Rynek kontraktów terminowych na Bitcoin nadal jest optymistyczny po korekcie na Święto Dziękczynienia o 3000 USD

Futures Friday to cotygodniowy przegląd kwartalnych kontraktów terminowych na Bitcoin na OKEx. 

Wzrastając przez siedem kolejnych tygodni, Bitcoin (BTC) doświadczył swojej pierwszej poważnej korekty tuż przed Świętem Dziękczynienia. Po południu 25 listopada cena BTC po raz pierwszy osiągnęła najwyższy poziom około 19,500 USD, zgodnie z ceną indeksu OKEx BTC, ale następnie zaczęła gwałtownie spadać, tracąc ważne krótkoterminowe i średnioterminowe wsparcie w wysokości 18 900 USD i 17 400 USD przez koniec dnia.

Ogromny spadek spowodował największe codzienne likwidacje na rynku instrumentów pochodnych od 12 marca – łącznie 1,335 mld USD na głównych giełdach. Wszyscy inwestorzy, którzy kupili na rynku spot w ciągu ostatnich ośmiu dni, również zostali uwięzieni.

Podczas gdy indeks BTC wynosi obecnie 16 800 USD, OKEx Quarterly Futures (BTCUSD1225) są notowane na poziomie około 17 050 USD z premią w wysokości 250 USD, czyli około 1,45% w stosunku do ceny indeksu. 

W piątek kontraktów futures z zeszłego tygodnia W artykule zauważyliśmy, że rynek spodziewał się wycofania, a inwestorzy zbierali zyski. Ale mimo że cena BTC spadła w tym tygodniu o 3000 USD, optymizm rynku wydaje się daleki od zmiażdżenia.

Zarówno wskaźnik długich / krótkich pozycji BTC, jak i wskaźnik marży kredytowej rosną, wskazując na bycze rynkowe. Co więcej, otwarte zainteresowanie CME wyprzedza inne giełdy po raz pierwszy po korekcie, co wskazuje, że inwestorzy instytucjonalni również stawiają na przyszłość Bitcoina..

OKEx BTC Quarterly Futures (BTCUSD1225), od 8:00 czasu UTC 27 listopada. Źródło: OKEx, TradingView

Odczyty danych handlowych OKEx

Odwiedź stronę z danymi handlowymi OKEx, aby poznać więcej wskaźników. 

Stosunek długich / krótkich BTC

Stosunek długich / krótkich pozycji BTC osiągnął ostatnio maksimum 1,12 po tym, jak cena indeksu przebiła 19000 USD we wtorek, a następnie gwałtownie spadł do 0,95 w ciągu 24 godzin, co wskazuje, że inwestorzy wprowadzali krótkie pozycje, aby chronić swoje zyski.

Inną obserwacją jest to, że kiedy cena spadła do 17 000 USD w czwartek, stosunek długich / krótkich pozycji nagle wzrósł do 1,12, odzwierciedlając pośpiech inwestorów detalicznych, by kupić spadek. W rezultacie cena na krótko odbiła do 17 400 USD, po czym drugie cofnięcie wyniosło zaledwie 16 200 USD..

Relacja długich / krótkich nadal oscyluje wokół 0,95 – a w porównaniu z danymi historycznymi z ostatnich kilku tygodni wskazuje to, że sentyment handlu detalicznego jest nadal głównie byczy.

Czas zbierania danych: 20.11 od 6:00 UTC do 11/27 06:00 UTC

Stosunek pozycji długich do krótkich porównuje całkowitą liczbę użytkowników otwierających pozycje długie z tymi, którzy otwierają pozycje krótkie. Wskaźnik jest obliczany na podstawie wszystkich kontraktów futures i swapów bezterminowych, a długa / krótka strona użytkownika jest określana na podstawie jego pozycji netto w BTC.

Na rynku instrumentów pochodnych za każdym razem, gdy otwierana jest pozycja długa, jest ona równoważona pozycją krótką. Całkowita liczba pozycji długich musi być równa łącznej liczbie pozycji krótkich. Gdy stosunek jest niski, oznacza to, że więcej osób trzyma spodenki.

Podstawa BTC

Optymizm rynku znajduje odzwierciedlenie w premii kwartalnych kontraktów terminowych. Po tym, jak ceny przebiły się w środę powyżej 19 200 USD, premia osiągnęła niedawne maksimum 400 USD, czyli 2%. Przy grudniowych kwartalnych kontraktach terminowych, które wygasną za mniej niż miesiąc, premia ta jest stosunkowo wysoka.

Jednak nadmierne poziomy składek wskazują również na zbliżające się odwrócenie sytuacji na rynku. Podstawa BTC powróciła teraz na 250 USD, czyli 1,4%, czyli w zasadzie tyle samo, co w zeszły piątek, co wskazuje, że optymizm rynku jest nadal nienaruszony.

Ponadto zaobserwowaliśmy w środę, że cena wieczystego swapa BTC wzrosła, gdy stopa finansowania przekroczyła 0,1%. Biorąc pod uwagę 0,01% do 0,03% jako normalny zakres stóp finansowania, środowe dane pokazują, że handlowcy detaliczni ścigali wzrost cen.

Czas zbierania danych: 20.11 od 6:00 UTC do 11/27 06:00 UTC

Wskaźnik ten pokazuje kwartalną cenę kontraktów futures, cenę indeksu spot, a także różnicę bazową. Podstawa dla określonego czasu jest równa kwartalnej cenie kontraktów futures minus cena indeksu spot.

Cena kontraktów futures odzwierciedla oczekiwania traderów co do ceny Bitcoina. Gdy podstawa jest pozytywna, oznacza to, że rynek jest zwyżkowy. Gdy podstawa jest ujemna, oznacza to, że rynek jest niedźwiedzi.

Podstawa kwartalnych kontraktów terminowych może lepiej wskazywać długoterminowy trend rynkowy. Kiedy podstawa jest wysoka (dodatnia lub ujemna), oznacza to więcej miejsca na arbitraż.

Otwarte zainteresowanie i wolumen obrotu

W środę otwarte odsetki osiągnęły najwyższy w historii poziom 1,3 miliarda dolarów. Jednak ogromny spadek cen, który nastąpił, spowodował krwawienie na rynkach instrumentów pochodnych, a OI spadła o 200 milionów dolarów w ciągu dwóch dni.

Obecnie OI OKEx w wysokości 1,1 miliarda dolarów zostało przekroczone przez CME o 1,16 miliarda dolarów pochylenie danych, co do pewnego stopnia pokazuje, że inwestorzy instytucjonalni nadal mają zaufanie do rynku po korekcie. 

Czas zbierania danych: 20.11 od 6:00 UTC do 11/27 06:00 UTC

Otwarte odsetki to całkowita liczba zaległych kontraktów futures / swapów, które nie zostały zamknięte w danym dniu.

Wolumen obrotu to całkowity wolumen obrotu kontraktami futures i bezterminowymi swapami w określonym przedziale czasu.

Jeśli otwartych jest 2000 długich kontraktów i 2000 otwartych kontraktów krótkich, otwarte odsetki będą wynosić 2000. Jeśli wolumen obrotu gwałtownie wzrośnie, a otwarte odsetki spadną w krótkim czasie, może to oznaczać, że wiele pozycji zostało zamkniętych lub zostało zmuszonych do upłynnienia. Jeśli zarówno wolumen obrotu, jak i otwarte odsetki wzrosną, oznacza to, że wiele pozycji zostało otwartych.

Współczynnik pożyczki do depozytu zabezpieczającego BTC

Współczynnik pożyczek zabezpieczających BTC wykazał stopniowy wzrost z 8,0 do 10,6 w zeszły piątek. Współczynnik marży kredytowej nadal wzrastał, nawet gdy cena gwałtownie spadała, co wskazuje, że handlowcy detaliczni uważają, że dno jest blisko.

Czas zbierania danych: 20.11 od 6:00 UTC do 11/27 06:00 UTC

Współczynnik depozytu zabezpieczającego to dane z rynku spot pokazujące stosunek użytkowników pożyczających USDT do pożyczających BTC w wartości USDT w danym okresie. 

Ten współczynnik pomaga również handlowcom przyjrzeć się nastrojom rynkowym. Ogólnie rzecz biorąc, traderzy pożyczający USDT dążą do kupna BTC, a pożyczający BTC starają się je skrócić.

Wysoki wskaźnik depozytu zabezpieczającego wskazuje, że rynek jest zwyżkowy. Kiedy jest niski, oznacza to, że rynek jest niedźwiedzi. Ekstremalne wartości tego wskaźnika w przeszłości wskazywały na odwrócenie trendów.

Wgląd w tradera

Robbie, analityk inwestycyjny OKEx

Cena BTC może wejść w fazę konsolidacji w krótkim okresie ze względu na czwartkową korektę 3000 USD. Poprzednia strefa handlowa z drugiego tygodnia listopada – czyli od 15 800 do 16 400 USD – zapewni wsparcie dla BTC. Z drugiej strony, średnioterminowe wsparcie w wysokości 17 400 USD w zeszłym tygodniu zmieniło się w opór.

Jeśli cena nie może wkrótce przekroczyć przedziału od 17 400 do 17 600 USD, rynek może osłabnąć, zwłaszcza że podobno wieloryby ponownie deponują duże sumy BTC na giełdach. Jednak w perspektywie średniookresowej uczestnicy rynku – zarówno instytucjonalni, jak i detaliczni – wydają się być pewni siebie, jak podkreślono powyżej.

OKEx Insights przedstawia analizy rynku, szczegółowe funkcje i wyselekcjonowane wiadomości od specjalistów od kryptowalut.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map