Jeśli chodzi o wybór jurysdykcji dla oferty cyfrowych papierów wartościowych, Malta zajmuje pierwsze miejsce na liście. W ciągu ostatnich kilku lat Malta zajęła wyjątkową pozycję jako „wyspa blockchain”, wspierając innowacje technologiczne poprzez wprowadzenie zaawansowanych przepisów dotyczących technologii blockchain, przyjaznej polityki podatkowej i progresywnego podejścia do regulacji..
Ten artykuł zawiera kompleksowy przegląd stanu prawnego cyfrowych papierów wartościowych na Malcie, oparty na miesiącach badań i osobistej komunikacji z maltańskim organem regulacyjnym i lokalnymi prawnikami, podczas gdy tworzyliśmy naszą platformę oferującą cyfrowe papiery wartościowe na wyspie..
Contents
Omówienie przepisów
Cyfrowe papiery wartościowe na Malcie są regulowane przede wszystkim tradycyjnymi przepisami dotyczącymi instrumentów i usług finansowych, z których najważniejszym jest ustawa o spółkach i ustawa o usługach inwestycyjnych. Akty te włączają się do przepisów prawa UE, a mianowicie MiFID II, rozporządzenia w sprawie prospektu emisyjnego i innych.
Oprócz istniejącego zbioru przepisów Malta wprowadziła również szczegółowe przepisy dotyczące innowacyjnych instrumentów finansowych opartych na łańcuchu bloków, które określają, co powinno być regulowane przez tradycyjne prawodawstwo, a co wchodzi w zakres nowego..
Podejście to różni się od przyjętego przez kraje o systemie prawa zwyczajowego, które nie wymagają specjalnego ustawodawstwa w celu określenia statusu prawnego obiektu innowacyjnego, opierając się zamiast tego na istniejącym.
Istnieją trzy główne akty odnoszące się w szczególności do cyfrowych papierów wartościowych:
- Virtual Financial Assets (VFA Act), która definiuje aktywa oparte na DLT i rządzące nimi zasady
- Malta Digital Innovation Authority (MDIA), który ustanowił MDIA jako podmiot zarządzający i jego rolę w regulowaniu spółek blockchain
- Ustalenia dotyczące technologii innowacyjnych & Services (ITAS), który wprowadził pojęcie „innowacyjne rozwiązania technologiczne”, procedurę i warunki licencjonowania
Obecnie opracowywana jest odrębna ustawa dotycząca STO jako metody pozyskiwania funduszy.
Oprócz tego istnieje kilka wskazówek i strategii. Najważniejsze z nich to dokument konsultacyjny MFSA STO, w którym przedstawiono podejście MFSA do STO i MFSA Fintech Strategy, w którym omówiono między innymi plany ustanowienia regulacyjnej piaskownicy dla przedsięwzięć fintech.
Poniżej przyjrzę się bliżej najważniejszym aspektom obowiązującego prawodawstwa.
Kompetentne władze
Na Malcie istnieją dwa główne organy regulacyjne zarządzające cyfrowymi papierami wartościowymi: Malta Financial Services Authority (MFSA) i Malta Digital Innovation Authority (MDIA).
MFSA jest jedynym organem regulacyjnym usług finansowych na Malcie, który reguluje zarówno dostawców usług finansowych, jak i emitentów wszelkiego rodzaju instrumentów finansowych. Ma to dwie konsekwencje dla emitentów cyfrowych papierów wartościowych:
- Muszą współpracować z dostawcami usług licencjonowanymi przez MFSA
- Ich oferta musi zostać zatwierdzona przez MFSA
Rola MDIA to ustanowienie i egzekwowanie zasad i norm dotyczących innowacji technologicznych. W odniesieniu do cyfrowych papierów wartościowych regulator sprawdza i autoryzuje infrastrukturę techniczną giełd kryptowalut i tokenów bezpieczeństwa oraz innych projektów infrastrukturalnych, aby upewnić się, że są one niezawodne i bezpieczne.
Aby uzyskać licencję MFSA (dominującego organu finansowego), niekoniecznie potrzebujesz autoryzacji MDIA – w większości przypadków wystarczy audyt systemu, a opinia MDIA pozostaje dobrowolna. Jeśli jednak wolumeny transakcji przekroczą określone poziomy, autoryzacja przez tego ostatniego staje się obowiązkowa.
Oczywiście MDIA ma ograniczoną przepustowość i nie może samodzielnie sprawdzić każdego wniosku pod kątem autoryzacji, więc regulator przyciąga niezależnych audytorów systemów posiadających licencję MDIA, aby przejrzeli projekt techniczny sugerowanego systemu. Obecnie jest ich pięć, w tym giganci konsultingowi KPMG i PwC. Po przeprowadzeniu audytu MDIA podejmuje ostateczną decyzję o udzieleniu zezwolenia na podstawie oceny audytora, modelu biznesowego, osobowości kierownictwa wyższego szczebla i kwalifikujących się udziałowców innowacyjnej firmy technologicznej.
Właściwe organy realizują trzy priorytetowe cele: ochrona inwestorów, wsparcie
Reputacja Malty jako „centrum doskonałości w zakresie innowacji technologicznych” oraz promowania zdrowej konkurencji i wyboru.
Silny nacisk na reputację sprawia, że Malta różni się od innych jurysdykcji przyjaznych blockchain, takich jak Estonia. Chociaż Malta robi wiele, aby promować biznes oparty na blockchain, ustanawiając jasne przepisy, tworząc regulacyjną piaskownicę fintech i tak dalej, uzyskanie licencji jest tutaj trudniejsze. Aby uzyskać licencję, firma musi spełnić rygorystyczne wymagania, przejść audyt systemów, aby zapewnić odporność infrastruktury, bronić swojego modelu biznesowego.
Jednym z niezbędnych wymogów, aby uzyskać zezwolenie na jakąkolwiek działalność regulowaną na Malcie, są tak zwane „kontrole kompetencji i prawidłowości” dla wszystkich uprawnionych akcjonariuszy (>25% udziałów) i kadra kierownicza wyższego szczebla – kolejny mechanizm zapobiegania oszustwom, ochrony inwestorów i dobrej reputacji Malty.
Takie środki tworzą dodatkową wiarygodność dla firmy licencjonowanej na Malcie, co z kolei stwarza zachęty dla porządnych firm do podejmowania tam działalności gospodarczej.
Ustawa o wirtualnych środkach finansowych: zapewnienie klasyfikacji
Ustawa VFA wprowadziła ramy prawne dla wirtualnych aktywów finansowych i ofert aktywów w listopadzie 2018 r. Ustawa definiuje cztery typy aktywów DLT:
- pieniądz elektroniczny – wspólne pieniądze rozliczane na DLT
- wirtualne tokeny – jednostki, które mają wartość tylko w systemie, na przykład punkty lojalnościowe
- instrumenty finansowe – aktywa określone w przepisach MiFID II, które obejmują między innymi zbywalne papiery wartościowe i jednostki uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania
- wirtualne aktywa finansowe – wszystko, co nie pasuje do żadnego z powyższych
Piękno ustawy polega na tym, że gdy składnik aktywów nie przyjmuje konwencjonalnych form, rozpatruje się go indywidualnie. W wielu jurysdykcjach nie stosuje się tak szczegółowego podejścia, preferując kwalifikowanie zasobów opartych na DLT ogólnie jako tokeny zabezpieczające, użytkowe i płatnicze z tymi samymi zasadami dla każdej grupy aktywów.
Chociaż utworzenie oddzielnej kategorii dla kryptowalut może wydawać się dobrym pomysłem, problem polega na tym, że jak wiemy, mogą się one bardzo różnić ze względu na swoją istotę: niektóre są natywnymi tokenami łańcucha blokowego, inne nie, niektóre są anonimowe, niektóre nie są, niektóre są zdecentralizowane, a niektóre nie.
Ustawa o VFA koncentruje się głównie na procedurach związanych z emisją lub oferowaniem wirtualnych aktywów finansowych. Jednak z samego aktu nie jest jasne, w jaki sposób tokeny bezpieczeństwa powinny być kwalifikowane w zależności od ich charakteru. W związku z tym MFSA wydała dalsze wytyczne i pracuje nad szczegółowym ustawodawstwem dotyczącym cyfrowych papierów wartościowych, które obejmie wszystkie konkretne przypadki użycia w branży..
Dokument konsultacyjny STO: definiowanie cyfrowych papierów wartościowych
Dokument konsultacyjny STO dzieli oferty tokenów bezpieczeństwa na tradycyjne i nietradycyjne.
Jednostki oferowane w ramach tradycyjnego STO są klasyfikowane jako instrumenty finansowe w rozumieniu MiFID. W związku z tym są one regulowane głównie przez MiFID i ustawę o usługach inwestycyjnych. W Stobox takie jednostki nazywamy „cyfrowymi papierami wartościowymi” i przeważnie z nimi pracujemy.
Wszystkie inne egzotyczne typy jednostek inwestycyjnych są objęte definicją nietradycyjnych STO. Najczęstszym przykładem może być jednostka, która zapewnia prawo do udziału w przychodach, ale nie reprezentuje kapitału przedsiębiorstwa, a zatem jest rodzajem kontraktu pochodnego. Wiele z dotychczas przeprowadzonych ofert tokenów zabezpieczających miało taki charakter, chociaż regulacje, którym podlegają, różnią się w zależności od jurysdykcji. Większość dotychczas przeprowadzonych ofert tokenów zabezpieczających miała taki charakter.
MFSA nie wydała jeszcze opinii w sprawie nietradycyjnych STO.
Regulacja prospektu: oferta & handel cyfrowymi papierami wartościowymi
Oferta cyfrowych papierów wartościowych jest regulowana głównie rozporządzeniem w sprawie prospektu emisyjnego, które nakłada na emitentów obowiązek rejestracji Prospektu w przypadku oferty publicznej. Jednak prawodawstwo europejskie uprzejmie przewiduje wyjątki, na podstawie których można przeprowadzić ofertę bez rejestracji Prospektu.
Dwa najczęściej używane to:
1) oferta skierowana wyłącznie do akredytowanych inwestorów (sprzedaż prywatna)
2) oferta za łączną kwotę poniżej 5 mln euro w Unii Europejskiej w okresie 12 miesięcy.
Niemniej jednak, jeśli emitent stara się wejść na giełdę w systemie obrotu, musi przestrzegać zasad notowania i przygotować dokument dopuszczenia podobny do Prospektu, zmniejszając w ten sposób korzyści wynikające z oferty zwolnionej..
Istnieją jednak uzgodnienia dotyczące rynku wtórnego, które nie są objęte definicją regulowanego systemu obrotu, a tym samym mogą wprowadzać mniej restrykcyjne zasady dopuszczania. Jedną z nich jest tablica ogłoszeń, czyli rynek, na którym uczestnicy mogą umieszczać swoje interesy kupna i sprzedaży, ale nie ma automatycznego dopasowywania. Zamiast tego transakcja jest inicjowana, gdy inny klient zgadza się z proponowanymi warunkami i decyduje się zostać kontrahentem transakcji. Chociaż nie ma jeszcze precedensu na Malcie, brytyjski Financial Conduct Authority, który podlega temu samemu prawodawstwu UE, nie uważa takiego rozwiązania za MTF:
„Naszym zdaniem żaden system, który jedynie odbiera, łączy, agreguje i transmituje wskazania zainteresowania, oferty i oferty lub ceny, nie powinien być uważany za system wielostronny. Oznacza to, że tablicy ogłoszeń nie należy traktować jako systemu wielostronnego. Dzieje się tak, ponieważ w tego typu obiektach nie ma reakcji jednego interesu handlowego na inny ”.
Z tego powodu w Stobox budujemy nasz rynek wtórny w formie tablicy ogłoszeń, aby zmniejszyć wymagania stawiane firmom na wejście na pokład i dostęp do płynności.
Końcowe przemyślenia
Malta wprowadziła jedne z najbardziej postępowych ram prawnych dla cyfrowych papierów wartościowych na świecie, które zapewniają równowagę między ochroną inwestorów a ułatwianiem innowacji. Tworzenie kompleksowych przepisów od podstaw jest zadaniem nietrywialnym i zajmuje dużo czasu – wyjaśnia to, dlaczego większość ofert cyfrowych papierów wartościowych do tej pory miała miejsce w innych jurysdykcjach. Jednak właśnie ze względu na fakt, że Malta włożyła w to tyle czasu i wysiłku, maltańskim usługodawcom i firmom można zaufać zarówno z punktu widzenia długoterminowej stabilności regulacyjnej, jak i zgodności z normami ostrożnościowymi..