Co bliskie zera stopy procentowe oznaczają dla stablecoinów i dlaczego nie hamują ich wzrostu

Przegląd

Nadzwyczajne środki na niezwykłe czasy, a także może oznaczać doprowadzenie do niezwykłych następstw. Chociaż widzieliśmy, jak rynki aktywów początkowo odradzały się po wyprzedaży koronawirusa, pandemia jest daleka od zakończenia, a strach przed globalną recesją rośnie.

Woda, która nosi łódź, jest tą samą, która ją połyka. Niezwykle łagodne środki przyjęte przez globalne banki centralne i decydentów mogą w jakiś sposób ograniczyć szkody gospodarcze, ale mogą też stworzyć inne wyzwania.

Zarówno rynki tradycyjne, jak i rynki kryptowalut najwyraźniej coraz bardziej obawiają się ujemnych kursów w USA, a ostatnio wśród decydentów było znacznie więcej rozmów na ten temat. Jeśli zobaczymy ujemne stopy procentowe w USA, w jaki sposób ta skrajna miara wpłynie na rynek stablecoinów i jego model biznesowy oraz ogólnie na rynek kryptowalut?

Pandemic wysyła szybkość prawie do zera

Amerykańska Rezerwa Federalna i inne banki centralne podjęły odważne kroki, aby złagodzić wpływ koronawirusa na światową gospodarkę i rynki finansowe. Po dwóch niespodziewanych obniżkach stóp 3 marca i 15 Marca, stopa funduszy federalnych jest teraz obniżona do 0–0,25%, czyli poziomów, których rynki nie widziały od czasu światowego kryzysu finansowego. Co więcej, na 23 marca, Fed ogłosił wznowienie luzowania ilościowego bez ograniczeń, otwierając drzwi do zakupu aktywów, które „musiały wspierać sprawne funkcjonowanie rynku."

Rysunek 1: Fundusze federalne USA celują w górne i dolne przedziały (Źródło: Broad of Governors of Federal Reserve System; St Louis Fed.)

Uwagę analityków zwróciły reakcje rynków skarbowych. Rentowności miesięcznych i trzymiesięcznych Stanów Zjednoczonych spadły w obszarze ujemnym. Spadek nastąpił niedługo po tym, jak Fed dokonał tego "QE nieskończoność" ogłoszenie. Mimo że obaj nieznacznie odbili się od minimów, rynki nie wykluczyły całkowicie, że rentowności mogą wrócić do ujemnych.

Wykres 2: Rentowności 1M i 3M w USA spadły do ​​wartości ujemnej (Źródło: Tradingview)

Naprawdę ujemne stopy procentowe w USA?

W związku z tym narastały dyskusje na temat spadku stopy funduszy federalnych, a rynki i decydenci mieli bardzo różne poglądy.

Na konferencji prasowej 15 marca przewodniczący Fed, Jerome Powell ostrzeżony prawdopodobnie będzie to wzrost gospodarczy w USA "słaby" w 2Q. Mimo to bank centralny „nie wykorzysta ujemnych stóp procentowych do walki z pandemią koronawirusa”. Powell dodał, że „Uważamy, że ujemne stopy procentowe nie będą odpowiednią reakcją polityczną w Stanach Zjednoczonych”,

Wydaje się, że niektórzy inni urzędnicy Fed wyrazili łagodniejsze stanowisko w tej sprawie. Neel Kashkari, prezes Rezerwy Federalnej Minneapolis, powiedziany ujemne stopy procentowe są mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe.

Tymczasem prezydent Donald Trump wydaje się bardziej zwolennikiem polityki ujemnych stóp procentowych. Znowu na Światowym Forum Ekonomicznym, Trump powiedziany, „Jesteśmy zmuszeni konkurować z krajami, które uzyskują ujemne stopy procentowe, coś bardzo nowego, co oznacza, że ​​płacą im pożyczki, coś, do czego mógłbym się bardzo szybko przyzwyczaić. Kocham to."

Niedawno Federal Reserve Bank of St. Louis Economic Research opublikował plik nauka o bankach centralnych, które mają ujemne stopy procentowe i prawdopodobieństwo, że amerykański Fed będzie ujemny.

A więc, czy Stany Zjednoczone będą miały ujemny wynik? Wydaje się, że nie ma na to krótkiej odpowiedzi, przynajmniej na krótką metę, ale w obecnej sytuacji nic nie jest nie do przyjęcia. Jednak, jak zareaguje rynek stablecoinów zorientowany na USD, gdy zmaterializuje się środowisko ujemnego kursu w USA?

Stopy procentowe, dolar i stablecoin

Dolar od dawna uważany jest za walutę bezpiecznej przystani w stresujących czasach, a niedawne zawirowania rynkowe wywołane przez COVID są klasycznym przykładem. Z uwagi na niepokój związany z wirusami, indeks dolara wzrósł z górnych 94 uchwytów do obszaru 102 podczas szczytu wyprzedaży.

Stablecoin ma podobną koncepcję, stablecoiny z ustaloną wartością USD, takie jak USDT i USDC, były uważane za bezpieczniejsze aktywa kryptograficzne w porównaniu z innymi kryptowalutami, gdy rynek się załamuje.

Kapitalizacja rynkowa głównych stablecoinów znacznie wzrosła w marcu. Aprecjacje uwydatniły nastroje związane z rezygnacją z ryzyka w czasie, gdy ceny BTC spadły z 9200 USD do 3850 USD w ciągu tygodnia. Inne wskaźniki, takie jak wolumen i liczba transakcji w łańcuchu, również nakreśliły ten obraz zapotrzebowania na raj.

Rysunek 3: Kapitalizacja rynkowa głównych stablecoinów do 31 marca (Źródło: DeFiPrime; Messari)

Stablecoiny z ustaloną stawką USD są wrażliwe na popyt na dolary ze względu na swój charakter i nie można zignorować ogólnego poglądu rynku na temat dolara, kursu stóp procentowych Fed i innych powiązanych czynników, gdy mowa o stablecoinach powiązanych z USD.

Ponieważ stablecoin w USD i dolar ma wartość 1: 1, emitenci stablecoinów kaucja pieniądze swoich klientów na tradycyjne rachunki bankowe podczas wydawania równowartości stablecoinów w USD. Emitenci zarabiają na zbieraniu odsetek generowanych przez te pieniądze, co było głównym źródłem przychodów emitentów stablecoinów.

Teraz Fed obniżył swoje referencyjne stopy procentowe prawie do zera, co oznacza, że ​​banki również obniżą roczną procentową rentowność rachunków oszczędnościowych zgodnie z ruchem Fed. Emitenci stablecoinów prawdopodobnie uzyskują teraz mniejsze dochody z płatności odsetek. Wyobraź sobie, że gdyby stopa funduszy federalnych spadła do wartości ujemnej, oszczędzający mogliby nawet zapłacić bankom za zatrzymanie swoich pieniędzy, tak jak Europa i Japonia, a emitenci stablecoinów nie będą na to odporni.

Stablecoiny są tutaj, aby pozostać i rosnąć

Obecne środowisko niskich stóp procentowych może zmusić emitentów stablecoin do poszukiwania innych źródeł przychodów, takich jak umieszczanie pieniędzy klientów w instrumentach inwestycyjnych o niezerowym ryzyku, podczas gdy niektórzy inni emitenci mogą zacząć pobierać opłaty od użytkowników, ale to nie znaczy, że emitenci stablecoinów wkrótce wycofają się z biznesu. Może być odwrotnie.

Interes instytucjonalny w stablecoin kwitnie, zwłaszcza w zakresie przepływu pieniędzy, płatności w obszarach transakcji na papierach wartościowych. JPM Coin firmy JP Morgan jest doskonałym przykładem dużego banku inwestycyjnego, który chciał wykorzystać technologię blockchain, aby umożliwić natychmiastowy transfer płatności. Jednak dzieje się to tylko między ich klientami instytucjonalnymi.

Fakt, że nie tylko bankowi giganci chcą skorzystać z technologii blockchain, banki centralne również okazały rosnące zainteresowanie. LBCh pracuje nad cyfrową formą juana i podobno jest coraz bliżej uruchomić. Raporty wskazują również, że bank centralny postrzega cyfrową walutę jako „wygodne narzędzie dla zerowej i ujemnej stopy procentowej”. W międzyczasie Fed, EBC, BOE i BOJ również zintensyfikowały swoje wysiłki w tej dziedzinie.

Mimo że CBDC a stablecoiny mogą nie działać w ten sam sposób, świadomość banków centralnych na temat blockchain wskazuje, jak ta przełomowa technologia może zmienić sposób rozliczania w bardziej praktycznym podejściu i właśnie tam pojawia się stablecoin.

DeFi może być kolejnym jasnym punktem dla stablecoina. W świetle ostatniego długu 4 mln USD bańka ze względu na spadek cen na ETH, który prawie uczynił MakerDAO awaryjnym wyłączeniem, głos o centralnym zabezpieczeniu USD w systemie DeFi rośnie.

Paolo Ardoino, CTO w Tether, powiedział Coindesk to, "Nie można mieć algorytmicznych stablecoinów polegających wyłącznie na samych zasobach kryptograficznych," Ardoino dodał, że scentralizowane zabezpieczenie w USD może zapewnić "bezpieczny zestaw ramion" do ekosystemu DeFi.

Ponieważ oczekuje się, że DeFi będzie nadal się rozwijać, wierzymy, że wkrótce będzie coraz więcej rozmów na ten temat i jest to coś, czego obserwatorzy stablecoinów nie będą chcieli przegapić.

Wniosek

Obecne środowisko prawie zerowych stóp procentowych może stawiać emitentów stablecoin na nieco proaktywnej pozycji w zakresie zarządzania rezerwami. Jednak niekoniecznie jest to zła rzecz. Z szerszej perspektywy, stablecoin był istotną częścią szerszej przestrzeni kryptowalut; jego znaczenie rosło i będzie nadal rosło. Jako inwestor indywidualny, stablecoin może zapewnić schronienie w trudnych warunkach rynkowych. W czasie, gdy rynek stablecoinów staje się bardziej konkurencyjny, handlowcy i inwestorzy mogą zbadać opcje, które mają w przestrzeni stablecoinów. OKEx niedawno 10 najlepszych kryptowalut na pary USDC, w tym BTC, LTC, ETH i XRP, premiera nastąpiła po kapitalizacji rynkowej USDC przekroczył 680 mln dolarów pod koniec marca wobec zaledwie 439 mln dolarów w lutym.

Śledź OKEx na:

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map