Oliver Siah, dyrektor generalny Fraxtor Capital – seria wywiadów

Masz ciekawą i różnorodną historię życia, spędziłeś 17 lat w służbie cywilnej jako oficer sił powietrznych Republiki Singapuru i pilot. Jak przeszedłeś od takiej kariery do założenia swojej pierwszej firmy inwestycyjnej Hanson Court Pte Ltd?

Dorastając miałem dwie pasje. Jednym z nich był lotnictwo, a drugim inwestycje w nieruchomości. Zaciągnąłem się jako pilot do Sił Powietrznych, gdy miałem 19 lat i zaproponowano mi rządowe stypendium na dalsze studia w Australii. W wieku 21 lat kupiłem swoją pierwszą nieruchomość komercyjną, czyli lokal handlowy w centrum handlowym w Singapurze. Zanim ukończyłem szkołę w wieku 23 lat, sprzedałem detaliczną jednostkę za około dwukrotną cenę zakupu, co dało mi ponad 10-krotny zwrot z kapitału. Zaintrygowało mnie to do tego stopnia, że ​​nie mogłem się doczekać zakupu kolejnej nieruchomości, tym razem mieszkania w Singapurze. Sprzedałem to urządzenie sześć lat później za ponad dwukrotnie wyższą cenę zakupu.

Wiedziałem, że coś się dzieje. Założyłem więc moją rodzinną spółkę inwestycyjną Hanson Court Pte Ltd (nazwa pochodzi od pierwszej nabytej nieruchomości) po ukończeniu szkolenia pilotów w Siłach Powietrznych w 2009 roku (podczas kryzysu finansowego). Następnie kupiliśmy dziesięć jednostek handlowych i przemysłowych w Singapurze, zgodnie ze strategią zwiększania wartości aktywów poprzez zwiększanie wartości aktywów. W ten sposób udało nam się znacznie zwiększyć przychody z wynajmu i sprzedać mieszkania pięć lat później, osiągając ponad 40% IRR (w skali roku)..

Po 17 latach służby, w 2018 roku odszedłem z Sił Powietrznych, aby skupić się na moim startupie Fraxtor.

Aby lepiej zapoznać się z naszymi czytelnikami, czy mógłbyś podzielić się z nami tym, czym zajmuje się Hanson Court Pte Ltd?

Hanson Court Pte Ltd została założona jako firma inwestycyjna w Singapurze. Podczas kryzysu finansowego w 08/09 nabyliśmy wiele aktywów handlowych i przemysłowych za cenę poniżej wyceny i trzymaliśmy je do czasu ożywienia rynku, co przyniosło nam ponad 40% IRR. W tej chwili nadal inwestujemy w jednostki komercyjne w Singapurze, a także wyruszaliśmy za granicę, do Chin, aby rozwijać nieruchomości.

Czy było coś, co widziałeś lub doświadczyłeś w obsłudze Hanson Court, co zainspirowało Cię do uruchomienia Fraxtor, firmy specjalizującej się w oferowaniu tokenizowanych i finansowanych społecznościowo nieruchomości??

Dzięki mojemu doświadczeniu w inwestowaniu w nieruchomości zdałem sobie sprawę, że niektórymi problemami można zaradzić poprzez tokenizację. Po pierwsze, duże nakłady kapitałowe potrzebne do zakupu nieruchomości utrudniają inwestorom dywersyfikację portfela. Po drugie, to brak płynności inwestycji sprawia, że ​​jest ona zaporowa dla osób, które chcą inwestować w krótkim terminie. Po trzecie, uzyskiwał dostęp do globalnego rynku nieruchomości. Know-how wymagane do przeprowadzenia badania due diligence nieruchomości, a nawet strukturyzowania inwestycji utrudnia osobom fizycznym inwestowanie za granicą.

Z platformą podobną do Fraxtor, możemy pozwolić inwestorom na współinwestowanie z nami już od 10 000 USD i cieszyć się bezproblemowym doświadczeniem inwestycyjnym.

Czy mógłbyś wyjaśnić, w jaki sposób Fraxtor pozyskuje nieruchomości, w które warto zainwestować?

Obecnie koncentrujemy się na oportunistycznych i wartościowych projektach na dojrzałych rynkach, takich jak Australia, Japonia, Singapur i Europa (w tym Wielka Brytania). Są to rynki, na których nasz zespół jest również bardziej doświadczony.


Najpierw przyjrzymy się dwóm kluczowym czynnikom: lokalizacji i potencjałowi. Nie możemy zmienić lokalizacji. W związku z tym istotne jest, aby wybierać projekty na podstawie dostępności i pożądanej lokalizacji aktywów. Potencjał to to, co możemy odblokować w nieruchomości poprzez inicjatywy związane z przebudową lub ulepszeniem aktywów. Uważamy, że pozwoliłoby nam to zwiększyć wartość nieruchomości.

Następnie przyjrzymy się strukturze finansowej aktywa. Szukamy najlepszego sposobu zorganizowania stosu kapitałowego inwestycji, aby zmaksymalizować zwrot dla inwestora. W obecnej sytuacji rynkowej patrzymy na 10 +% IRR dla projektów z wartością dodaną i 15 +% IRR dla projektów oportunistycznych.

Projekty spełniające nasze kryteria byłyby przedstawiane naszemu komitetowi inwestycyjnemu do wyboru.

Jak długo przechowywane są nieruchomości? Celem jest ich dzierżawienie lub zamiana na zyski kapitałowe?

Długość okresu utrzymywania zależy od rodzaju nieruchomości i przyjętej strategii. W przypadku naszych projektów deweloperskich dążymy do jak najszybszej sprzedaży aktywów, aby odblokować zwrot dla naszych inwestorów. Zajmie to prawdopodobnie od 1,5 do 3 lat. W przypadku naszych projektów inwestycyjnych celem jest zwiększenie wartości aktywów poprzez inicjatywy wzmacniające, zwiększenie dochodu operacyjnego netto, a następnie sprzedaż ich w celu uzyskania zysków kapitałowych. Zajmie to od 3 do 5 lat.

Czy comiesięczne czy kwartalne aktualizacje są wydawane inwestorom? Do jakiego rodzaju informacji mają dostęp?

Inwestorzy są aktualizowani, gdy pojawiają się aktualizacje dotyczące nieruchomości. Inwestorzy mają dostęp do memorandum informacyjnego nieruchomości, a także studium wykonalności finansowej, które wykonaliśmy dla projektu.

Gdzie jest regulowany Fraxtor i jakie ma licencje?

Fraxtor jest obecnie zwolniony z licencjonowania w Singapurze, ponieważ współpracujemy wyłącznie z akredytowanymi inwestorami.

Czy mógłbyś nam opowiedzieć o niektórych obecnie oferowanych przez Ciebie inwestycjach, takich jak lokalizacja i rodzaj nieruchomości?

Nasz obecny projekt polega na przebudowie gruntowej nieruchomości mieszkalnej w Singapurze. Nieruchomość położona jest w Adelphi Park Estate przy Upper Thomson Road. Planujemy wyburzenie istniejącej nieruchomości i wybudowanie na działce dwóch bliźniaków.

Czy jest jeszcze coś, czym chciałbyś się podzielić z naszymi czytelnikami?

Fraxtor wkrótce rozszerzy swoją działalność w Australii i jesteśmy w trakcie uzyskiwania australijskiej licencji na usługi finansowe.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź Fraxtor Capital.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map