Wydajność algorytmicznych stablecoinów sugeruje, że nie uzasadnili jeszcze swoich modeli

Przegląd rynku algorytmicznych stablecoinów i wydajności ich różnych modeli

Algorytmiczne stabilne monety zyskują ostatnio dużą popularność, zwłaszcza ze względu na boom DeFi i wynikającą z tego popularność zautomatyzowanych rynków pieniężnych i protokołów finansowych zbudowanych w oparciu o technologię blockchain..

Jednak, jak omówiliśmy w naszej najnowszej dogłębnej analizie przestrzeni stablecoin, obecne rozwiązania są dalekie od ideału – i chociaż modele algorytmiczne mogą wyglądać solidnie na papierze, nie zostały jeszcze sprawdzone w praktyce.

W tym komentarzu rynkowym przyjrzymy się bliżej niedawnym wynikom kilku takich stablecoinów i skomentujemy ich sukces lub jego brak w zapewnianiu stabilności cen w kryptosferze..

Stablecoiny w modelu rebase

Jak wyjaśniono w naszej szczegółowej funkcji, o której mowa powyżej, dostosowując salda tokenów w portfelach użytkowników, rebase stablecoins zapewnia, że ​​posiadacze zawsze zachowują ten sam procentowy udział w całej kapitalizacji rynkowej.

Ampleforth (AMPL) jest dobrym przykładem takiego stablecoina, zwłaszcza że nie ma innych godnych uwagi projektów wykorzystujących ten model. YAM Finance, projekt DeFi, który był kiedyś niezwykle popularny, również niedawno niepełnosprawny jego funkcja rebase.

Zgodnie z modelem rebase, podaż AMPL jest dostosowywana raz na 24 godziny zgodnie ze średnią ceną ważoną wolumenem, czyli VWAP – w ten sposób protokół stara się utrzymać token w stabilnej cenie 1 dolara.

Jednak przegląd cen AMPL w ciągu ostatnich 90 dni pokazuje wahania między 0,75 a 1,70 USD. Te wahania, choć nie idealne, pokazują poprawę stabilności AMPL w porównaniu z jego wynikami w lipcu 2020 r., Kiedy przez krótki czas notowano powyżej 2 USD..

Podczas gdy użytkownicy posiadający AMPL nadal podlegają zmianom wartości swoich sald, mogą dalej ograniczać tę zmienność, zwracając uwagę na zmiany podaży na różnych etapach, takie jak deflacja, inflacja i wzrost popytu spowodowany zdarzeniami..

Cena AMPL z ostatnich 90 dni. Źródło: CoinGecko

To powiedziawszy, AMPL jest jednym z bardziej stabilnych algorytmicznych stablecoinów dostępnych obecnie na rynku i nadal wykorzystuje model rebase.

Stablecoiny wykorzystujące model wielotokenowy

W modelu wielotokenowym, znanym również jako akcje Seigniorage, liczba rzeczywistych tokenów w portfelu użytkownika nie zmienia się w odpowiedzi na zmiany cen. Zamiast tego mechanizm stabilności cen jest przenoszony na tokeny wtórne, które motywują dostawców płynności i pożyczkodawców do wspierania ceny.


Basis Cash to stablecoin korzystający z tego modelu, który działa od około dwóch miesięcy. W swoim protokole ma trzy typy tokenów: stablecoin (BAC), token dywidendy (BAS) i token obligacji (BAB). Gdy cena BAC jest niższa niż 1 USD, BAB uzyskuje się niszcząc BAC z rabatem, a gdy cena BAC jest wyższa niż 1 USD, BAB jest wymieniany na BAC w stosunku jeden do jednego. Ponadto, jeśli wszystkie obligacje zostaną wykupione, posiadacze BAS mogą otrzymać dodatkowy BAC, gdy cena BAC jest wyższa niż 1 USD.

Aktualna cena BAC, BAS i BAB. Źródło: Basis Cash

Pomimo faktu, że Basis Cash jest zbudowany na tak złożonym mechanizmie, podczas przeglądu wyników cenowych BAC w ciągu ostatnich 30 dni widzimy, że straciła cenę 1 USD na ponad 10 dni. BAC znajduje się teraz poniżej 0,60 USD i nie wykazuje oznak silnego odbicia.

Przyczyną takiej sytuacji może być duża emisja długu, która nastąpiła po tym, jak cena BAC spadła poniżej 1 dolara. Duża emisja obligacji oznacza dłuższy czas oczekiwania na wykup, co dodatkowo prowadzi do nadmiernej deflacji stablecoina.

Ostatecznie staje się to cyklem, w którym niska cena BAC oznacza konieczność wymiany większej ilości BAB z rabatem, co dodatkowo wywiera presję na cenę BAC.

Basis Cash nie przeszedł jeszcze pełnego cyklu i potrzebuje więcej czasu, aby wykazać odporność swojego mechanizmu. Chociaż możliwe jest, że w pewnym momencie w przyszłości ponownie wejdzie w fazę inflacyjną, w tej chwili wydaje się to trudne.

Cena BAC z ostatnich 90 dni. Źródło: CoinGecko

Basis Coin, naśladowca Basis Cash, upada jeszcze szybciej. Stablecoin w tym protokole, BCC, kosztuje 0,11 USD od 20 stycznia i nigdy nie ustabilizował się na poziomie około 1 USD przez ponad 24 godziny. BCC najwyraźniej nie zapewniło stabilności cen i pozostaje pod presją ogromnych wykupów obligacji, co sprawia, że ​​jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie powrócił do kursu 1 USD..

Wykres cen BCC logarytmiczny od 2 stycznia do 20 stycznia Źródło: CoinGecko

Empty Set Dollar (ESD), inny algorytmiczny protokół stablecoin, używa pliku "kupon" mechanizm finansowania zadłużenia protokolarnego. Kupony kupuje się poprzez spalanie ESD, co skutkuje kurczeniem się dostaw. Kupony można następnie wymienić na ESD, gdy protokół wejdzie w fazę inflacyjną.

ESD traktuje ośmiogodzinny cykl jako plik "epoka," co oznacza, że ​​całkowita liczba tokenów w obiegu jest korygowana w krótszym cyklu. Dług jest tworzony, gdy plik "epoka" kończy się, a średnia ważona wolumenem, czyli VWAP, spada poniżej 1 USD. Tak więc, jeśli cena ESD spadnie poniżej kotwicy dla wielu "epoki," dług staje się większy, a tymczasem "kupon" rabat staje się większy, aby zachęcić ludzi do zakupów. Ponadto ESD dodaje do długu okres zapadalności, w którym kupony wygasają w 90 "epoki," co odpowiada 30 dniom.

Chociaż ESD wprowadził wiele ulepszeń, na papierze, w stosunku do AMPL i BAS, patrząc wstecz na jego cenę w ciągu ostatnich 30 dni, wyraźnie widać, że jego obecna cena wynosząca 0,51 USD jest daleka od 1 USD. Teoretycznie to, czy ceny ESD odbiją, czy nie, będzie zależeć od momentu wygaśnięcia dużej liczby obligacji. Na razie ESD również potrzebuje czasu, aby się sprawdzić.

Cena ESD z ostatnich 30 dni. Źródło: CoinGecko

Dynamic Set Dollar (DSD), kopia ESD, różni się pod pewnymi względami, w tym wydłużając okres zapadalności kuponów i zmniejszając liczbę ekspansji i kurczenia tokena. DSD również weszła w fazę deflacji w ciągu ostatnich dwóch tygodni, ale obecna cena 0,65 USD wydaje się być stabilniejsza niż ESD.

Cena DSD z ostatnich 14 dni. Źródło: CoinGecko

Stablecoiny wykorzystujące model częściowo zabezpieczony

FRAX, uruchomiony około miesiąc temu, jest częściowo zabezpieczonym stablecoinem i pierwszym na świecie stablecoinem wykorzystującym algorytm frakcyjny. Każdy może stworzyć FRAX, dostarczając dwa tokeny: token zabezpieczenia (USDT i USDC obsługiwane w genesis) oraz token zarządzania, FXS. Obecny współczynnik zabezpieczenia wynosi 82,25%, co oznacza, że ​​1 FRAX może zostać wybity za 0,8225 USD USDT lub USDC i 0,1775 USD FXS.

Teoretycznie, gdy 1 FRAX jest poniżej 1 $, arbitrzy kupią FRAX i wykorzystają go do umorzenia USDC i FXS oraz czerpania zysków ze sprzedaży FXS. Popyt na zakupy FRAX pozwoli kursowi ponownie osiągnąć 1 dolar. Gdy 1 FRAX przekroczy 1 $, arbitrzy wybijają FRAX za pomocą USDC i FXS, a następnie sprzedają FRAX z zyskiem. Ta presja sprzedaży spowoduje powrót kursu wymiany do 1 dolara.

FRAX jest jednak wciąż na bardzo wczesnym etapie, a obligacje używane do złagodzenia fazy deflacyjnej, kiedy sprzedawane są duże ilości tokenów FXS, nadal nie zostały uruchomione. To powiedziawszy, protokół był bardzo stabilny przez ostatni miesiąc, a cena FRAX jest mocno zakotwiczona na poziomie 1 USD. Ponadto wielkość rynku FRAX rośnie powoli, a całkowita emisja FRAX nie przekroczyła 26 mln. Nadal musimy sprawdzić, czy FRAX pozostanie zakotwiczony, gdy wskaźnik zabezpieczeń będzie dalej obniżany i czy jego łączna emisja będzie dalej rosnąć.

Cena FRAX od momentu premiery. Źródło: Frax Finance

Algorytmiczne stablecoiny mają wiele do udowodnienia

Po przejrzeniu wszystkich wyżej wymienionych algorytmicznych monet stabilnych, widzimy, że wykorzystanie obligacji i dywidend jako zachęt wydaje się działać w pewnym stopniu. Jednak z pewnością istnieje spekulacyjny element wysokiego ryzyka związany z tymi modelami.

Chociaż algorytmiczne stablecoiny mają być bardziej skalowalne niż stablecoiny z zabezpieczeniem zwrotnym, ostatnie wyniki rynkowe sugerują, że nie zawsze działają one dobrze w praktyce i potrzebują więcej czasu i dojrzałości rynkowej, aby pozostać mocno zakotwiczonymi w miękkim pegu za 1 USD.

Niezależnie od tego, jest oczywiste, że boom DeFi i ogólna zmiana w kierunku rozwiązań finansowych opartych na blockchain zachęcają do innowacji i eksperymentowania, które prawdopodobnie przyniosą pozytywne wyniki i lepsze, solidniejsze protokoły w przyszłości. Do tego czasu stablecoiny z zabezpieczeniem fiat prawdopodobnie pozostaną popularne.

OKEx Insights przedstawia analizy rynku, szczegółowe funkcje, oryginalne badania & wyselekcjonowane wiadomości od specjalistów od kryptowalut.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map