Matthew Le Merle, współzałożyciel i partner zarządzający Fifth Era i Keiretsu Capital – seria wywiadów

Matthew Le Merle jest współzałożycielem i partnerem zarządzającym Piąta Era i Keiretsu Capital – najbardziej aktywni inwestorzy wysokiego ryzyka wspierający prawie 200 firm rocznie. Jest prezesem Securitize (Europa) i CAH, wiceprezesem SFOX i doradcą w Warburg Pincus.

Jest także współautorem Przewaga konkurencyjna Blockchain, książkę, którą gorąco polecamy zarówno przedsiębiorcom, jak i inwestorom w przestrzeni, która jest dostępna w Amazon, Apple i Smashwords w twardej i miękkiej oprawie, ebooku i audio.

Byłeś inwestorem technologicznym na wczesnym etapie w Dolinie Krzemowej przez dziesięciolecia, w tym w Keiretsu i Band of Angels. To tutaj po raz pierwszy zostałeś wprowadzony do blockchain i co początkowo ekscytowało Cię w tej technologii?

Chociaż zarówno Alison Davis (moja żona i partner biznesowy), jak i ja byliśmy inwestorami na wczesnym etapie w Dolinie Krzemowej od późnych lat 90-tych, skupialiśmy się na Internecie, treściach cyfrowych i inwestycjach Fintech. Dla mnie obejmowało to inwestowanie jako partner zarządzający w Keiretsu – najbardziej aktywnych inwestorów na wczesnym etapie w USA – oraz jako członek Band of Angels. W tym czasie dokonaliśmy kilkudziesięciu inwestycji i widzieliśmy setki innych inwestorów, z którymi najściślej współpracujemy.

Jednak to Alison jako pierwsza podekscytowała się blockchainem. Przez dziesięciolecia była dyrektorem zarządu publicznego, w tym obecnie w RBS, Fiserv, Collibra i Ooma. To była pierwsza (RBS), gdzie przewodniczyła komitetowi ds. Innowacji i technologii w zarządzie, co doprowadziło do tego, że w 2013 roku musiała zrozumieć Bitcoin. Poszła na własną podróż odkrywczą, która ostatecznie doprowadziła do dołączenia do Barta i Brada Stephensa i Spencera Bogart w Blockchain Capital jako przewodniczący rady doradczej.

Ze swojej strony początkowo oparłem się idei blockchain. Od lat 90. współpracowałem z firmami takimi jak Cisco, eBay, Google, Microsoft, PayPal i innymi, rozwijającymi Internet i nie chciałem wspiąć się na modę z ludźmi, którzy twierdzili, że blockchain będzie większy niż Internet. Z czasem zdałem sobie sprawę, że skoro zmierzamy świat naprzód w kierunku w pełni cyfrowej przyszłości, będziemy potrzebować technologii wspomagających, takich jak blockchain, aby zakończyć tę podróż. Musimy rozwiązać problemy, które obecnie ma Internet, w tym bezpieczeństwo, tożsamość, koncentrację i brak rodzimych cyfrowych pieniędzy i aktywów.

Do 2016 roku byłem już w pełni na pokładzie. Lepiej późno niż wcale, jak mówią.

Dziś oprócz bycia aktywnym inwestorem w tej branży, jestem prezesem Securitize w Europie i wiceprzewodniczącym SFOX. Powiedziałbym, że bycie blisko wiodącego globalnego rozwiązania dla cyfrowych papierów wartościowych i wiodącego głównego dealera kryptowalut dało mi wgląd w naszą tezę inwestycyjną Blockchain Coinvestors.

W swojej książce wspominasz, że inwestorzy często „tęsknią za lasem za drzewa”, czy mógłbyś podzielić się tym, co przez to rozumiesz?

Nie pamiętam dokładnie, gdzie w „Przewadze konkurencyjnej Blockchain” to mówimy. Jednak inwestorzy zwykle bardzo koncentrują się na inwestycjach, które mają, i tych, które wypełniają ich przestrzeń umysłową. Dla większości inwestorów oznacza to stały dochód, inwestycje publiczne i niektóre nieruchomości o dużej kapitalizacji. Ale bez wyjątku są to klasy aktywów o stosunkowo niskiej stopie zwrotu. W ciągu ostatnich 25 lat ich roczna wewnętrzna stopa zwrotu netto wynosiła odpowiednio około 3%, 9–10% i 8%. Tymczasem siłą napędową naszych czasów jest cyfryzacja naszego świata i wszystkiego, co się w nim znajduje, a także rewolucja nauk o życiu, która zmienia samą istotę życia (na lepsze lub na gorsze). Dlatego w ciągu tych samych 25 lat roczna wewnętrzna stopa zwrotu netto dla kapitału wysokiego ryzyka wzrosła o 24% do imponujących 32% na wczesnym etapie kapitału wysokiego ryzyka w USA..

Widzimy, że większość inwestorów na całym świecie inwestuje większość swoich pieniędzy w łatwo dostępne, nisko zwrotne i stosunkowo wydajne klasy aktywów. To ironia losu, ponieważ uczono nas, że tylko na nieefektywnych rynkach możemy liczyć na większe zyski.

Najwyższe zyski z ostatnich dwudziestu lat, a wierzymy, że w następnych, będą pochodzić od firm korzystających z technologii, które napędzają cyfrową przyszłość i czerpią korzyści z nowych przełomowych technologii, takich jak AI, duże zbiory danych, Internet rzeczy, blockchain i tak dalej.


Nie możemy zrozumieć, dlaczego tak wielu profesjonalnych inwestorów inwestuje większość swojego kapitału w klasy aktywów o niskich dochodach, skoro wszyscy intuicyjnie wiedzą, że przyszłość nie będzie taka sama jak przeszłość.

Nazywacie ten okres bezprecedensowych innowacji i zakłóceń Piątą Erą. Czy mógłbyś to rozwinąć?

Alison i ja byliśmy bardzo zaniepokojeni, kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy termin „czwarta rewolucja przemysłowa” używany przez wielu członków zarządu i kierownictwo wyższego szczebla, z którymi pracujemy i spędzamy czas. Wydawało się, że myśleli, że światowi innowatorzy i najbardziej innowacyjne firmy po prostu ewoluowały naprzód w świecie przemysłowym. Podążając stopniowo naprzód ścieżką, którą świat rozpoczął około dwieście lat temu, kiedy odkrył masową produkcję, nowe źródła energii i korporacyjny model organizacji z naciskiem na korzyści skali i zakresu. Kiedy rozmawialiśmy z tymi przyjaciółmi, zdaliśmy sobie sprawę, że ten sposób myślenia prowadzi ich na ścieżki mentalne, które nie były pomocne.

To nie jest ewolucja przeszłości ani nowa faza rewolucji przemysłowej. Raczej wkraczamy w zupełnie nową erę ludzkiej egzystencji, w której bardzo konceptualne podstawy ery przemysłowej są kwestionowane, aw wielu przypadkach podważane.

Wierzymy, że jeśli zaakceptujesz pogląd, że przyszłość będzie zasadniczo różna od ery przemysłowej, z której odchodzimy, to w naturalny sposób przyjmiesz taki sposób myślenia, który pozwoli ci lepiej zobaczyć kształt tego, co nadchodzi – drewno na drzewa, jeśli zechcesz.

Dlatego nazwaliśmy tę nową przyszłość „piątą erą” w naszej książce „Innowacje korporacyjne w piątej erze„.

W jaki sposób inwestorzy mogą najlepiej wykorzystać tę piątą erę, w którą wkraczamy?

Jest to jednocześnie bardzo łatwe i bardzo trudne.

Jest to łatwe, ponieważ wszystko, co musisz zrobić, to zmienić alokację z dominacji stałego dochodu, akcji publicznych i nieruchomości o dużej kapitalizacji na dużą alokację na inwestycje prywatne, a zwłaszcza inwestycje w spółki technologiczne na wczesnym etapie. Dokładnie tak, jak robili to najlepsi inwestorzy lata temu. Na przykład, wśród darowizn, wszyscy słyszeli o tym, jak Harvard, Stanford i Yale przeznaczyły więcej na inwestycje prywatne na wczesnym etapie około dwudziestu lat temu i stali się najbardziej dochodowymi inwestorami uniwersyteckimi naszych czasów..

Jednak większość funduszy na całym świecie niewiele robi z tych inwestycji, mimo że słyszeli tę historię od lat. Dlaczego?

Ponieważ jest to również trudne. O wiele trudniejsze niż tworzenie kombinacji i permutacji akcji notowanych na giełdzie i funduszy ETF. I znacznie trudniejszy do uzyskania, biorąc pod uwagę, że wielcy doradcy, zarządzający majątkiem, banki i tak dalej mają tak naprawdę dostęp tylko do instrumentów o stałym dochodzie, publicznych akcji i nieruchomości o dużej kapitalizacji. Ułatwiają utrzymanie kapitału w tych klasach aktywów. Opowiadają historię, że bardzo trudno jest uzyskać dostęp do najbardziej wydajnych klas aktywów i że ich wyniki są „fałszywe” lub „iluzoryczne”. Tak więc w praktyce trudno jest wyjść i stać się innym typem inwestora. Ale przede wszystkim dlatego, że wierzysz, że będzie to trudne i dlatego w wielu przypadkach nie staraj się zbytnio zmieniać sposobu inwestowania – jest to kwestia nastawienia.

Zrobiliśmy to dla tych z nas, którzy skupili się na tworzeniu dostępu dla siebie. Niezależnie od tego, czy są to aniołowie, inwestorzy venture capital, czy inwestorzy w fundusze venture na wczesnym etapie, znaleźliśmy sposób, aby przekazać kapitał w ręce najbardziej zdolnych innowatorów i ich firm.

Jednak najłatwiejszą ścieżką do inwestowania jest skupienie się na dostępie, który dadzą ci inni, i to zawsze jest do dużych, wydajnych klas aktywów, które reprezentują przeszłość, a nie przyszłość..

W swojej książce szczegółowo opisujesz obecne „bariery adopcji” zarówno dla DAPP, jak i projektów blockchain. Jak myślisz, jakie są obecne „bariery adopcji” cyfrowych papierów wartościowych?

W większości uważamy, że światowy kapitał będzie nadal przepływał przez ręce największych instytucji, które zarządzają kapitałem w imieniu innych (fundusze emerytalne, fundusze kapitałowe, ubezpieczyciele itp.) I będzie inwestowany w produkty tworzone przez wiodące na świecie aktywa. menedżerowie. I że te przepływy będą nadal ściśle regulowane i będą obejmować tradycyjnych pośredników, giełdy i tak dalej.

Chociaż może to nie być popularny pogląd w społeczności blockchain i zgadzamy się, że peer to peer i bezpośredni dostęp również staną się znacznie ważniejsze w przyszłości, podtrzymujemy pogląd, że większość światowych aktywów przejdzie przez tradycyjnych graczy.

Tak więc masa cyfrowych rozwiązań bezpieczeństwa musi zostać dostarczona w kontekście transformacji istniejących ekosystemów inwestycyjnych. To poważne wyzwanie, nie tylko dlatego, że musimy wdrażać nowe rozwiązania technologiczne w celu tworzenia cyfrowych zabezpieczeń, ale musimy także rozwiązywać kwestie bezpieczeństwa, tożsamości, zaufania i tak dalej. Ponadto musimy to zrobić z istniejącymi podmiotami oraz w kontekście istniejących struktur regulacyjnych. To bardzo złożone zadanie edukacji, rozwoju i harmonizacji w skali globalnej. Właśnie to zadanie podjął się zespół Securitize i cieszymy się, że możemy im w tym pomóc.

Chociaż w dłuższej perspektywie może być łatwiej wprowadzić rozwiązania punktowe dotyczące cyfrowych papierów wartościowych konkretnym grupom inwestorów za pośrednictwem nowych kanałów cyfrowych, nie sądzimy, że stanowią one masę adopcji, która ostatecznie nadejdzie w kosmos. Są to bardzo ważne, pionierskie dowody tego, co jest możliwe i lubimy też inwestować w tych graczy. W SFOX mamy szczęście współpracować z zespołem, który zbudował wiodącego głównego dealera kryptowalut i jest niesamowite widzieć, jak nie tylko połączyli światowe giełdy i brokerów OTC, aby stworzyć bezprecedensową płynność w Bitcoin i innych kryptomonach będących przedmiotem obrotu, ale także dostarczać swoim klientom najniższe ceny i najlepszą przewagę handlową. Po raz kolejny nie możemy zrozumieć bezwładności, która prowadzi inwestorów do korzystania z rozwiązań, które są droższe i mniej wydajne.

Ale pies to transformacja dzisiejszych rynków inwestycyjnych, podczas gdy ogonem jest tworzenie nowych, przełomowych rynków inwestycyjnych.

Ty i Alison jesteście partnerami zarządzającymi Blockchain Coinvestors, którzy inwestują za pośrednictwem narzędzi inwestycyjnych w znane firmy blockchain, z naciskiem na inwestowanie w akcje na wczesnym etapie. Czy mógłbyś nam powiedzieć coś więcej o wielkości tego funduszu i firmach, w które będzie inwestował?

Zgodnie z prawem nie mogę rozmawiać o samym funduszu z nieznaną mi publicznością, ale mogę podzielić się naszymi strategiami inwestycyjnymi.

Mówiąc najprościej, wierzymy, że najlepsze praktyki inwestowania na wczesnym etapie są nadal prawdziwe i będą również motorem tworzenia wartości w inwestowaniu w blockchain. Są proste do powiedzenia, ale trudne do wykonania. Zainwestuj wcześnie w najlepsze zespoły wraz z najlepszymi inwestorami skupionymi na przestrzeni. Uzyskaj jak najszerszy i najbardziej zróżnicowany zasięg bez odbiegania od tej podstawowej strategii. Zrób to w skali globalnej. Upewnij się, że połączony portfel firm, w które jesteś zainwestowany, ma dostęp do możliwości, relacji i innych zalet, które wyróżniają zwycięzców spośród również startujących. Następnie szukaj kolejnych możliwości inwestowania, gdy pojawiające się jednorożce zaczynają się pojawiać.

Dla Współinwestorzy Blockchain oznacza to, że jesteśmy inwestorami w 10-15 największych inwestorach typu blockchain venture na całym świecie, w tym 1confirmation, 1kx, Blockchain Capital, Blockchain Ventures, BluFolio, Castle Island, DCG, Fabric, Future / Perfect, Ideo, Pantera i inne. Mamy połączony portfel zbliżający się teraz do 100 firm blockchain i inwestujemy w tę strategię w 9 z 15 jednorożców blockchain.

Uzyskanie dostępu zajęło nam sześć lat i jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy w ten sposób zainwestować kapitał. Zawsze jesteśmy zainteresowani rozmową z inwestorami, którzy chcą dowiedzieć się więcej.

Patrząc na możliwości inwestycyjne, lubisz prognozować stan branży za dziesięć lat. Czy mógłbyś opisać przyszłość, jaką wyobrażasz sobie dla cyfrowych papierów wartościowych za dziesięć lat??

Nie możemy sobie wyobrazić, że w przyszłości pojawią się JAKIEKOLWIEK papierowe papiery wartościowe. Pomimo faktu, że obecnie ponad połowa światowych aktywów jest przechowywana na papierze – większość nieruchomości, większość funduszy, większość prywatnych inwestycji korporacyjnych, wiele inwestycji o stałym dochodzie itd. – to nie może być przyszłość.

Dlatego jesteśmy absolutnie pewni, że w przyszłości WSZYSTKIE papiery wartościowe będą cyfrowe.

Oczywiście pytanie brzmi, jaka jest ścieżka do tej cyfrowej przyszłości i jaki będzie harmonogram według klas aktywów i geografii.

Uważamy, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat wszystkie główne światowe centra finansowe przejdą na cyfryzację we wszystkich klasach aktywów, a najlepsi emitenci, inwestorzy, pośrednicy i giełdy w tych globalnych centrach finansowych pokonają długą drogę do tej przyszłości. Wiodące globalne centra finansowe muszą być liderami innowacji, aby pozostać w czołówce, a kiedy rozmawiamy z kierownictwem w Nowym Jorku, Londynie, Zurychu, Tokio, San Francisco, Chicago, Hongkongu i tak dalej, słyszymy, jak mówią dokładnie to samo do nas.

Nie oznacza to jednak, że za dziesięć lat WSZYSTKIE papiery wartościowe będą cyfrowe. Tak jak nadal możesz kupować płyty winylowe lub klasyczne samochody, jesteśmy pewni, że nadal będziesz mógł kupić od kogoś papier, jeśli chcesz trzymać swój kapitał w tym formacie..

Chociaż nie jesteśmy pewni, dlaczego chcesz.

Na Securities.io często spotykamy projekty obiecujące tokenizację wszystkiego, od funduszy VC po sztukę i nieruchomości. Który rodzaj projektów tokenizacji jest dla Ciebie najbardziej sensowny i ma największy potencjał do przyjęcia na rynek masowy w świecie rzeczywistym?

Uważamy, że inwestorzy chcą aktywów wysokiej jakości, o których wiedzą, że są dobrymi inwestycjami od firm, które za nich gwarantują, są przygotowani do zapewnienia wysokiej jakości emisji, przechowywania, handlu i rozliczeń itp. Dlatego dla nas jakość ma znaczenie w inwestycjach. Tak więc nie chodzi o to, która klasa aktywów, a bardziej o to, czy dana inwestycja jest jakościowa.

Dobrą wiadomością jest to, że w Securitize i SFOX współpracujemy z graczami, którzy chcą przenieść niektóre z najbardziej atrakcyjnych klas aktywów na świecie do natywnego formatu cyfrowego i powinieneś spodziewać się tego typu ofert jeszcze w tym roku iw 2021 r..

Czy masz jakieś ostatnie słowa dla inwestorów w tej przestrzeni??

Główne myśli, z którymi chcielibyśmy zostawić czytelników, to:

– Inwestowanie w przyszłość musi być lepsze niż inwestowanie w przeszłość

– Najwyższe zyski pochodzą z inwestowania w technologie na wczesnym etapie. To jest fakt, a nie tylko stwierdzenie

– Możesz mieć dostęp, jeśli chcesz. Ale nie będzie pochodzić od tradycyjnych graczy, którzy chcą zatrzymać swój kapitał w łatwo dostępnych, wydajnych i nisko zwrotnych klasach aktywów

– Wreszcie, wszystkie zasoby świata będą cyfrowe w cyfrowym świecie, a blockchain będzie ważną częścią tego procesu

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak Matthew postrzega możliwości inwestowania w przestrzeni blockchain, zalecamy lekturę Przewaga konkurencyjna Blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map