Bank Kanady może w przyszłości wyemitować cyfrową walutę

25 lutego 2020 r. Kierownictwo Banku Kanady złożyło publiczne oświadczenia dotyczące emisji scentralizowanej bankowej waluty cyfrowej (CBDC). W szczególności wiceprezes banku, Timothy Lane, mówił o możliwościach i scenariuszach, w których bank będzie kontynuował ten kierunek działań na CFA Montreal FinTech RDV 2020. Wystąpienie dotyczyło szybko rozwijającej się technologii wpływającej na sektor finansowy oraz tego, w jaki sposób Bank of Canada reaguje na środowisko.

Bank of Canada

Bank of Canada działa od momentu, kiedy został zarejestrowany jako Korporacja Korona w 1934 roku. Co ważne, korporacje Korony są przedsiębiorstwami państwowymi i zarządzanymi. W związku z tym bank działa jako bank centralny kraju. W związku z tym jest jedynym podmiotem posiadającym prawną zdolność emitowania kanadyjskich banknotów.

Od 1944 roku Bank of Canada jest jedynym emitentem banknotów będącym prawnym środkiem płatniczym w kraju. Ponadto organizacja jest odpowiedzialna za formułowanie polityki pieniężnej Kanady. W szczególności obowiązki firmy obejmują utrzymywanie bezpiecznego i solidnego systemu finansowego w Kanadzie.

Obecne obowiązki Bank of Canada koncentrują się na celach monitorowania przewidywalnej inflacji i zarządzania nią. W szczególności bank musi pracować nad zapewnieniem stabilnego i wydajnego systemu finansowego w kraju. Bank realizuje to zadanie na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim firma zapewnia skuteczne i wydajne usługi zarządzania funduszami dla rządu Kanady i innych lokalnych przedsiębiorstw. Wreszcie do obowiązków banku należy zapewnienie obywatelom bezpiecznej waluty.

Bank of Canada w sprawie emisji cyfrowej waluty

Bank of Canada nadal ocenia, czy iw jakich scenariuszach firma wydałaby CBDC. W swoim przemówieniu Lane wyjaśnił, jak bank przygotowuje się na przyszłość, w której może uznać za konieczne emisję cyfrowych banknotów centralnych. Mówił o obowiązkach banku polegających na zapewnieniu obywatelom możliwości bezpiecznego korzystania z preferowanych przez nich metod płatności.

Timothy Lane - Bank of Canada

Timothy Lane – Bank of Canada

w przemówienie, Lane przyznaje, że waluty cyfrowe zapewniają rynkowi nowe możliwości. Wyjaśnił również, że te możliwości mogą również stwarzać wiele nowych zagrożeń. To właśnie te nieznane zagrożenia nadal utrudniają motywację banku do emisji centralnej waluty cyfrowej.

Scenariusze, w których Bank Kanady wyemituje CBDC

Lane przedstawił dwa scenariusze, w których Bank Kanady rozważałby emisję scentralizowanej waluty cyfrowej. Pierwszy scenariusz byłby wynikiem masowej adopcji kryptowalut. W takim przypadku bank może stracić kontrolę nad systemem monetarnym, ponieważ więcej użytkowników migruje do prywatnych walut, takich jak Bitcoin. Jak można sobie wyobrazić, bankom centralnym nie odpowiada żadna sytuacja, w której tracą kontrolę nad możliwością monitorowania płatności i regulowania rynków.

Drugim scenariuszem, który uzasadniałby reakcję banku, byłoby całkowite usunięcie fizycznej gotówki z rynku. Chociaż ten drugi scenariusz wydaje się na razie mało prawdopodobny, nadal stanowi on poważny problem dla urzędników bankowych. Sytuacje takie jak zanieczyszczenie lub choroba mogą sprawić, że w najbliższej przyszłości korzystanie z papierowych pieniędzy stanie się przestarzałe.

Jak wyglądałby kanadyjski CBDC?


Co ciekawe, Lane poświęcił chwilę, aby przyznać, że waluty cyfrowe przynoszą na rynek. Zrobił to, opisując, jak wyglądałaby hipotetyczna waluta cyfrowa banku kanadyjskiego. Lane wyjaśnił, że nowa waluta będzie bezpieczna, łatwo dostępna, prywatna i stanowi dobry magazyn wartości. Stwierdził, że nowy banknot cyfrowy dałby użytkownikom możliwość kupowania rzeczy elektronicznie online lub osobiście. Ogólnym punktem Lane’a było to, że Bank of Canada jest skłonny wydać CBDC tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Czy Bank of Canada wyda walutę cyfrową?

Co ważne, Lane powstrzymał się od powiedzenia, że ​​Bank of Canada planuje wyemitować walutę w najbliższej przyszłości. W szczególności stwierdził, że w tym czasie bank nie ma rzeczywistej potrzeby wydawania własnej waluty cyfrowej. Jego uzasadnieniem dla tej decyzji jest fakt, że obecny system finansowy nadal dobrze służy obywatelom. Lane uważa, że ​​w tej chwili bank musi skupić się na modernizacji obecnego systemu płatności, aby zapewnić sobie zaufanie swoich użytkowników w przyszłości.

Co zawierałby Twój idealny CDBC?

Mimo że Bank of Canada nie planuje w najbliższym czasie wydania CBDC, urzędnicy nadal są zainteresowani uzyskaniem opinii rynkowej na temat tej perspektywy. W związku z tym urzędnicy bankowi zadali serię pytań. Pytania te skierowano do obywateli, próbując zorientować się, jak rynek się rozwija. Pytania obejmowały:

  • W jaki sposób waluta cyfrowa będzie współdziałać z innymi metodami płatności?
  • Jakie cechy konstrukcyjne mogą sprawić, że CBDC będzie atrakcyjne dla sprzedawców i użytkowników?
  • Jak działałby CBDC w transakcjach transgranicznych?
  • Jak możemy chronić prywatność, jednocześnie zapobiegając nielegalnemu użytkowaniu?

Banki centralne rozważają przejście na technologię cyfrową

Oświadczenie Lane’a nawiązuje do wypowiedzi dyrektorów innych banków centralnych dotyczących emisji walut cyfrowych. Organizacje te nadal monitorują rynki i badają scenariusze, w których widzą potrzebę dokonania tak drastycznej zmiany. Niedawne oświadczenie opublikowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy rzuciło nieco światła na obecną sytuację wokół CBDC. Plik przemówienie ujawnił, że tylko około „jedna czwarta banków centralnych na całym świecie aktywnie bada możliwość emisji CBDC, a zgłoszono tylko czterech pilotów ”.

Bank of Canada jest gotowy, aby wprowadzić zmiany, które pozostaną istotne

Ogólny ton przemówienia Lane’a wskazywał na fakt, że urzędnicy kanadyjskiej bankowości rozumieją potrzebę zachowania elastyczności w obecnych czasach. Wydaje się, że urzędnicy bankowi doskonale zdają sobie sprawę, że kryptowaluty mogą mieć ogromny wpływ na ich zdolność do kontrolowania rynków. W związku z tym urzędnicy bankowi są gotowi do wprowadzenia wszelkich zmian uznanych za konieczne, aby zachować kontrolę. Na razie Bank of Canada nadal bada dostosowania, które są wymagane, aby zachować aktualność w całkowicie zdigitalizowanej gospodarce.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map