Od kawałka pizzy po bilety lotnicze – ewolucja zakupów kryptowalut

Biała księga Bitcoina, opublikowana w 2008 roku pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, położyła podwaliny pod zdecentralizowane płatności. Z biegiem czasu wzrosło zainteresowanie zdecentralizowanymi walutami i systemami płatności, podobnie jak wartość Bitcoina.

Równolegle do wzrostu wartości Bitcoina pojawiły się alternatywne kryptowaluty o znacznie ulepszonej skalowalności. Nowe usługi, takie jak kryptograficzne karty debetowe, umożliwiają bezproblemową integrację płatności fiducjarnych z kryptoekonomią. Przyjrzyjmy się krokom, jakie podjęły kryptowaluty, aby stać się globalnym systemem płatności.

Od Dark Web do dostaw pizzy

Ze względu na pseudoanonimowy charakter płatności peer to peer, nieuniknione było, że jednym z pierwszych przypadków użycia Bitcoina było ułatwianie podejrzanych transakcji. W związku z tym kryptowaluta została wkrótce wybrana jako główna opcja płatności za różne legalne i często nielegalne oferty w ciemnej sieci.

Nikt inny niż John McAffee, jeden z najbardziej zagorzałych zwolenników Bitcoina i seryjny biegacz podczas prezydentury USA, otwarcie przyznaje, że zapłacił kryptowalutą za narkotyki, porno i dziwki. Szacuje się, że w przypadku Silk Road, jednego z największych czarnych rynków w ciemnej sieci, obroty platformy wyniosły około 1,2 miliarda dolarów amerykańskich. Kiedy platforma została zamknięta w 2013 roku, władze przejęły około 3 miliony dolarów wartości Bitcoin.

Jednak płatności Bitcoin nie są prywatne. Wiele usług blockchain, w tym giełdy kryptograficzne, musi spełniać wymagania KYC / AML. Dlatego w wielu przypadkach władze mogą łączyć transakcje kryptowalutowe z tożsamością. To kwalifikuje kryptowaluty jako legalne systemy płatności.

Jeśli chodzi o transakcje prawne, Electronic Frontier Foundation i WikiLeaks zaczęły przyjmować Bitcoin jako darowizny już w 2011 r. Ponadto wielu legalnie działających handlowców zaczęło akceptować Bitcoin i niektóre z jego różnych Altcoinów jako opcje płatności..

Wynikająca z tego aprecjacja ceny Bitcoina miała swój udział w dziwnych historiach, od człowieka, który przeczesywał wysypisko śmieci, desperacko próbując znaleźć swój dysk twardy zawierający 7500 bitcoinów, po legendarną transakcję na pizzę. W transakcji z 2010 roku mężczyzna z Florydy (kto jeszcze) zapłacił 10000 Bitcoinów w zamian za dwie pizze Papa Johna.

To wydarzenie, które przeszło do historii jako pierwszy zakup Bitcoina, obchodzone jest corocznie 22 maja. Na ostatni dzień pizzy Bitcoin te 10000 bitcoinów jest wartych około 80 milionów dolarów amerykańskich.

Od 7 TPS do skalowalnych łańcuchów bloków

Przy zaledwie 7 transakcjach na sekundę Bitcoin ma notorycznie niską przepustowość transakcji. Ponieważ transakcje na łańcuchu blokowym Bitcoin konkurują o przepustowość transakcji za pomocą swoich opłat, może to prowadzić do gwałtownego wzrostu opłat, szczególnie w okresach wysokiego popytu na transakcje.

Podczas gdy opłaty za pojedynczą transakcję były stosunkowo stabilne w ciągu ostatnich trzech miesięcy, oscylując wokół 0,60 USD, były okresy, w których właściciele Bitcoinów musieli zapłacić wiele dolarów, aby dokonać płatności. Podczas pękania bańki w 2017 roku, opłaty wzrosły nawet do 54 USD.

Aby rozwiązać problem skalowalności, niektórzy górnicy zaproponowali zwiększenie rozmiaru bloku z 1 MB do 8 MB. Ponieważ większość górników sprzeciwiła się tej propozycji, zwolennicy odłączyli się od łańcucha bloków Bitcoin i stworzyli Bitcoin Cash w hard forku.

Mniej więcej w tym samym czasie zaczęły pojawiać się skalowalne Altcoiny i stale się poprawiały. Dzięki nowoczesnym blockchainom Proof of Stake, które mogą obsługiwać tysiące transakcji na sekundę, możliwe jest dokonywanie transakcji, które kosztują ułamek centa i docierają do odbiorcy w ciągu zaledwie pięciu sekund. Niedawno Bitcoin SV, który został oddzielony w kolejnym hard forku od Bitcoin Cash, całkowicie porzucił rozmiary bloków, pozwalając na praktycznie nieograniczoną przepustowość transakcji.

Kolejnym nowoczesnym wydarzeniem w sektorze blockchain jest pojawienie się stablecoinów. wiele przypadków użycia blockchain wymaga przewidywalności cen, której nie można osiągnąć w przypadku niezabezpieczonych kryptowalut ze względu na ich zmienność. Szczególnie konsumenci zazwyczaj wolą stabilne ceny od ryzyka walutowego, jakie stwarza kryptowaluta. Co więcej, stablecoiny dają początek szerokiej gamie zastosowań w sektorze finansów zdecentralizowanych (DeFi).

Od filiżanek kawy do globalnego systemu płatności

W międzyczasie akceptacja płatności kryptowalutowych uległa dalszej poprawie. Przykładem tego jest czeska hackerspace Paralelní Polis, w której znajduje się również Instytut Kryptoanarchii. Hackerspace zlokalizowany w Pradze szczyci się tym, że stał się pierwszym na świecie barem kawowym wykorzystującym wyłącznie Bitcoiny.

W szczytowym okresie wzrostu opłat za Bitcoin, Polis wprowadził Litecoin i Bitcoin Cash jako waluty alternatywne. Goście, którzy nie mieli wcześniejszej ekspozycji na kryptowaluty, mogą otrzymać kawę, kupując kryptowalutę z bankomatu Bitcoin / Litecoin w przestrzeni hakerów lub kupując wstępnie załadowaną plastikową kartę portfela.

W zeszłorocznym projekcie pilotażowym międzynarodowa organizacja pozarządowa Oxfam rozesłała partię kart typu „dotknij i zapłać” jako pomoc w przypadku katastrof społecznościom w Vanuatu. Każda karta została wstępnie załadowana 50 jednostkami stablecoina DAI. Lokalne sklepy otrzymały systemy PoS, w których posiadacze kart mogli skorzystać z pomocy.

W ostatnich latach badania jasno wykazały, że pomoc finansowa jest bardziej skuteczna niż przekazywanie dóbr fizycznych, ponieważ te ostatnie mają tendencję do osłabiania lokalnej gospodarki. Oxfam twierdzi, że projekt odniósł przytłaczający sukces, ponieważ ta forma pomocy kryptograficznej była o wiele bardziej wydajna niż transfery pieniężne lub darowizny rzeczowe. W związku z tym chcą zwiększyć wypłaty ulg w kryptowalutach na Vanuatu.

Od czasu historycznej transakcji pizzy (odbiorcą był Brytyjczyk, który zamówił pizzę swoją kartą kredytową), zakupy kryptowalut polegają na pośrednikach, gdy sprzedawca nie akceptuje bezpośrednich płatności kryptograficznych. Wkrótce pojawiły się usługi online, które sprzedawały cyfrowe kupony w zamian za kryptowalutę, którą można było następnie wymienić na różnych rynkach internetowych i fizycznych, takich jak Amazon.

Najnowszym trendem w rozwoju systemów płatności kryptowalutowych są kryptowalutowe karty debetowe. Tutaj zaufany depozytariusz wydaje kartę debetową, która działa doskonale w każdym punkcie sprzedaży akceptującym karty Visa. Klienci mogą doładować swoją kartę debetową walutą fiducjarną lub kryptowalutą. Kiedy używają swojej karty, aby dokonać zakupu ze swojego salda kryptograficznego, depozytariusz automatycznie wymienia kwotę zakupu i przesyła walutę fiducjarną odbiorcy.

Jednym z takich usługodawców jest CoinZoom. We współpracy ze swoim wiodącym w branży partnerem powierniczym BitGo, CoinZoom oferuje szereg plików warstwowe karty debetowe Visa. Dzięki licencjom we wszystkich 50 stanach CoinZoom jest w pełni zgodny z wymaganiami ich klientów w USA.

Oprócz przenoszenia istniejących funduszy kryptograficznych do portfeli CoinZoom, użytkownicy mogą również zasilać swój portfel za pomocą różnych tradycyjnych metod płatności za pomocą waluty fiducjarnej, którą można następnie wymienić na ponad 40 kryptowalut. Korzystając z aplikacji mobilnej klienci CoinZoom mogą w dowolnym momencie wybrać portfel kryptowalut, z którego potrącane są kwoty zakupów.

To, co wyróżnia CoinZoom na tle innych dostawców kryptograficznych kart debetowych, to bezpieczeństwo zapewniane przez BitGo. Ponieważ BitGo przechowuje zdecydowaną większość swoich środków w zimnych portfelach i jest ubezpieczony od strat do 100 milionów dolarów, wszystkie depozyty CoinZoom są całkowicie bezpieczne przed hakerami. Zgodnie z polityką zerowej odpowiedzialności Visa posiadacze kart nie ponoszą odpowiedzialności za nieuczciwe transakcje w przypadku zgubienia lub kradzieży kart.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map