Jak kupować akcje – przewodnik krok po kroku dotyczący inwestowania na giełdzie

Inwestowanie w akcje jest dla przeciętnego człowieka najbardziej dostępnym sposobem uczestniczenia we wzroście gospodarczym. Od ponad 100 lat giełda radzi sobie lepiej niż inne klasy aktywów, takie jak obligacje, towary i nieruchomości. Tak, istnieją tysiące akcji dostępnych dla inwestorów, a inwestowanie może być skomplikowane – ale naprawdę nie musi. Istnieją bardzo proste sposoby inwestowania i można zacząć ze stosunkowo niewielkim kapitałem. Jeśli pomysł kupowania akcji jest dla Ciebie zniechęcający, poniższy proces krok po kroku pomoże Ci zacząć.

1. Zdecyduj się na swoją strategię inwestycyjną

Pierwszym krokiem jest wybór strategii inwestycyjnej, ponieważ pomoże Ci to wybrać najlepszego brokera dla Twoich potrzeb. Jeśli planujesz zastosować podejście bezobsługowe, takie jak kup i trzymaj, pasywne lub inwestowanie wartościowe, będziesz dokonywać bardzo niewielu transakcji, więc prowizja, którą płacisz, nie będzie miała dużego wpływu na Twoje konto. Nie będziesz też potrzebować bardzo zaawansowanej platformy do zawierania transakcji, chociaż dostęp do niektórych badań może być pomocny.

Z drugiej strony, jeśli planujesz zastosować praktyczny styl inwestowania, taki jak inwestowanie w momentum lub wzrost, będziesz handlować częściej, a Twoje prowizje będą się sumować. Stawka prowizji będzie więc ważnym czynnikiem przy wyborze brokera. Możesz także potrzebować platformy z większą liczbą funkcji i dostępem do aktualnych badań.

Ważne jest również rozróżnienie między inwestowaniem a handlem. Jeśli inwestujesz, martwisz się wartością akcji, tym, czy wartość wzrośnie i jak bardzo cena akcji różni się od jej wartości. Twoje ramy czasowe będą zazwyczaj wynosić od jednego do pięciu lat i nie będziesz reagować na krótkoterminowe ruchy cen.

Handel polega na krótkoterminowej perspektywie, podaży i popycie oraz działaniu cenowym. Handlowcy mają znacznie krótsze ramy czasowe, od minut do miesięcy. Handlowcy często używają dźwigni finansowej, aby poprawić swoje zwroty.

Handel może być bardzo opłacalny, ale wiąże się z większym ryzykiem i jest o wiele bardziej czasochłonny. Jeśli planujesz aktywnie handlować, możesz wybrać brokera, który zapewni Ci również dostęp do rachunku zabezpieczającego lub instrumentów pochodnych.

2. Wybierz brokera

Aby kupić akcje spółki giełdowej, będziesz potrzebować konta u maklera giełdowego. Ściśle mówiąc, można kupować akcje w inny sposób, ale jest to o wiele łatwiejsze z kontem handlowym u brokera. Maklerzy to firmy, które są członkami giełd i są odpowiedzialne za wysłanie Twojego zlecenia kupna na giełdę, gdzie zostanie ono dopasowane do zlecenia sprzedaży od klienta innego brokera. Maklerzy są również odpowiedzialni za rozliczenie transakcji po jej dopasowaniu.

W dzisiejszych czasach brokerzy online są prawie zawsze do zrobienia. Prowizje są niższe, aw niektórych przypadkach bezpłatne, a platformy transakcyjne online zapewniają dużą kontrolę nad zleceniami. Jeśli jesteś gotowy zapłacić więcej, możesz otworzyć konto u brokera z pełną obsługą, dzięki czemu możesz składać zamówienia przez telefon i pytać o poradę.

Kilku brokerów oferuje teraz nawet konta bez prowizji, chociaż może być konieczne uiszczenie innych opłat, aby utrzymać konto.

Wybierając brokera, musisz wziąć pod uwagę prowizje i inne opłaty, platformę, narzędzia i badania, które oferują, a także poziom wsparcia, jakiego możesz się spodziewać. Spróbuj znaleźć kilka niezależnych recenzji każdego brokera, aby dowiedzieć się, jakie są jego mocne i słabe strony. Powinieneś wtedy być w stanie podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego brokera do swoich potrzeb.

Broker, którego polecamy, to Firstrade.

Jak kupować akcje - przewodnik krok po kroku dotyczący inwestowania na giełdzie Jak kupować akcje - przewodnik krok po kroku dotyczący inwestowania na giełdzie Jak kupować akcje - przewodnik krok po kroku dotyczący inwestowania na giełdzie
★★★★★ ★★★★★ Recenzja Firstrade

Oceny Securities.io określa nasz zespół redakcyjny. Formuła punktacji dla maklerów giełdowych uwzględnia kilkadziesiąt czynników, w tym opłaty za konto i minimalne stawki, platformy transakcyjne, obsługę klienta, organy regulacyjne i opcje inwestycyjne.

★★★★★ ★★★★★ M1 Finance Review

Oceny Securities.io określa nasz zespół redakcyjny. Formuła punktacji dla maklerów giełdowych uwzględnia kilkadziesiąt czynników, w tym opłaty za konto i minimalne stawki, platformy transakcyjne, obsługę klienta, organy regulacyjne i opcje inwestycyjne.

★★★★★ ★★★★★ Recenzja Public.com

Oceny Securities.io określa nasz zespół redakcyjny. Formuła punktacji dla maklerów giełdowych uwzględnia kilkadziesiąt czynników, w tym opłaty za konto i minimalne stawki, platformy transakcyjne, obsługę klienta, organy regulacyjne i opcje inwestycyjne.

Opłaty

Zero prowizji

Opłaty

Zero prowizji

Opłaty

Zero prowizji

Minimum konta

Żaden

Minimum konta

100 $

Minimum konta

Żaden

Promocje

Darmowe akcje *

* Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej.

Promocje

Żaden

Awans

Żaden

3. Otwórz i zasil swoje konto

Kiedy już zdecydujesz się na maklera giełdowego, będziesz musiał otworzyć konto. Większość brokerów czyni to tak prostym, jak to tylko możliwe. Będziesz musiał podać kilka danych osobowych i kilka dokumentów, aby udowodnić, że jesteś tym, za kogo się podajesz. Cały proces nie powinien zająć więcej niż kilka minut.

Gdy Twoje konto zostanie zweryfikowane i zatwierdzone, będziesz mógł je sfinansować. Przelew bankowy jest zazwyczaj najszybszym sposobem na wpłynięcie pieniędzy na konto handlowe, ale możesz również zasilić swoje konto czekiem.

4. Dowiedz się, jak korzystać z platformy handlowej

Zazwyczaj broker online umożliwia otwarcie konta demo. To jest konto z fikcyjnymi pieniędzmi, ale z dostępem do aktualnych cen i tych samych narzędzi, co konto rzeczywiste.

Głównym powodem istnienia kont demo jest praktykowanie przez aktywnych traderów handlu, znanego również jako handel papierowy. Jest to bardziej istotne dla inwestorów krótkoterminowych niż dla inwestorów, ale daje również możliwość poznania platformy. Możesz poćwiczyć wprowadzanie zamówień, utworzyć listę obserwowanych i dowiedzieć się, jakich narzędzi możesz chcieć używać w przyszłości.

Kiedy wprowadzasz „zamówienia próbne”, ważne jest, aby upewnić się, że faktycznie zalogowałeś się na swoje konto demo, a nie na rachunek rzeczywisty.

Zanim zaczniesz, warto zapoznać się z następującymi terminami, które będą się często pojawiać:

 • Oferta – oferta to zlecenie kupna akcji.
 • Cena oferty – cena najwyższej oferty jest ceną rynkową.
 • Oferta – Zlecenie sprzedaży akcji jest ofertą. Cena oferty jest ceną sprzedaży.
 • Cena sprzedaży – cena najniższej ceny sprzedaży / sprzedaży to rynkowa cena sprzedaży.
 • Spread – spread to różnica między rynkową ceną kupna i sprzedaży, zwana również „spreadem bid-offer”. Cena kupna i sprzedaży są również nazywane „podwójną”.
 • Zlecenie rynkowe – zlecenie rynkowe jest realizowane natychmiast po aktualnej cenie rynkowej. Rynkowe zlecenie kupna zostanie zrealizowane po cenie sprzedaży, a rynkowe zlecenie sprzedaży po cenie kupna.
 • Zlecenie z limitem – zlecenie z limitem to zlecenie kupna lub sprzedaży akcji po określonej cenie lub z limitem. Zlecenia z limitem są realizowane tylko wtedy, gdy odpowiednie zlecenie z limitem ceny zostanie wprowadzone na rynek.
 • Zlecenie stop-loss – zlecenie stop-loss jest realizowane, jeśli cena przekroczy poziom progowy. Jeśli kupujesz akcje, możesz złożyć zlecenie stop-loss, aby sprzedać, jeśli cena spadnie poniżej określonej ceny. Ma to na celu ograniczenie strat.
 • GTC – Zlecenia ważne do anulowania pozostają na rynku do czasu ich anulowania.
 • GFD – Dobre dla zleceń jednodniowych pozostają na rynku do końca dnia handlowego.
 • FOK – zlecenia typu „Fill or kill” są automatycznie anulowane, jeśli nie zostaną natychmiast zrealizowane.

5. Utwórz listę obserwowanych akcji

Lista obserwacyjna to lista akcji lub innych papierów wartościowych wraz z ich cenami – albo cenami na żywo, albo dziennymi cenami zamknięcia. Wszyscy brokerzy online dają Ci możliwość utworzenia listy obserwowanych. Oprócz ceny możesz dodać do listy obserwowanych inne kolumny, takie jak wolumen, cena kupna, cena sprzedaży i dzienna zmiana ceny procentowej.

Powinieneś również dodać kilka indeksów do swojej listy obserwowanych, aby móc porównać wyniki każdej akcji z wynikami całego rynku. Ważne indeksy, które należy obserwować, to S&P 500 i Nasdaq 100. Jeśli nie możesz dodać samego indeksu do swojej listy obserwowanych, możesz zamiast tego dodać ETF, który śledzi indeks. Wydajność SPY (S.&P 500) i fundusze ETF QQQ (Nasdaq 100) będą prawie identyczne z indeksami, które śledzą.

Akcje na Twojej liście obserwowanych to te, które będziesz śledzić i dowiedzieć się o nich więcej, ale niekoniecznie je kupić. Zacznij od firm, które lubisz i podziwiasz – ponieważ są to firmy, o których prawdopodobnie trochę wiesz.

Gdy masz już kilka akcji na liście obserwowanych, możesz zacząć porównywać ich wyniki z rynkiem. Powinieneś także zacząć poznawać firmy i ich skuteczność. Dowiedz się, czy ich przychody rosną i jak rentowne są w porównaniu z podobnymi firmami. Podczas przeprowadzania tych badań prawdopodobnie natkniesz się na inne akcje, które warto zbadać, i możesz je również dodać do swojej listy obserwowanych.

Jeśli nie masz pewności co do wyboru poszczególnych akcji, możesz rozważyć ETF. ETF, czyli fundusz podlegający obrotowi giełdowemu, to koszyk akcji, którymi można handlować tak jak akcjami. Możesz dowiedzieć się wszystkiego, co musisz o nich wiedzieć z naszej obszernej serii artykułów na temat funduszy ETF.

6. Zdecyduj, ile przeznaczyć na poszczególne akcje

Inwestorzy są wynagradzani za podejmowanie ryzyka, ale tym ryzykiem należy zarządzać. Niezależnie od tego, ile badań prowadzisz, nigdy nie możesz być pewien przyszłości. Najważniejszym krokiem, jaki możesz podjąć w celu zarządzania ryzykiem, jest upewnienie się, że jedna zła inwestycja nie zniszczy Twojego portfela. Dywersyfikacja inwestycji w ramach portfela akcji jest równoznaczna z upewnieniem się, że nie masz wszystkich swoich jajek w jednym koszyku.

Istnieją dwie praktyczne zasady, za pomocą których możesz zdecydować, jaką część portfela przypisać do poszczególnych akcji. Po pierwsze, odpowiednio zdywersyfikowany portfel powinien zawierać co najmniej 15 do 20 akcji. Oznacza to, że nie powinieneś inwestować więcej niż 6,7% swojego konta w każdą akcję.

Druga praktyczna zasada mówi, że nie powinieneś ryzykować więcej niż 2% na każdej akcji. Oznacza to, że jeśli jesteś gotów stracić do 20% wartości pojedynczej akcji, powinieneś ograniczyć te akcje do 10% swojego portfela (20% z 10% odpowiada 2% portfela). To podejście jest bardziej odpowiednie dla aktywnych traderów, którzy używają stop loss.

Aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko, należy rozłożyć inwestycje na kilka różnych sektorów. Akcje w każdym sektorze są zwykle silnie skorelowane, więc ryzyko jest większe, jeśli wszystkie Twoje akcje pochodzą z tego samego sektora. Jeszcze prostszym sposobem dywersyfikacji jest zainwestowanie większości swojego portfela w fundusz ETF. W ten sposób rozłożysz swoje ryzyko na całym rynku. Nadal możesz zachować od 20 do 40% swojego konta dla indywidualnych akcji, które naprawdę chcesz posiadać, a resztę zainwestować w fundusz ETF.

7. Zdecyduj, które akcje kupisz i kiedy je kupisz

Do tej pory powinieneś mieć dobry pomysł na akcje, które chcesz posiadać lub które możesz mieć w przyszłości. Zamiast spieszyć się i kupować te akcje, powinieneś sformułować plan. Twój plan powinien być oparty na powodach zakupu akcji i horyzoncie czasowym.

Mówiąc najogólniej, można zastosować trzy podejścia:

 • Inwestycje długoterminowe w akcje blue chipów

Akcje blue chipów to akcje spółek o bardzo wysokiej jakości, które mają długą historię i stosunkowo przewidywalne zyski. Zwykle są liderami w swoich branżach z wyraźną przewagą konkurencyjną. Ceny tych akcji zazwyczaj nie zyskują na wartości każdego roku, ale stale rosną w dłuższej perspektywie. Kupowanie akcji blue chip powinno być zobowiązaniem długoterminowym wynoszącym co najmniej 10 lat.

Jeśli kupujesz akcje blue chipów, aby utrzymać je przez długi czas, niewiele możesz zyskać, próbując zaplanować wejście. Jeśli nie chcesz ich kupować za jednym zamachem, możesz rozłożyć zakup o kilka miesięcy – ale ostatecznie Twoim celem jest posiadanie zapasów przez długi czas i nie ma sensu zastanawiać się nad ceną wejścia.

 • Kupowanie akcji wzrostowych i zapasów z rozmachem

Akcje, które najbardziej zyskują na wartości w krótszych okresach, to akcje spółek szybko rozwijających się. Często sam wzrost cen przyciągnie więcej kupujących, powodując jego kontynuację. Kupowanie tego typu akcji wymaga bardziej praktycznego podejścia, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby ta dynamika utrzymywała się w nieskończoność. Jeśli cena jest zbyt wysoka, długoterminowy zwrot prawdopodobnie nie będzie bardzo dobry, a cena akcji może znacznie spaść.

Jeśli kupujesz akcje wzrostowe i dynamiczne, musisz rozważyć wzrost zysków firmy, wycenę i dynamikę cen akcji. Często trzeba będzie kupić akcje, gdy cena już znajduje się w trendzie wzrostowym. Jeśli cena przestanie rosnąć, będziesz musiał zwrócić szczególną uwagę na rozwój firmy i wycenę, aby zdecydować, czy pozostaniesz zainwestowany.

 • Kupowanie po korekcie ceny akcji

Najlepszym momentem na zakup większości akcji jest załamanie na rynku lub ostra korekta. Wtedy cały rynek będzie „jedną sprzedażą”. To najlepszy czas na zakup udziałów w każdej firmie, która ma dobry model biznesowy i niezbyt duże zadłużenie.

Poszczególne akcje mogą również stwarzać okazję, gdy ich akcje wypadną z łask inwestorów, a cena akcji znacznie spadnie. Jednak nie wszystkie akcje odzyskują równowagę, dlatego należy dokładnie rozważyć długoterminowe perspektywy spółki. Przed zakupem warto też poczekać, aż cena się ustabilizuje – ceny mogą spaść znacznie bardziej, niż mogłoby się wydawać.

Zanim faktycznie kupisz akcje, powinieneś również zdecydować o kryteriach, których użyjesz do wyjścia z akcji. Posiadanie planu przed zakupem akcji zapobiegnie późniejszemu podejmowaniu impulsywnych decyzji.

Twoje kryteria wyjścia powinny być również związane z powodami zakupu akcji w pierwszej kolejności. Jeśli kupujesz w oparciu o dynamikę ceny, możesz zechcieć wyjść, jeśli momentum się zatrzyma. Ale jeśli kupujesz w oparciu o podstawy firmy, powinieneś sprzedawać tylko wtedy, gdy te podstawy się zmienią, a nie z powodu akcji cenowej.

8. Wprowadź swoje pierwsze zamówienie kupna

Wcześniej czy później akcje spełnią wszystkie kryteria inwestowania i nadejdzie czas na dokonanie pierwszej inwestycji. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest obliczenie liczby akcji, które kupisz. Zdecydowałeś już, ile zamierzasz przeznaczyć na każdą akcję, więc wystarczy podzielić tę kwotę przez cenę akcji. Upewnij się, że dzielisz kwotę w dolarach przez cenę w dolarach, a nie cenę w centach.

Zanim wprowadzisz zlecenie kupna, musisz zdecydować, czy zamierzasz użyć zlecenia z limitem, czy zlecenia rynkowego. Zwykle zlecenie z limitem jest bezpieczniejsze. Zlecenie rynkowe może skutkować zapłaceniem zbyt dużej kwoty, jeśli spread między ofertą kupna zwiększy się po wprowadzeniu zamówienia. Jeśli jednak rynek porusza się bardzo szybko, bardziej odpowiednie może być zlecenie rynkowe.

Zdecyduj się na rozsądną cenę, biorąc pod uwagę zakres handlu z ostatnich kilku dni i dla bieżącego dnia. Będzie to limit ceny dla Twojego zamówienia. W większości przypadków Twój limit będzie ceną, która Twoim zdaniem ma 80% szans na wypełnienie.

Wyższy limit ceny daje większe szanse na zrealizowanie zamówienia – ale zjada zysk.

Niższy limit ceny zmniejszy szanse na zrealizowanie zlecenia – a to może spowodować, że będziesz musiał zapłacić jeszcze wyższą cenę. Jeśli jednak Twój horyzont czasowy jest krótki i chcesz osiągnąć szybki zysk, być może będziesz musiał dążyć do niższej ceny.

Teraz, gdy kupiłeś swoje pierwsze akcje, musisz zarządzać pozycją zgodnie z kryteriami zastosowanymi przy ich zakupie. Możesz zacząć wątpić w swoją decyzję, jeśli cena akcji spadnie. Możesz również ulec pokusie sprzedaży, jeśli cena wzrośnie i odniesiesz zysk. Pamiętaj, aby pamiętać o swoim długoterminowym planie i trzymać się go – cena będzie rosła lub spadała każdego dnia, ale to nie znaczy, że musisz działać.

Wniosek

Po zakupie pierwszych akcji możesz powoli dodawać nowe akcje do swojego portfela. Nie powinno się jednak spieszyć – inwestowanie to gra długofalowa. Powinieneś także uczyć się i czytać jak najwięcej o inwestowaniu i akcjach. Zacznij od funduszy ETF i spółek blue chip, a później dodaj nieco bardziej ryzykowne akcje. Miej na uwadze swój długoterminowy plan i unikaj impulsywnych decyzji – rynek nagradza cierpliwych inwestorów.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map