Kompletny przewodnik dla początkujących po EOS

Wprowadzenie

Na rynku istnieje wiele różnych platform blockchain, jedną z nich jest EOS. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest EOS i jak ten projekt próbuje zrewolucjonizować koncepcję zarządzania sieciami blockchain w przestrzeni blockchain.

EOS to platforma wykorzystująca technologię rozproszonych rejestrów do hostowania zdecentralizowanych aplikacji (Dapps)

EOS jest pomysłem Dana Larimera, który jest również współzałożycielem Steemit i Bitshares. Dan zwrócił się o pomoc do block.one, prywatnej firmy z siedzibą na Kajmanach, aby opracować platformę blockchain.

Zarówno BitShares, jak i Steemit stały się popularnymi sieciami blockchain na rynku, ale EOS był w stanie dotrzeć i pozostać wśród 10 największych kryptowalut przez długi czas. Sieć była w stanie osiągnąć tę pozycję, oferując firmom, inwestorom i osobom fizycznym możliwość wdrażania dApps na szczycie łańcucha blokowego EOS.

Początek EOS

EOS został po raz pierwszy uruchomiony na platformie Ethereum jako token ERC-20. Jednak platforma nie była idealna ze względu na ograniczenia prędkości. Następnie firma EOS przeprowadziła roczne ICO, od czerwca 2017 r. Do czerwca 2018 r., Oraz podniósł więcej niż 4 miliardy dolarów.

Zespół stojący za blockchainem EOS twierdzi, że platforma może wygodnie obsługiwać milion transakcji na sekundę. Ta prędkość jest ponaddźwiękowa w porównaniu z 25 transakcjami Ethereum na sekundę.

EOS ma na celu konkurowanie w szczególności z innymi projektami blockchain, między innymi Raiden i Lightning Network. Obie platformy, które zostały opracowane jako łańcuchy boczne.

Celem jest możliwość skalowania, pozostanie zdecentralizowanym i inne podejście do zarządzania siecią blockchain. W porównaniu do Bitcoin (BTC) i Ethereum, EOS jest znacznie bardziej wydajny w sposobie przetwarzania transakcji, mimo że jest bardziej scentralizowany niż te dwie sieci.

Różnica między EOS a EOS.IO

Cały ekosystem EOS składa się z dwóch powiązanych ze sobą komponentów, EOS i EOS.IO, które współpracują, aby odróżnić go od innych projektów blockchain.

Na przykład pomyśl o EOS.IO jako system operacyjny komputera i EOS jako uruchomiona na nim aplikacja. EOS.IO określa, w jaki sposób wszystko, co na nim zbudowane, będzie współdziałać ze sobą i ze światem zewnętrznym.

Takie podejście umożliwia skalowanie aplikacji EOS dApps w poziomie lub w pionie. Oryginalna moneta EOS nazywa się monetą EOS.

EOS.IO może działać z maksymalną wydajnością bez negatywnego wpływu na jego wydajność. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu komunikacji asynchronicznej i kryteriów wykonywania równoległego. Dodatkowo poszczególne procesy są uruchamiane osobno.

Algorytm konsensusu i jego funkcjonalność

Platforma EOS wykorzystuje plik Konsensus dotyczący dowodu stawki algorytm i dodaje uprawnienia skoncentrowane na roli. Takie podejście umożliwia wycofywanie zmian, naprawianie błędów i podejmowanie innych decyzji w jak najkrótszym czasie. Dodawanie i potwierdzanie nowych bloków jest wykonywane przez producentów bloków. Osoby te zdobywają tokeny EOS za każdy dodany blok.

EOS.IO ma już zdefiniowane schematy bazy danych, zestaw narzędzi internetowych, a także inne narzędzia, które mają na celu ułatwienie tworzenia aplikacji dApps na platformie EOS.

Platforma EOS działa jako punkt kompleksowej obsługi dla zdecentralizowanych aplikacji zapewniających hosting serwerów, uwierzytelnianie i usługi w chmurze. Te funkcje umożliwiają przechowywanie danych poza głównym łańcuchem na komputerze lokalnym.

W przeciwieństwie do innych platform blockchain, platforma EOS nie ma stałych opłat transakcyjnych. Zamiast tego aplikacja stworzona na platformie określa, w jaki sposób jej użytkownicy zaspokajają opłaty transakcyjne.

Już teraz platforma EOS ma ponad 100 zdecentralizowanych aplikacji, a wiodąca aplikacja współdziała z sześcioma tysiącami użytkowników dziennie.

Algorytm Proof of Work (PoW) używany przez Bitcoin i inne kryptowaluty, takie jak Litecoin (LTC), jest znacznie mniej wydajny niż algorytmy konsensusu Proof-of-Stake (PoS). Dzięki PoW górnicy muszą potwierdzać transakcje przy użyciu mocy obliczeniowej. Wiele sieci blockchain, takich jak Bitcoin lub Litecoin, wymaga wyspecjalizowanych górników do wykonywania tych czynności. 

EOS używa algorytmu Delegated Proof-of-Stake (DPoS), innej wersji PoS, która ma na celu rozwiązanie niektórych problemów, z którymi obecnie boryka się Ethereum. DPoS to implementacja technologii, która pozwala na głosowanie i procesy wyborcze w określonej zdecentralizowanej sieci blockchain. 

DPoS został opracowany przez Dana Larimera w celu zaoferowania lepszej wydajności jego projektu blockchain BitShares, który jest obecnie stosowany w EOS i Steem. Aktywni użytkownicy w sieci DPoS głosują na „świadków” i „delegatów”, umieszczając swoje tokeny na nazwisku swojego kandydata.

EOS współpracuje z producentami bloków, a użytkownicy mogą głosować na tych producentów bloków, którzy będą pracować w tej sieci. Ci producenci bloków są odpowiedzialni za tworzenie i sprawdzanie poprawności bloków w sieci, zdobywając nagrody za swój wysiłek. 

W ten sposób ci delegaci mogą zarządzać systemem. Chociaż nie muszą weryfikować transakcji, nadzorują opłaty transakcyjne, rozmiary bloków, płatności świadków i nie tylko. Co więcej, wybór producentów bloków jest procesem ciągłym, który podejmują jednostki w sieci. 

System DPoS pozwala dużej liczbie osób – a właściwie wszyscy posiadacze EOS mogą głosować – na wybór kandydatów, którzy będą kolejnymi producentami bloków. Ten system DPoS jest bardzo pozytywny dla mniejszych użytkowników, którzy nie są w stanie uczestniczyć w innych łańcuchach bloków PoS lub PoW ze względu na fakt, że nie posiadają środków niezbędnych do uczestnictwa. 

W związku z tym istnieje wiele zalet systemów DPoS. Ponieważ nie wymagają dużej mocy obliczeniowej do obsługi sieci, są znacznie bardziej skalowalne niż inne łańcuchy bloków. Co więcej, te systemy DPoS są zwykle szybsze niż tradycyjne algorytmy konsensusu PoS i PoW. 

Ponadto systemy DPoS pozwalają mniejszym użytkownikom na uczestniczenie w decyzjach całej sieci poprzez przedstawicieli. 

Chociaż użytkownicy EOS mają możliwość uczestniczenia w sieci, nie oznacza to, że by to zrobili. Jeśli jest kilku użytkowników, którzy nie uczestniczą w sieci, jej korzyści ulegają osłabieniu, umożliwiając małym frakcjom o szczególnych zainteresowaniach przejęcie sieci przy ich aktywnym udziale. 

Wreszcie, jest kilku ekspertów, którzy uważają, że systemy DPoS są bardziej scentralizowane, ponieważ władzę ostatecznie reprezentuje zaledwie kilku świadków. Wreszcie użytkownicy posiadający niewielką liczbę monet nie byliby zachęcani do udziału, jeśli uznają, że ich głos nie jest ważny.

Kryptowaluta EOS

Sieć EOS wykorzystuje cyfrowy zasób EOS, który umożliwia osobom fizycznym i firmom wykorzystanie różnych funkcji łańcucha bloków. Posiadacze EOS są również właścicielami części sieci. Oznacza to, że jeśli użytkownik posiada 1% zasobów EOS, byłby również właścicielem 1% mocy obliczeniowej wymaganej do przetwarzania transakcji. 

Jednocześnie monety EOS mogą być używane w różnych aplikacjach dApps, które zostały wdrożone w sieci EOS. 

EOS miał bardzo wyboistą drogę na rynku kryptowalut jako zasób cyfrowy. Wirtualna waluta osiągnęła rekord wszechczasów 29 kwietnia 2018 r. Zasób cyfrowy przekroczył wówczas 22 USD, a następnie spadł do 1,57 USD pod koniec 2018 r. Wzrost ceny 29 kwietnia był związany z oficjalnym uruchomieniem EOS. mainnet. W międzyczasie dołek, jakiego doświadczył zasób cyfrowy, wynikał z bessy, która wpłynęła na większość walut cyfrowych w kosmosie. 

Pod względem BTC. cyfrowa waluta również osiągnęła najwyższą cenę 29 kwietnia, kiedy była sprzedawana blisko 0,0023 BTC za monetę. Po rynku barów w 2018 roku i dobrym początku dla Bitcoin w 2019, najniższy punkt pod względem BTC był 9 sierpnia, kiedy cena waluty cyfrowej spadła do 0,003311 BTC za monetę. 

Konkurenci – porównanie między Ethereum, EOS i Tron

EOS jest obecnie bliskim konkurentem Ethereum (ETH), a także Tron (TRX). Te dwie sieci oferują podobne cechy jak EOS, na przykład możliwość hostowania zdecentralizowanych aplikacji. 

Jeśli chodzi o aktywność dApp, Everstake wydał plik raport w którym informowali o codziennym wykorzystaniu dAps dla każdej z tych sieci. 

Według tego raportu EOS zarejestrowany 65 000 aktywnych użytkowników dziennie (DAU), następnie Ethereum z 19 000 DAU i Tron z 15 000 DAU. To pokazuje, że programiści dApp podjęli próby budowania na szczycie sieci zdolnej do budowania szybkich i bezpiecznych zdecentralizowanych aplikacji. 

Raport opublikowany pod koniec czerwca pokazuje, że EOS ma około 500 różnych dApps, z których 200 jest aktywnych. Ethereum ma 2500 dApps z 300 aktywnymi zdecentralizowanymi aplikacjami. Wreszcie Tron ma 450 dApps z 170 aktywnymi. 

Oczywiście społeczność Ethereum ma wielu współpracowników i programistów, którzy pracują nad rozszerzeniem użyteczności i funkcji sieci. W międzyczasie EOS i Tron zostały wydane po Ethereum i próbują budować swoje społeczności. Niemniej jednak warto wspomnieć, że obie te sieci zwróciły już uwagę wielu osób i programistów z różnych krajów. 

Raport brzmi następująco:

„Potrzeba w branży ultraszybkiego, bardzo wydajnego i wydajnego łańcucha blokowego skłoniła do rozwoju nowych platform, które ulepszają się nawzajem w oszałamiającym tempie”

Wreszcie te trzy sieci mają algorytmy konsensusu do uruchamiania swoich łańcuchów bloków. Podczas gdy Ethereum współpracuje z powolnym Proof of Work, Tron używa również DPoS bardzo podobnego do EOS, który ma 27 Super Reprezentantów (SR). 

Podczas gdy Ethereum jest drugim co do wielkości cyfrowym aktywem na rynku z kapitalizacją rynkową wynoszącą 22,77 miliarda dolarów, Tron jest obecnie 13. największą siecią blockchain z 1,37 miliarda dolarów, według danych dostarczonych przez CoinMarketCap.

Społeczność EOS

EOS ma za sobą bardzo aktywną społeczność, która kiedyś podniosła cenę do 21 USD. To najwyższa cena od czasu uruchomienia projektu. Obecnie kurs EOS kosztuje 4,45 USD, co odzwierciedla obecny stan rynku niedźwiedzi.

Monety EOS można przechowywać w portfelach mobilnych, komputerowych i internetowych. EOS można kupić na wiodących giełdach kryptowalut, takich jak między innymi Huobi, Bitfinex, Binance. Na większości tych giełd EOS jest sparowany z USDT, ETH lub BTC.

Podsumowując, biorąc pod uwagę możliwość skalowania i dostosowywania się do różnorodnych potrzeb zdecentralizowanych aplikacji bez uszczerbku dla szybkości, platforma EOS z pewnością stanie się siłą, która zostanie zrzeszona w najbliższej przyszłości. Ponadto unikalne podejście do rozwiązywania sporów na platformie to kolejny plus dla blockchain EOS.

Wniosek

Ponieważ rynek kryptowalut stale rośnie i ewoluuje, istnieją różne projekty, które oferują użytkownikom nowe rozwiązania i próbują sprostać wyzwaniom, przed którymi stoją starsze sieci. Chociaż musi upłynąć trochę czasu, zanim EOS zostanie przyjęty przez firmy, użytkowników i firmy, sieć już dowiodła, że ​​ma potencjał, aby zrewolucjonizować wiele branż. 

Ucz się więcej

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o EOS, przeczytaj nasz najnowszy raport z informacjami o transakcjach na sekundę. Najlepszym miejscem do zakupu EOS jest Binance, instrukcje, jak to zrobić, znajdziesz w naszym kompletnym przewodniku. Na koniec, jeśli ciekawi Cię cena EOS, zapoznaj się z tym artykułem Prognozowanie ceny EOS.

Basil ma trzyletnie doświadczenie w pisaniu na temat przełomowych technologii jako wolny strzelec. Skupia się na najświeższych wiadomościach i materiałach edukacyjnych; pomagając w rozpowszechnianiu ewangelii Blockchain. Ma nadzieję, że pewnego dnia będzie miał własną firmę blockchain; pomagając światu poprzez innowacyjną technologię księgi głównej.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map