Odbicie BTC nie robi wrażenia, ale wybrane altcoiny przynoszą znaczące zyski

Market Watch Weekly to przegląd rynków kryptowalut i wydarzeń w każdym tygodniu.

W ciągu ostatniego tygodnia Bitcoin odnotował dodatnie zwroty w ciągu pięciu dni handlowych, podczas gdy cena wzrosła z poziomu 33000 USDT do maksimum 40950 USDT, a następnie spadła do około 38000 USDT w niedzielę, zgodnie z ceną spot OKEx. Lider rynku osiągnął tygodniowy zwrot w wysokości 19%, ale nie był w stanie utrzymać się powyżej poziomu 40 000 USDT.

Cena spot OKEx BTC, z godziny 12:00 w dniu 8 lutego. Źródło: OKEx, TradingView

Podczas gdy uczestnicy rynku z zadowoleniem przyjęli wzrost z zeszłego tygodnia, sentyment do długich kursów nie był wyraźny. W ostatnim piątkowym artykule na temat kontraktów futures widzieliśmy, że stosunek długich / krótkich pozycji waha się wokół 1,2, a stopy finansowania dla swapów wieczystych nie uległy przegrzaniu.

Na rynku opcji jednomiesięczne i trzymiesięczne odchylenia prawie nigdy nie przekroczyły granicy 0% na osi Y w zeszłym tygodniu, pomimo wzrostu, co oznacza, że ​​opcje wyceniają pesymizm, a inwestorzy mogą kupować opcje sprzedaży, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem spadkowym. Obecny ostrożny nastrój rynkowy może jednak ulec odwróceniu, jeśli Bitcoin utrzyma się stabilnie powyżej poziomu 40 000 USDT.

BTC jednomiesięczne i trzymiesięczne implikowane odchylenie zmienności. Źródło: OKEx

Uwagę zwracają DOGE i ADA

Ether (ETH) osiągnął lepsze wyniki niż Bitcoin w zeszłym tygodniu, ponieważ protokół inteligentnego kontraktu rozpoczął ruch w górę z 1300 USDT, przełamując poprzednie maksima i ustanawiając nowy rekord wszechczasów na poziomie 1762 USDT w piątek, zgodnie z ceną spot OKEx ETH. Jednak nie mogąc utrzymać szybkiego ruchu, ETH cofnął się o prawie 15% i zamknął tydzień z 10% zwrotem.

Wśród głównych altcoinów najważniejsze były Dogecoin (DOGE) i Cardano (ADA). Dzięki wielokrotnym tweetom Elona Muska promującym DOGE, który doprowadził do masowych zakupów przez inwestorów detalicznych, jego cena podwoiła się w ciągu tygodnia. Od niedzielnej ceny zamknięcia DOGE wyprzedził Litecoina (LTC) na siódmym miejscu pod względem kapitalizacji rynkowej.

ADA również odnotowała znaczny wzrost, przekraczając w pewnym momencie 0,7 USDT i zakończyła tygodniową stopą zwrotu 96%. Ostatni raz ADA była tak droga podczas hossy w styczniu 2018 r. Przyczyną tego wzrostu może być pomyślne wdrożenie aktualizacji Mary do publicznej sieci testowej, przybliżając Cardano do stania się platformą inteligentnych kontraktów obejmującą wiele aktywów. ADA zajmuje teraz trzecie miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej, jeśli wykluczymy USDT.

Inne główne altcoiny z tygodniowymi wzrostami powyżej 20% to Polkadot (DOT) i Stellar’s Lumen (XLM). Z drugiej strony XRP był jedynym głównym altcoinem z ujemnym tygodniowym zwrotem, który spadł o 12%.

Cotygodniowe zwroty głównych altcoinów, od 2/1 do 2/7. Źródło: TradingView

DeFi cofa się po ostrym podciągnięciu

Całkowita wartość zablokowana w protokołach DeFi wzrosła niezwykle szybko w ciągu ostatnich siedmiu dni, a głównym powodem jest wzrost ceny tokenów DeFi. TVL podskoczył do prawie 50 miliardów dolarów w piątek, po czym spadł do obecnych 48,5 miliardów dolarów, zgodnie z danymi DeBank.

Obecnie trzy najpopularniejsze nazwy pod względem TVL to pożyczający protokół Maker (MKR), protokół pożyczkowy AAVE (V1 + V2) i token powiązany z BTC WBTC.

Całkowita wartość zablokowana w DeFi. Źródło: DeBank

Patrząc na zwroty, wszystkie główne tokeny DeFi wzrosły. Warto zauważyć, że przed ostatnim weekendem sektor DeFi był bardzo poszukiwany przez rynek i ogromnie się rozwinął. Ale w sobotę, kiedy Bitcoin przetestował 40000 USDT, sektor odnotował ogromny spadek z powodu realizacji zysków, podczas gdy dominacja Bitcoina odbiła się.

AAVE wystartował z 300 USDT, szybko przekroczył 500 USDT i osiągnął nowy rekord wszech czasów na poziomie 542 USDT na OKEx. Jednak następnie doświadczył 28% cofnięcia, znajdując wsparcie w pobliżu 400 USDT przed zamknięciem tygodnia na poziomie 472 USDT i osiągając 61% tygodniowy zwrot. Co więcej, UMA, niewymieniony na poniższym wykresie, osiągnął ogromny, 163% zwrot w ciągu tygodnia, rosnąc o prawie 300% w jednym punkcie pośrodku. Z drugiej strony słabo wypadł Yearn Finance (YFI), który ucierpiał w wyniku exploita, w wyniku którego usunięto 11 milionów dolarów.

Cotygodniowe zwroty głównych tokenów DeFi, od 2/1 do 2/7. Źródło: TradingView

Instytucjom nie udało się dogonić rajdu

CME zaktualizowało swoje najnowsze (od 2 lutego) kontrakty terminowe na bitcoiny dane pozycji 6 lutego. W tym okresie raportowania Bitcoin doświadczył "Zlot Elona" i wzrósł o prawie 4000 USD.

Jednak w tym czasie liczba otwartych pozycji spadła z 10 787 do 9 469, najniższego poziomu od 15 tygodni. To pokazuje, że krótkoterminowe odreagowanie cen nie odwróciło bessy na rynku.

Przede wszystkim na rachunkach zarządzających aktywami ich długie pozycje nie uległy zmianie na poziomie 308, podczas gdy pozycje krótkie nadal znacząco rosły, wzrastając z 225 do 357 – nowy 24-tygodniowy rekord. Po raz pierwszy od pięciu miesięcy krótkie pozycje wyprzedziły długie pozycje, co pokazuje, że zarządzający aktywami pozostają pesymistyczni pomimo odbicia ceny.

Dane kontraktów terminowych CME na Bitcoin – liczba kont typu „longs” i „short”. Źródło: Quandl

Rachunki funduszy lewarowanych również odnotowały dalszy spadek ich pozycji długich z 3605 do 3031, wyznaczając najniższy poziom od 17 tygodni. Podczas gdy krótkie pozycje zostały zmniejszone z 7991 do 7,224. Fundusze lewarowane zredukowały swoje pozycje w obu kierunkach trzeci tydzień z rzędu, a redukcja długich pozycji była bardziej znacząca niż na krótkich, pokazując ich bessy.

Dane kontraktów terminowych CME na Bitcoin – liczba lewarowanych kont funduszy długich i krótkich. Źródło: Quandl

Ogólnie rzecz biorąc, inwestorzy instytucjonalni spójnie wyrazili brak zaufania do rynku, co spowodowało rozbieżność między ich niedźwiedziami nastrojami a odbiciem cen Bitcoina.

Patrząc w przyszłość w tym tygodniu

W przestrzeni kryptowalut najważniejszym wydarzeniem jest dziś uruchomienie kontraktów terminowych ETH na Chicago Mercantile Exchange. Trzy lata temu CME uruchomiło kontrakty terminowe na BTC, co zbiegło się ze szczytem ostatniej hossy. Oczywiste jest, że rynek jest teraz zupełnie inny niż trzy lata temu, a CME stał się ważnym rynkiem zbytu dla inwestorów instytucjonalnych, aby utrzymać ekspozycję na rynek kryptowalut. Notowanie na CME może jeszcze bardziej zwiększyć popularność Ether wśród instytucji, ale jego krótkoterminowy wpływ na rynek nie jest jeszcze widoczny.

Nie jesteś handlowcem OKEx? Dowiedz się, jak zacząć handlować!

OKEx Insights przedstawia analizy rynku, szczegółowe funkcje, oryginalne badania & wyselekcjonowane wiadomości od specjalistów od kryptowalut.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map