Francuski bank centralny kończy kwestię bezpieczeństwa przy pomocy cyfrowego euro

W Europie, a dokładniej we Francji, osiągnięto ważny kamień milowy w kierunku wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Akceptacja waluty cyfrowej na poziomie globalnym, a nawet krajowym była od zawsze postrzegana jako potok. Niemniej jednak, nawet po odrzuceniu największej cyfrowej waluty na świecie – Bitcoin – państwa narodowe i banki centralne zaczęły zwracać większą uwagę i pracować nad cyfrową wersją własnej waluty.

Chociaż kilka krajów poczyniło pewne postępy, wiadomo, że Chiny są na najbardziej zaawansowanym etapie uruchamiania własnego CBDC. Jednocześnie wiadomości o udanym teście na cyfrowe euro pochodzą z banku centralnego Francji.

Banque de France ujawnia postęp CBDC

Banque de France odsłonięty że wykorzystał blockchain opracowany przez własny zespół do rozliczenia emisji cyfrowych papierów wartościowych, wykorzystując kompleksową infrastrukturę blockchain.

Ten pierwszy udany test został przeprowadzony we współpracy z jednym z największych banków we Francji – Société Générale. W tak zwanej emisji listów zastawnych łączna wartość sięga 40 milionów euro (~ 44 milionów dolarów).

Staje się to godnym uwagi kamieniem milowym w zakresie wydawania zabezpieczeń cyfrowych, ponieważ transakcja została natychmiast rozliczona metodą „dostawa za płatność” (DvP) bezpośrednio w stosunku do cyfrowych euro..

Société Générale pochwaliło wyniki testu i jest bardzo optymistycznie nastawione do korzyści, jakie mogą przynieść waluty cyfrowe, mówiąc: „To toruje drogę do automatyzacji i skrócenia procesów płatności, z uproszczoną infrastrukturą rynkową i wzmocnionym bezpieczeństwem”.

Według doniesień cyfrowa waluta banku centralnego ma być używana do rozliczeń międzybankowych, a nie do płatności konsumenckich. Pozytywny wynik tego wstępnego testu zachęca Société Générale do poddania się bardziej rygorystycznym testom w nadchodzących tygodniach:

„Eksperyment ten został przeprowadzony od początku do końca z wykorzystaniem infrastruktury blockchain… Pokazuje wykonalność finansowych papierów wartościowych rozliczanych cyfrowo i dostarczanych w cyfrowej walucie banku centralnego (CBDC) do rozliczeń międzybankowych” – stwierdził Societe Generale.

Staje się to również wielkim kamieniem milowym dla Banque de France. Ambicja banku centralnego, by przetestować walutę cyfrową, została wyrażona pod koniec ubiegłego roku w grudniu 2019 r., Wynikająca z woli politycznej do objęcia roli lidera w Unii Europejskiej.

Francuskie wysiłki na rzecz wypłaty dywidend w cyfrowym euro

Działalność rozwojowa i zachęcające wyniki testów dotyczących cyfrowego euro pochodzącego z Banque de France umacniają pozycję tego kraju w czołówce rynku cyfrowych papierów wartościowych.

Banque de France oświadczył, że w ciągu najbliższych kilku tygodni będzie nadal przeprowadzał więcej testów z innymi instytucjami finansowymi w ramach trwającej eksploracji cyfrowego euro.


„Wyniki tych eksperymentów będą ważnym elementem wkładu Banque de France w bardziej globalną refleksję prowadzoną przez Eurosystem nad interesem [CBDC]” – stwierdził bank centralny.

Nie tak dawno bank centralny uruchomił program cyfrowego euro. W kwietniu bank centralny oświadczył, że zamierza odkryć zalety walut cyfrowych w rozliczaniu i rozrachunku tokenizowanych aktywów finansowych.

Bank centralny przyznał, że od czasu uruchomienia programu pojawiło się wiele aplikacji i zainteresowania testowaniem cyfrowej waluty banku centralnego, podkreślając wiodącą rolę tego kraju w innowacjach w technologii płatności..

Ta obecna iteracja cyfrowej waluty banku centralnego jest przeznaczona do użytku przez instytucje finansowe, a nie do płatności detalicznych. W momencie uruchomienia programu bank centralny oświadczył, że nie zamierza zastępować monet i banknotów.

Według prezesa banku centralnego strona konsumencka musiałaby zostać uzupełniona inną walutą cyfrową, która koncentruje się na użyteczności i może nie być wspierana przez technologię blockchain.

Wyścig o pierwszą cyfrową walutę banku centralnego

Francja nie jest jedynym krajem, który rozpoczął testowanie walut cyfrowych banków centralnych. W zeszłym miesiącu Chiny w końcu potwierdziły, że rozpoczęły testowanie swojego cyfrowego juana w czterech miastach. Według Ludowego Banku Chin, zaczął on badać CBDC już w 2014 roku, a sfinalizował podstawowy projekt w styczniu.

Jeśli rządy były nieugięte w przyjęciu waluty cyfrowej, teraz wydaje się, że banki centralne dążą do tego, by być pierwszymi na rynku. Nie jest to również zaskakujące, ponieważ odnosząca sukcesy waluta cyfrowa emitowana przez duży bank centralny może być używana jako waluta międzynarodowa – potencjalnie osłabiając rolę istniejących walut, takich jak dolar amerykański.

Eksperci monetarni wyrazili opinię, że aktywa cyfrowe wykorzystywane w skali globalnej mogą znacznie zmniejszyć wpływ dolara amerykańskiego na światowy handel i osłabić jego pozycję jako światowej waluty rezerwowej.

Niezależnie od tego, czy będzie to waluta cyfrowa zbudowana przez bank centralny, czy neutralny zasób cyfrowy, taki jak Bitcoin, jasne jest, że świat finansowych papierów wartościowych przechodzi sejsmiczną zmianę.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map