Raiffeisen Bank we współpracy z FinTech Billon pilotuje zdigitalizowaną walutę krajową

Transformacja branży płatniczej jest w pełnym rozkwicie. Napędzane przez FinTechs innowacje w technologii płatności zapewniają nowe sposoby przeprowadzania transakcji w skali globalnej, z łatwiejszym wdrażaniem, krótszym czasem oczekiwania i niższymi opłatami.

Nic dziwnego, że FinTechs również eksperymentują z platformami opartymi na blockchain, które pozwalają na tokenizowaną reprezentację aktywów. Jedna z takich platform jest rozwijana przez Billion, brytyjsko-polski FinTech, który obecnie współpracuje z Raiffesen Bank nad kompleksowymi cyfrowymi przelewami walutowymi..

Raiffeisen pilotuje projekt zdigitalizowanej waluty krajowej

Według raport, austriacki gigant bankowy z powodzeniem przetestował platformę tokenizacyjną Billon, nazwaną RBI, i przeniósł projekt z weryfikacji koncepcji do projektu pilotażowego.

Wywodząca się z programu akceleracyjnego Raiffeisen Bank International (RBI) Elevator Lab platforma tokenizacji jest oparta na technologii rozproszonej księgi rachunkowej (DLT) firmy Billon, której celem jest umożliwienie tokenizacji waluty krajowej.

Billon został założony w 2015 roku i jest firmą FinTech pracującą nad integracją krajowych transakcji walutowych, narzędzi do zarządzania dokumentami i tożsamością w jedną architekturę.

Celem jest wprowadzenie możliwości blockchain do regulowanego świata. Jest to zgodne z globalnym trendem, zgodnie z którym banki komercyjne i centralne budują infrastrukturę opartą na blockchain, która jest zgodna z przepisami dotyczącymi płatności i danych.

Banki rozszerzające FinTechs

System firmy Billon umożliwia bankom realizowanie transakcji, które charakteryzują się wyższymi prędkościami rozliczeń, dokładnym statusem płatności, ograniczoną obsługą wyjątków, a co za tym idzie zmniejszeniem liczby zapytań klientów.

Do transakcji z tym systemem można dołączać dodatkowe dane lub dokumenty, przyspieszając proces weryfikacji i walidacji np. źródło funduszy. W rezultacie transfery są szybko rozliczane i rozliczane przy zachowaniu czystej ścieżki audytu i pełnej przejrzystości.

Zarówno Billon, jak i Raiffeisen Bank International planują pilotaż cyfrowej waluty do końca tego roku. Wersja próbna ma objąć klientów korporacyjnych i instytucjonalnych RBI. Jeśli okres testowy zakończy się sukcesem, austriacki bank mógłby zacząć go używać w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), w których jest szeroko obecny.

Stefan Andjelic, kierownik centrum blockchain w Raiffeisen Bank International, mówił o konieczności współpracy banków z FinTechs, aby sprostać nowym wymaganiom konsumentów:

„Billon to doskonały przykład fintechu, który rozumie, jak dostosować blockchain do potrzeb banków i ich klientów. W szczególności w sytuacji COVID-19 banki muszą współpracować z fintechami, aby szybciej wprowadzać innowacje i pomagać klientom w przetwarzaniu płatności i potrzebach płynności ”.

Pełen zakres korzyści płynących z platformy tokenizowanej nie jest jeszcze odczuwalny po wdrożeniu w pełnym środowisku pracy, ale Billon oczekuje, że bank poprawi wrażenia klientów, zróżnicuje swoją ofertę i osiągnie efektywność kosztową na kilku etapach procesu..


Blockchain i bankowość

Wśród banków komercyjnych i centralnych zauważalna jest tendencja do opracowywania nowych szyn płatniczych i odkrywania rozwiązań opartych na blockchain.

Jedną z pierwszych nazwisk w świecie finansów, która bawiła się ideą waluty cyfrowej, był JP Morgan z własną monetą JPM, przeznaczoną do rozliczania przelewów wewnętrznych dla klientów korporacyjnych. Niemniej jednak do dziś nie ma żadnych informacji od giganta bankowego o pełnym wdrożeniu JPM Coin.

Jednocześnie wiele banków centralnych na całym świecie podejmuje zdecydowane kroki w celu wprowadzenia własnych walut cyfrowych, czego wyraźnym przykładem jest Ludowy Bank Chin z cyfrowym juanem oraz Banque de France testujące cyfrową wersję euro..

Na najwyższym poziomie instytucje badają wykonalność walut cyfrowych i jak można je wdrożyć w obecnym środowisku monetarnym.

VISA to kolejna firma, której zaangażowanie w waluty cyfrowe świadczy o nadchodzącej zmianie w sposobie dokonywania płatności. Gigant płatniczy złożył również wniosek patentowy w Stanach Zjednoczonych, aby opracować cyfrową walutę fiducjarną.

Trend przejścia na technologię cyfrową

Chęć wprowadzenia cyfrowej wersji waluty zaostrzyła również obecna pandemia COVID-19. Przejście na prawie w pełni cyfrowe doświadczenie może stać się przywilejem wielu firm.

W następstwie wybuchu pandemii Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) opublikował raport o tym, jak fizyczna gotówka może przenosić wirusy, w tym COVID-19. W rezultacie BIS doradzał instytucjom finansowym korzystanie z cyfrowych metod transakcji płatniczych, opowiadając się jednocześnie za cyfrowymi walutami banku centralnego (CBDC).

Dzięki tej nowej inicjatywie opartej na blockchain we współpracy z Billonem, Raiffeisen Bank jest zdecydowanie na dobrej drodze do wprowadzenia lepszych cyfrowych metod płatności do swojej oferty.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map