Claus Skaaning, dyrektor generalny Digishares – seria wywiadów

Claus Skaaning jest dyrektorem generalnym Digishares, oprogramowania, które jest wykorzystywane w procesie emisji i bieżącym zarządzaniu tokenizowanymi akcjami.

Wcześniej byłeś dyrektorem operacyjnym w Venturefusion – ekosystemie krypto-bezpieczeństwa do tworzenia i rozwoju startupów. Jak doszedłeś do stanowiska dyrektora generalnego DigiShares?

Wizja VentureFusion jest stworzenie zdecentralizowanej platformy inkubatorów dla startupów. Będzie działać jako platforma do współpracy i ładowania początkowego, na której założyciele mogą tokenizować kapitał własny w swoich startupach (nawet jeśli nie istnieje żadna jednostka prawna) i wykorzystywać tokeny kapitałowe jako środek płatniczy dla każdego, kto przyczynia się do uruchomienia. Założyciele mogą następnie zaplanować, ile kapitału własnego chcą wydać, aby opracować różne części swojego startupu, tworząc indywidualne plany alokacji tokenów kapitałowych dla krótkoterminowych współpracowników, takich jak freelancerzy i długoterminowi współpracownicy, tacy jak współzałożyciele i stali członków zespołu, na warunkach nabycia uprawnień. VentureFusion jest nadal aktywnym projektem w toku, ale obecnie jest zarządzany głównie przez mojego współzałożyciela Jurija Zubarowskiego.

VentureFusion skłoniło nas do zbadania, jak tokenizować kapitał i na początku 2018 roku była to stosunkowo nowa koncepcja. Byliśmy na jednych z pierwszych w Europie konferencji poświęconych tej koncepcji i postanowiliśmy stworzyć nowy projekt GoSecurity, który będzie koncentrował się na tokenizacji papierów wartościowych. Ten projekt został później przemianowany na DigiShares i zostałem dyrektorem generalnym. Obecnie skupiam się głównie na zarządzaniu i rozwijaniu DigiShares.

Czy mógłbyś opisać usługi oferowane przez DigiShares?

DigiShares jest jednym z wiodących dostawców infrastruktury white-label do emisji i zarządzania tokenizacją papierów wartościowych w Europie. Nasz pierwszy produkt był platformą opartą na jednym projekcie do emisji i długoterminowego zarządzania tokenizowanymi papierami wartościowymi, a właśnie udostępniamy duże uaktualnienie, które może obsługiwać wiele projektów z dużo większą funkcjonalnością. Jesteśmy jedną z nielicznych firm w Europie – i jedyną w krajach skandynawskich, która może zapewnić platformę operacyjną tego typu.

Nasza platforma może obsłużyć pełny przepływ pracy STO (oferowanie tokenów zabezpieczających), od rejestracji inwestora, weryfikacji (KYC / AML), akceptacji, do faktycznego zakupu tokenów z fiat lub krypto, podpisywania umów (e-podpisów), tokena przegląd tabeli czapek, komunikacja z posiadaczami tokenów, głosowanie (zgromadzenia wspólników), wypłata dywidendy itp..

W przypadku kapitału tokenizowanego oferujemy unikalną funkcję, w której pozwalamy części akcjonariuszy na brak tokenizacji, tj. Możliwie jak najbardziej zdigitalizowany, ale nie tokenizowany, czyli bez wydawania tokenów. Dzieje się tak na życzenie klienta, ponieważ niektórzy z naszych klientów wyrazili obawy, że chcieliby zwrócić się zarówno do inwestorów kryptograficznych, jak i niekryptograficznych – a inwestorzy spoza kryptowaluty mogą preferować rejestrację bez tokenizacji. Kolejną unikalną funkcją, nad którą pracujemy, jest mini-giełda, wewnętrzna platforma transakcyjna podobna do OTC dla posiadaczy tokenów w ramach jednego projektu.

Ogólnie rzecz biorąc, zapewniamy rozwiązania umożliwiające każdemu przeprowadzenie własnego STO lub zaoferowanie kilku jednoczesnych STO. Pracujemy głównie w partnerstwach typu white label, w których klienci oferują rozwiązania pod własną marką.

Oprócz dostarczania oprogramowania zapewniamy również dostęp do ekosystemu tokenów bezpieczeństwa. Mamy dużą sieć partnerów zajmujących się kwestiami prawnymi, inwestycjami, opieką, KYC / AML itp. Niektóre z nich są zintegrowane z platformą.

Digishares jest jedną z nielicznych firm w branży, której główna siedziba znajduje się w Danii. Czy duńskie przepisy dotyczące papierów wartościowych wspierają cyfryzację akcji??


Chociaż mamy siedzibę w Danii i obawiamy się lokalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych, ważne jest, aby z góry stwierdzić, że jesteśmy niezależni od jurysdykcji i możemy działać w dowolnej jurysdykcji. Rzeczywiście, mamy trwające projekty zarówno w Europie, jak iw Stanach Zjednoczonych.

Lokalnie współpracujemy z duńskim prawnikiem i duńskimi organami nadzoru, aby ustalić, czy akcje mogą być reprezentowane jako tokeny. Jak dotąd nasz prawnik ustalił, że akcje tokenizowane są obsługiwane przez duńskie ustawodawstwo, ale niektóre szczegóły wymagają potwierdzenia przez organ regulacyjny oraz Ministerstwo Przemysłu, Biznesu i Finansów. DigiShares złożył wniosek o udział w piaskownicy duńskiego organu regulacyjnego w celu dalszej analizy, w jaki sposób tokenizowane papiery wartościowe mogą współistnieć z duńskim prawem.

Niektóre kraje nie obsługują tokenizacji akcji, ponieważ wymagają papierowych certyfikatów giełdowych lub notarialnego obrotu. Na szczęście duńskie ustawodawstwo dotyczące papierów wartościowych wspiera cyfryzację akcji i nie ma żadnego z tych wymogów.

Możliwość tokenizacji akcji (i innych rodzajów papierów wartościowych) jest oczywiście ważna dla DigiShares i firm duńskich, ale będzie miała również znaczenie poza Danią, ponieważ papiery wartościowe emitowane w Danii mogą być paszportowane do dowolnego państwa członkowskiego UE. Uważamy, że Dania może być dobrym miejscem docelowym STO z powyższych powodów – ale także dlatego, że uważamy, że inne typowe koszty STO można tutaj znacznie zmniejszyć (włączenie, koszty prawne itp.). Dodatkową korzyścią jest to, że Dania to ciesząca się dużym zaufaniem jurysdykcja finansowa o jednym z najniższych poziomów korupcji na świecie.

Jak wygląda ekosystem i społeczność tokenów bezpieczeństwa w Danii?

Na razie jest dość mały, ale staramy się go rozwijać poprzez regularne konferencje w Kopenhadze. Organizujemy coroczną konferencję poświęconą tokenizowanym papierom wartościowym (Fintech Disruption Summit – http://www.fintechdisrupt.dk/en/home/) i regularne wydarzenia dotyczące różnych typów tokenizacji, następnym razem 12 września, z naciskiem na tokenizację nieruchomości (http://www.digishares.io/events).

Jesteśmy obecnie jedyną skandynawską firmą z platformą emisji STO, a także jako pierwsi przeprowadzamy STO. Oczekujemy jednak, że wkrótce dołączą do nas inni.

Obecnie jesteś w trakcie zbierania funduszy na własne STO. Ile zbierasz i jakie korzyści uzyskają inwestorzy?

Zbieramy nieco poniżej 1 mln EUR. Ten stosunkowo niski limit został ustalony, aby umożliwić nam kontakt z inwestorami detalicznymi i publiczną sprzedaż STO w całej Europie. Ponadto złożyliśmy formularz D w USA, abyśmy mogli skontaktować się z inwestorami akredytowanymi w USA. Przepisy europejskie są bardziej elastyczne niż w USA i umożliwiają nam stworzenie bardziej „demokratycznego” STO, ponieważ możemy kierować reklamy do inwestorów detalicznych w prawie wszystkich krajach europejskich.

Zaprojektowaliśmy nasze STO tak, aby inwestorzy otrzymywali akcje zwykłe spółki z dokładnie takimi samymi prawami do zarządzania jak założyciele, podobnie jak w przypadku standardowej oferty publicznej. Wiele STO projektuje tokeny „upośledzone” z dość ograniczonymi prawami do zarządzania dla inwestorów, ale nie chcieliśmy tego robić. Ogólnie uważamy, że dla branży STO wystąpi problem, jeśli emitenci będą nadal tworzyć tokeny z bardzo ograniczonymi prawami do zarządzania inwestorami.

Jakie są plany dotyczące pozyskanych środków?

Zebrane środki zostaną przeznaczone na przyspieszenie naszego rozwoju & działania marketingowe. Ponadto są pewne licencje, które chcielibyśmy uzyskać w celu rozszerzenia zakresu naszej działalności. Ogólnie widzimy więcej potencjalnych klientów & możliwości, niż mamy zasoby do wykorzystania.

Organizujesz wydarzenie na tokenizowanych nieruchomościach w Kopenhadze na 12 września. Czy postrzegasz nieruchomości jako najbardziej obiecującą klasę aktywów do tokenizacji??

Tak, jeśli spojrzysz na statystyki i porozmawiasz z ekspertami branżowymi, istnieje konsensus, że nieruchomości są obecnie największą jednorodną częścią rynku STO. Tak więc obecnie kierujemy nasze działania marketingowe i rozwojowe w tym kierunku. W naszym wydarzeniu dotyczącym tokenizacji nieruchomości weźmie udział około 100 specjalistów z branży nieruchomości ze Skandynawii. 90% z nich to ludzie spoza blockchain, których mamy nadzieję zmotywować i zainspirować do przyjęcia blockchain. Ogólnie rzecz biorąc, nie chodzimy na wiele wydarzeń branżowych związanych z technologią blockchain, ale raczej poświęcamy nasze wysiłki tradycyjnym rozwiązaniom finansowym & branża nieruchomości.

Mamy nadzieję, że wkrótce ogłosimy STO nieruchomości, a także jesteśmy zaangażowani w naprawdę ekscytujący projekt dotyczący tworzenia euroazjatyckich giełd tokenów bezpieczeństwa.

Na jakich innych klasach aktywów będziesz się skupiać?

Poprzez partnerów patrzymy również na dług i obligacje, ale na tym etapie koncentrujemy się przede wszystkim na kapitale własnym. Platforma poradzi sobie z każdym rodzajem zabezpieczeń.

Gdzie widzisz branżę za 5 lat i rolę DigiShares w tej branży?

Obecnie widzimy dwa główne trendy; jeden ze startupami próbującymi stworzyć nową równoległą infrastrukturę finansową, a drugi z obecnymi operatorami, którzy przyjmują blockchain i zbliżają się do nowych możliwości we własnym tempie. Te dwa trendy w końcu połączą się i pojawi się nowa infrastruktura finansowa, w której niektóre stare instytucje finansowe będą nadal istnieć, a niektórzy z nowych graczy zostaną liderami. Zobaczymy tylko jeden lub dwa główne standardy protokołu tokena bezpieczeństwa. Konsument (inwestorzy) to prawdziwi zwycięzcy ze znacznie obniżonymi opłatami za handel, niższymi stopami procentowymi za dług, wyższymi stopami procentowymi dla depozytów, szybszymi i bardziej wydajnymi operacjami finansowymi itp..

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź naszą stronę Digishares Business Listing lub Witryna Digishares.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map