursowi altcoinów. Od tego momentu wirtualna waluta zachowywała się bardzo podobnie do Bitcoina podczas trendu niedźwiedzi i osiągnęła najniższy punkt od ponad roku zaledwie kilka godzin temu, kiedy jest przedmiotem obrotu poniżej 0,069 USD za monetę, zgodnie z danymi dostarczonymi przez CoinMarketCap

Jak wspomniano wcześniej, sieć Stellar ma rocznie 1% inflacji. Opłaty wnoszone przez użytkowników podlegają redystrybucji w procesie inflacji. Sieć pobiera również opłatę podstawową za każdą operację w ramach transakcji. Środki z opłat podstawowych są następnie dodawane do puli inflacji. Posiadacze lumenów mogą głosować, dokąd trafią fundusze. Lumeny trafiają na konta, które otrzymują 0,05% głosów z innych kont w sieci. 

100 miliardów lumenów zostanie rozłożonych w następujący sposób:

  • 50% dla osób fizycznych
  • 25% dla partnerów
  • 20% dla posiadaczy bitcoinów i XRP
  • 5% zarezerwowane na wydatki operacyjne Stellar.org

Decyzja o oddaniu tych Lumensów wynika z ich celu, jakim jest osiągnięcie „bardziej inkluzywnej gospodarki cyfrowej”. Ich misją jest oferowanie użytkownikom możliwości podłączenia ludzi do tanich usług finansowych w porównaniu z drogimi tradycyjnymi usługami finansowymi. 

Konkurenci Stellar Lumens

Różne kryptowaluty na rynku konkurują obecnie ze Stellarem. Na przykład jednym z nich jest XRP i firma Ripple, której McCaleb był współzałożycielem w przeszłości. 

Główne różnice między Stellar i Ripple są związane z ich celami, wielkością każdej z tych organizacji, sieciami inflacyjnymi (i deflacyjnymi), które mają, protokołami konsensusu i sposobem ich pracy na rynku kryptowalut. 

XRP i XLM mogą być używane zarówno przez firmy, jak i użytkowników do wysyłania transakcji na całym świecie w szybki i łatwy sposób. Jednak XRP jest znacznie cenniejszą walutą wirtualną w porównaniu do XLM, a liczba firm współpracujących z Ripple jest znacznie większa niż firm korzystających z sieci Stellar. 

Ponieważ ci dwaj mają różne algorytmy konsensusu, firmy na rynku znajdą w każdej z tych kryptowalut i sieci różne rozwiązania, które pasowałyby do ich potrzeb. 

Ripple nawiązał już współpracę z ponad 200 firmami finansowymi na całym świecie, które już używają stworzonych przez siebie produktów i usług. To firma, która ma biura na całym świecie i sprzedaje XRP na rynku w celu finansowania swojej działalności. Zamiast tego Stellar ma mniejszą organizację i jest właścicielem zaledwie 5% wszystkich monet XLM, jakie kiedykolwiek powstały. Ripple posiada około 60% całkowitej podaży XRP. 

Jeśli chodzi o inflację, przy każdej transakcji spalana jest niewielka kwota XRP. Chociaż te spalone XRP nie są znaczące dla zwiększenia ceny XRP w dłuższej perspektywie, pomagają zapobiegać atakom spamu w sieci. XLM ma roczną inflację na poziomie 1% zamiast spalania monet. Ta inflacja zastępuje utracony XLM i pomaga w redystrybucji funduszy w całej sieci. 

Możesz przeczytać nasze pełne porównanie między Ripple i Stellar. 

Ethereum (ETH) jest również uznaną kryptowalutą na rynku, którą można ostatecznie uznać za konkurenta Stellar. Dlaczego? Ponieważ oferuje również możliwość wysyłania i otrzymywania szybkich przelewów, tańszych niż Bitcoin, ale również z większą płynnością. 

Ethereum jest drugą co do wielkości kryptowalutą na rynku po Bitcoinie, podczas gdy Stellar znajduje się obecnie na dziesiątej pozycji. Niemniej jednak Stellar jest szybszy i tańszy w użyciu niż Ethereum, który koncentruje się na umożliwieniu firmom, początkowym ofertom monet (ICO) i firmom wypuszczania swoich walut cyfrowych na szczycie swojej sieci blockchain. 

Protokół konsensusu, który zasila Ethereum, jest zupełnie inny niż ten, z którego obecnie korzysta Stellar. Rzeczywiście, Ethereum używa algorytmu konsensusu Proof-of-Work i chce przejść do Proof-of-Stake, który pozwoliłby na skalowanie. 

Chociaż wielu entuzjastów uznałoby, że te cyfrowe waluty nie mogą współistnieć na rynku, działają one na rynku od dłuższego czasu. 

Współpraca z Stellar Lumens

Stellar rozwija się również na rynku dzięki bardzo ważnym partnerstwom, które podpisał z innymi firmami na świecie. 

Jeden z najważniejszych projektów, nad którym obecnie pracuje Stellar, jest związany z technologicznym gigantem IBM. Firma technologiczna współpracowała z wieloma bankami i innymi podmiotami finansowymi na świecie, szczególnie w regionie Azji i Pacyfiku. Celem tego partnerstwa jest przeniesienie papierowych pieniędzy do sieci blockchain Stellar. 

Kolejne partnerstwo, które podpisał Stellar, dotyczy Veridium, które również współpracuje z IBM. Veridium to globalny rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Celem jest praca nad włączeniem tokena VERDE do platform handlowych zajmujących się ropą i gazem. 

Istnieją inne partnerstwa, w które zaangażowany jest Stellar, w tym Stellar X, Open Garden, TillBilly, Slice, Sure Remit i SmartLands. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, możesz przeczytać, które z około 8 ekscytujących projektów na platformie Stellar (XLM). 

Inni partnerzy Stellar to między innymi Deloitte, Stripe i Le.com. 

Wniosek

Stellar to jedna z najpopularniejszych walut cyfrowych na rynku. Chociaż istnieje wielu konkurentów, oferuje wiele różnych cech, które pozwalają mu znaleźć się wśród 10 najlepszych projektów wirtualnych walut w kosmosie. 

Sieć ta umożliwia firmom i osobom fizycznym wysyłanie i otrzymywanie środków w szybki i tani sposób. Za pośrednictwem sieci Stellar można również pomagać firmom w ulepszaniu ich usług i produktów. 

Jeśli chodzi o algorytm konsensusu, Stellar wdrożył udane rozwiązanie, które pomaga wirtualnej walucie i sieci blockchain pozostać jednymi z najbardziej konkurencyjnych w kosmosie. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map