OSC znajduje obszerne dowody oszustwa / kradzieży dokonane przez Geralda Cottena i QuadrigaCX

Minął ponad rok od upadku popularnej kanadyjskiej giełdy QuadrigaCX. Mimo tak długiego czasu, nowe odkrycia są wciąż publikowane w związku ze szczególnym łańcuchem wydarzeń, w których zaginęło 215 milionów dolarów – łącznie reprezentuje w posiadaniu ponad 75 000 klientów.

Dobra

Chociaż działania Geralda Cottena i QuadrigaCX są bez wątpienia plagą branży kryptowalut, należy pamiętać o starym porzekadle „nie malować szerokim pędzlem”.

Na szczęście OSC uznało to i poświęciło czas, aby upewnić czytelników, że w swoim raporcie nie potępiają sektora jako całości.

„Niewłaściwe postępowanie, które odkryliśmy w odniesieniu do Quadriga, ogranicza się do Quadriga i nie powinno być rozumiane jako odnoszące się do całej branży platform kryptograficznych. Prawidłowo prowadzony handel aktywami kryptograficznymi jest legalnym i ważnym elementem naszych rynków kapitałowych. Nadal jesteśmy zaangażowani we współpracę z tą branżą, aby wspierać innowacje. Innowacje finansowe zawsze miały kluczowe znaczenie dla kondycji naszej gospodarki i konkurencyjności naszych rynków kapitałowych ”.

Źli

Teraz przechodzimy do zła. Po dokładnym dochodzeniu OSC ustaliło, że QuadrigaCX działał zasadniczo jako schemat Ponziego pod „warstwą nowoczesnej technologii”. Uważa się, że ten schemat Ponziego został zaaranżowany przez zmarłego założyciela QuadrigaCX, Geralda Cottena.

Ponadto, ze względu na model powierniczy stosowany przez giełdę, OSC uważa, że ​​QuadrigaCX konsekwentnie narusza przepisy dotyczące papierów wartościowych.

„… Zgodnie z którym Quadriga zachowała przechowanie, kontrolę i posiadanie aktywów kryptograficznych swoich klientów i dostarczała aktywa tylko klientom po żądaniu wypłaty – oznaczało, że uprawnienia klientów do aktywów kryptograficznych posiadanych przez Quadrigę stanowiły papiery wartościowe lub instrumenty pochodne.”

Do dziś wiele osób dotkniętych klęską spowodowaną przez Cottena ma nadzieję, że zagubione klucze do jego portfeli kryptowalut zostaną znalezione. Wynikało to z przekonania, że ​​te portfele zawierały wiele brakujących środków. Niestety OSC wskazało, że jest to błąd. Zdecydowana większość brakujących środków wynikała raczej z nielegalnej działalności handlowej Cottena.

 „Powszechnie spekulowano, że większość strat inwestorów wynikała z utraty lub niedostępności aktywów kryptograficznych w wyniku śmierci Cottena. W naszej ocenie tak nie było. Dowody wskazują, że większość niedoboru aktywów w wysokości 169 milionów dolarów wynikała z oszukańczego zachowania Cottena, które przybierało różne formy ”.

Jakby tego było mało, OSC przyznaje, że ze względu na okoliczności (bankructwo QuadrigaCX i śmierć Cottena), istnieje bardzo mało miejsca na regres.

Podział finansowy

W swoim raporcie OSC zauważa, że ​​około 215 milionów dolarów jest winnych klientom QuadrigaCX. Przedstawiają następujący podział, rzucając światło na to, gdzie poszły pieniądze.

 • 115 milionów dolarów
 • Przegrana przez Geralda Cottena w wyniku nielegalnego handlu na QuadrigaCX
 • 46 milionów dolarów
  • Odzyskane środki, teraz w posiadaniu powiernika
  • 28 milionów dolarów
   • Przegrana przez Geralda Cottena w wyniku nielegalnych transakcji na giełdach zewnętrznych
   • 23 miliony dolarów
    • Różne straty jeszcze do rozliczenia
    • 2 miliony dolarów
     • Fundusze skradzione przez Geralda Cottena na jego styl życia
     • 1 milion dolarów
      • Straty operacyjne
      • Uważa się, że zmarły Gerald Cotten jest bezpośrednio odpowiedzialny za utratę około 145 milionów dolarów w funduszach klientów, czy to w wyniku sprzeniewierzenia, czy nielegalnego handlu..

       Słowa ostrzeżenia

       W całym raporcie OSC nie przebiera w słowach, zwracając się do firm nadal działających w branży blockchain – skontaktuj się z OSC, aby sprawdzić, czy rejestracja jest wymagana zgodnie z obowiązującymi przepisami.

       Wielokrotnie wyraźnie zauważają, że przepisy dotyczące papierów wartościowych mają zastosowanie w wielu przypadkach, nawet jeśli aktywa będące przedmiotem obrotu nie są papierami wartościowymi. Decydujący czynnik sprowadza się do tego, jak te aktywa są obsługiwane przez giełdy.

       „Platforma generalnie nie podlegałaby przepisom dotyczącym papierów wartościowych, jeśli bazowy zasób kryptograficzny będący przedmiotem obrotu nie jest papierem wartościowym ani instrumentem pochodnym, a po transakcji następuje natychmiastowe dostarczenie zasobu kryptograficznego klientowi… Natomiast jeśli platforma zachowuje posiadanie i kontroli aktywów kryptograficznych będących przedmiotem obrotu na platformie, mogą obowiązywać przepisy dotyczące papierów wartościowych. ”

       Chociaż to rozróżnienie może być niewielkie, jest ważne. OSC prosi giełdy kanadyjskie o skontaktowanie się i określenie, gdzie podlegają wytycznym regulacyjnym.

        „Operatorzy platform powinni być świadomi, że w zależności od ich modelu biznesowego mogą być zmuszeni zarejestrować się w OSC i powinni podjąć odpowiednie kroki w celu przestrzegania przepisów dotyczących papierów wartościowych w Ontario… Platformy powinny dokonać przeglądu swoich operacji, aby upewnić się, że posiadają procedury zarządzania ryzyka dla klientów i dokładnie ujawniają klientom kluczowe informacje o swojej działalności ”.

       OSC

       Ontario Securities Commission (OSC) to organ regulacyjny, którego zadaniem jest zapewnienie uczciwych i przejrzystych rynków. Odbywa się to poprzez tworzenie i egzekwowanie przepisów dotyczących papierów wartościowych w prowincji Ontario.

       CEO, Grant Vingoe, obecnie nadzoruje działalność firmy.

       Mike Owergreen Administrator
       Sorry! The Author has not filled his profile.
       follow me
       Like this post? Please share to your friends:
       map