Cofnięcia cen BTC pozostawiają nadmiernie rozbudowanych uczestników rynku z dużymi stratami

Market Watch Weekly to przegląd rynków kryptograficznych i wydarzeń w każdym tygodniu.

Po czterech kolejnych tygodniach gwałtownych wzrostów i zakwestionowaniu psychologicznego poziomu cen 40 000 USD, Bitcoin w końcu doznał silnej wyprzedaży w niedzielny wieczór, a spadek nadal się pogłębiał, aż do poniedziałku. W ciągu ostatnich 24 godzin cena Bitcoin spadła o ponad 20%, z poziomu 41000 USD do zaledwie 32 250 USD, zgodnie z ceną indeksu OKEx BTC, iw dużej mierze zniwelowała zyski z poprzedniego tygodnia. Ostatnie wycofanie zostało zlikwidowane 2,68 miliarda dolarów wartość pozycji na giełdach instrumentów pochodnych. 

Wcześniej, mimo że Bitcoin przekroczył 40 000 USD, pozycje długie uległy nasyceniu, a na wskaźniku RSI w niższych ramach czasowych można było zauważyć niedźwiedzie dywergencje. Tymczasem spadek wolumenu obrotów nie był w stanie doprowadzić cen do nowych maksimów.

Ostatni raz zaobserwowaliśmy spadek o 20% w pierwszy weekend stycznia, kiedy silne zakupy szybko spowodowały powrót cen do 30 000 USD. Jednak w ciągu ostatnich 24 godzin cena nadal wykazywała niższe dołki, a siła nabywcza nie była tak silna jak ostatnim razem. Jednak biorąc pod uwagę ostatnie nastroje na rynku, może to być kolejna tymczasowa korekta, zanim cena ponownie osiągnie poziom 40 000 USD.

Bitcoin doświadczył dwóch 20% + cofnięć w ciągu tygodnia. Źródło: TradingView

Niektóre instytucje wychwyciły zbliżające się ryzyko

Zauważyliśmy również, że spadek kursu Bitcoin wykazuje pewną korelację z tradycyjnymi rynkami. Do pewnego stopnia 24-godzinny charakter handlu Bitcoin sprawia, że ​​jest to wiodący wskaźnik, reagujący przed typowymi rynkami. Cena kontraktów terminowych na złoto i S.&Kontrakty terminowe P 500 spadły odpowiednio o 1,5% i 0,8% po otwarciu w niedzielę wieczorem UTC. Przyczyną takiej sytuacji mogło być oczekiwanie rynku na wyższe stopy procentowe, co znalazło odzwierciedlenie w skoku kontraktów terminowych na indeks dolarowy po otwarciu dzwonu wcześnie rano. Ogólnie rosnące stopy procentowe uderzą w ceny ryzykownych aktywów, a także aktywów nieoprocentowanych, takich jak złoto.

Ten czynnik ryzyka makroekonomicznego mógł zostać skapitalizowany przez niektórych inwestorów instytucjonalnych. CME zaktualizowało swoje najnowsze (stan na 5 stycznia) kontrakty terminowe na bitcoiny dane pozycji 9 stycznia. Ten okres raportowania obejmuje historyczne przełamanie Bitcoina powyżej poziomu 30 000 USD, ale obejmuje również głębokie cofnięcie w wysokości około 7 000 USD 4 stycznia..

W tym czasie fundusze lewarowane zwiększyły swoje pozycje krótkie z 8466 do 9058 i zmniejszyły swoje pozycje długie z 3679 do 3544. Oznacza to, że fundusze lewarowane miały wyraźnie niedźwiedzią postawę w stosunku do krótkoterminowych.

Wręcz przeciwnie, inne rachunki podlegające obowiązkowi zgłoszenia nadal zajmowały pozycje długie, przy czym pozycje długie wzrosły z 2123 do 2672, a pozycje krótkie wzrosły jedynie z 235 do 261. Rachunki niepodlegające zgłoszeniu zrobiły ten sam ruch, skacząc z pozycji długich z 3165 do 3343, podczas gdy krótkie tylko dodano 54.

Dane kontraktów terminowych CME na Bitcoin – liczba lewarowanych funduszy, pozycje długie i krótkie. Źródło: Quandl

Ostre zyski w środku tygodnia nadrobiły straty weekendowe

Ze względu na spadek cen w poniedziałek obliczyliśmy zyski z głównych altcoinów od północy w ostatni poniedziałek do 6:00 czasu UTC w ten poniedziałek. Pomimo dużego spadku nadal istnieje wiele altcoinów, które przyniosły pozytywne zyski dzięki szybkiemu wzrostowi w pierwszej połowie ubiegłego tygodnia.

Stellar’s ​​Lumen (XLM) wzrósł o 180% w pierwszych trzech dniach handlu w zeszłym tygodniu, a następnie rozpoczął dramatyczne zniesienie, ale nadal utrzymuje wzrost o 66,77%. Bitcoin Cash (BCH) i Bitcoin SV (BSV) również odnotowały dodatnie zwroty w wysokości odpowiednio 11,40% i 5,47%. W tym samym czasie Ether (ETH) spadł do 1000 USD, po czym nieznacznie odreagował w ciągu ostatnich kilku godzin, osiągając umiarkowane 5,23% w tygodniu. 

Cotygodniowe zwroty głównych altcoinów, od 1/4 do 6:00 czasu UTC, 1/11. Źródło: TradingView

Dostawcy płynności wycofali duże środki z puli

Maker (MKR) był niewątpliwie najbardziej imponującym tokenem DeFi w zeszłym tygodniu, ponieważ jego pull-up podniósł cenę do 1900 USD w sobotę, zanim spadła z powrotem do poziomu 1300 USD podążając za szerszym rynkiem, ale nadal udaje mu się utrzymać wzrost o 88%. Ponadto syntetyczne (SNX) i Loopring (LRC) były bardziej odporne podczas dużej korekty, uzyskując tygodniowy zwrot odpowiednio 20,51% i 14,45%. 

Cotygodniowe zwroty głównych tokenów DeFi, od 1/4 do 6:00 czasu UTC 1/11. Źródło: TradingView

W sobotę całkowita wartość zablokowana w protokołach DeFi wzrosła do historycznego maksimum 32,8 miliarda dolarów, ale późniejszy spadek cen tokenów przyniósł go do około 28,5 miliarda dolarów, zgodnie z danymi DeBank. Szybkie wycofywanie dostawców płynności z puli spowodowało również gwałtowny wzrost opłaty za gaz na Ethereum.

Obecnie trzy najpopularniejsze nazwy pod względem TVL to token powiązany z BTC WBTC, producent protokołów pożyczkowych i zdecentralizowana giełda Uniswap (UNI). Wszystkie pięć najlepszych protokołów DeFi odnotowało spadek TVL o ponad 10% w ciągu ostatnich 24 godzin.

Całkowita wartość zablokowana w DeFi. Źródło: DeBank

Patrząc w przyszłość w tym tygodniu

Ponieważ Partii Demokratycznej w Stanach Zjednoczonych uda się przejąć kontrolę nad Izbą Reprezentantów i Senatem, oczekuje się, że druga runda pakietu stymulacyjnego wartego biliony dolarów posunie się naprzód. Uczestnicy rynku nadal muszą obserwować wpływ możliwego odwrócenia indeksu dolara na giełdzie, a także na Bitcoin.

Nie jesteś handlowcem OKEx? Dowiedz się, jak zacząć handlować!

OKEx Insights przedstawia analizy rynku, szczegółowe funkcje, oryginalne badania & wyselekcjonowane wiadomości od specjalistów od kryptowalut.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map