Inwestowanie w Pallad – wszystko, co musisz wiedzieć

Dlaczego warto inwestować w pallad?

Inwestując w metale szlachetne, wybaczono by ci skupienie się na popularnych nazwach w branży. Handel złotem i srebrem oczywiście przyciąga znacznie więcej uwagi w tym obszarze, głównie ze względu na ogólny poziom świadomości, jaką większość ludzi ma na temat tych bardzo powszechnych wyborów rynkowych. Są jednak inne metale szlachetne, w które zdecydowanie warto zainwestować. Jednym z nich, o którym często zapominają handlowcy detaliczni, jest pallad. Pomimo faktu, że ten metal szlachetny znacznie się rozwinął w ostatnich latach i odnotował wzrost o ponad 1000% od 2008 r., Często jest pomijany przez inwestorów skupionych na wyższych obrotach na rynkach złota i srebra..

Tutaj pokażemy Ci, o co chodzi na rynku palladu, w jaki sposób możesz zacząć handlować tym metalem szlachetnym i dlaczego może być świetnym dodatkiem do Twojego portfela.

Podstawy – co wpływa na ceny palladu?

W chwili obecnej handel palladem jest wyższy niż złoto, z obydwoma na rekordowo wysokich poziomach. To rzuciło światło na oba, jak nigdy dotąd. Jakie są więc główne czynniki, które spowodowały, że ceny palladu znalazły się na wyższych poziomach niż złoto? Oto kilka głównych, które należy wziąć pod uwagę:

Popyt w branży motoryzacyjnej – To zdecydowanie największy wpływ na ceny palladu na świecie. Przemysł samochodowy odpowiada za około trzy czwarte światowego popytu na pallad. Wynika to z faktu, że pallad jest kluczowym składnikiem w produkcji katalizatorów. To, a zwłaszcza popyt na pojazdy na dużych rynkach, takich jak USA i Chiny, ma ogromny wpływ na cenę palladu.

Zagadnienia geopolityczne – Ten czynnik może być aktywny na wielu frontach w przypadku palladu i jest to coś, co należy zbadać przed zainwestowaniem. Większość światowych dostaw palladu pochodzi z Rosji i Republiki Południowej Afryki. Stanowi to około 80% całkowitej podaży na świecie. W związku z tym wszelkie przerwy w dostawach lub procesie, czy to w postaci sankcji, z którymi czasami boryka się Rosja, czy też problemów z dostawami energii, mogą powodować wahania cen..

Podstawienie – Zastąpienie palladu innymi metalami w przemyśle samochodowym jest przedmiotem coraz większej kontroli. Jest to duże ze względu na wysoką cenę palladu, a także fakt, że można zastosować wiele substytutów, w tym platynę. Mając to jednak na uwadze, platyna nie jest bezpośrednim substytutem, którego można łatwo użyć, więc producenci samochodów nadal w dużej mierze polegają na palladzie..

Siła dolara amerykańskiego – Rynek walutowy w dolarach amerykańskich przechodzi obecnie trudny okres. Ten osłabiający się dolar może z pewnością mieć wpływ na ceny palladu, tak jak ma to miejsce w przypadku innych metali szlachetnych, chociaż uzasadnienie tego może być inne. Pallad jest zwykle kupowany od dostawców w dolarach amerykańskich. Jakikolwiek spadek wartości dolara może zniechęcać najlepszych dostawców. Może to zmniejszyć podaż metalu szlachetnego, co z kolei może prowadzić do wzrostu cen.

Sposoby inwestowania w pallad

Teraz, gdy znasz już kilka kluczowych czynników wpływających na cenę palladu, masz dobrą pozycję do zaangażowania się w kupowanie i handel na rynku. Istnieje kilka sposobów, w jakie można tak dużo handlować na rynkach złota lub srebra. Główne punkty, które będą się tutaj różnić, to płynność i to, jak ściśle inwestycja jest powiązana z ceną palladu.

Najbardziej bezpośrednim sposobem zaangażowania się w handel palladem jest zakup palladu kruszcowego bezpośrednio od renomowanej mennicy lub innego wiarygodnego źródła zaopatrzenia. Ten fizyczny zakup metalu zwykle przybiera formę monet, monet kolekcjonerskich lub sztabek metalu, które można kupić o różnej wadze. Oczywiście jest to absolutnie związane z cenami rynkowymi palladu, chociaż należy pamiętać, że sprzedawca generalnie dodaje niewielką premię, a szybka odsprzedaż może być znacznie trudniejsza, jeśli cena ulegnie zmianie..

Akcje palladu to kolejny popularny sposób na zaangażowanie się w handel na rynku. Oznacza to kupowanie akcji firm powiązanych z palladem za pośrednictwem swojego brokera. Zazwyczaj są one bardzo ściśle powiązane z popytem i ceną palladu, chociaż trzeba również uważać, aby zrozumieć kluczowe wskaźniki wydajności poszczególnych firm. Jeśli szukasz rynku o jeszcze większym wolumenie, możesz handlować opcjami palladu lub kontraktami futures. Mogą one wiązać się z większym ryzykiem, ale z pewnością są najbardziej płynne pod względem zdolności do szybkiego handlu palladem.

Wreszcie, jeśli szukasz bardzo dobrze wyważonego sposobu inwestowania w pallad, fundusze ETF mogą być dla Ciebie dobrym wyborem. Zasadniczo istnieją koszyki akcji, w które można inwestować po jednej łącznej cenie. Inwestowanie w tematyczny ETF związany z palladem zapewni dobrą ekspozycję na wielu głównych graczy w tym sektorze, a także powinno w pewnym stopniu zabezpieczyć ryzyko, jeśli ceny spadną. Te fundusze ETF mogą również często wypłacać przyzwoitą dywidendę.

Kto powinien inwestować w pallad?

Chociaż pallad ma teraz wyższą cenę niż złoto, nadal jest to inwestycja, którą może dokonać każdy typ handlowca. Podobnie jak inne inwestycje w metale szlachetne, jest to coś, czego możesz użyć, aby dodać dużą różnorodność do swojego portfela. Staje się również bardzo dostępny dla wszystkich handlowców detalicznych dzięki ofercie wielu najlepszych brokerów internetowych.

Twoja inwestycja w pallad naprawdę zależy od Twojego profilu ryzyka. To określi, która metoda inwestowania palladu może być dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Jeśli chcesz podjąć większe ryzyko i możesz wytrzymać pewien stopień zmienności, możesz rozważyć opcje lub kontrakty futures, podczas gdy bardziej konserwatywnym podejściem byłaby inwestycja w fundusze ETF lub określone fundusze indeksowe. Jednak wraz ze wzrostem popytu i cen widać, że coraz więcej traderów zdaje sobie sprawę z potencjału handlu palladem w takim samym stopniu, jak w przypadku innych metali szlachetnych..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map